ALKIŞLAR ZEKİ KIVANÇ'A

23/12/2019 21:05 2158

Yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üreten, ABD ve Avrupa Birliği dahil yaklaşık 70 ülkede faaliyet gösteren otomotiv devi Temsa’nın önce True Value Capital Partner’s fonuna satılması, ardından da 23 Aralık’a kadar üretime ara vermesi tartışmalara neden oldu. Bu gelişmeler üzerine ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, önemli ve ciddi bir hamle yaparak kent dinamiklerini bir araya getirdi ve TEMSA'ya sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Tabi Zeki Kıvanç göreve geldiğinden bu yana sanayicinin her derdine koşan eden, kaç fabrikayı kapanmaktan kurtaran, tüm sorunlarla ilgilenen bir başkan oldu. Ve nitekim geçen günkü toplantı da, Kıvanç’ın girişimiyle yapıldı. Özlenen Adana fotoğrafının mimarı Zeki Kıvanç’tır.

Kıvanç, ayrıca Hükümete ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da çağrıda bulunmuştu.  Bakan Varank, hemen Kıvanç’ı arayarak görüştü.  Ve sonunda TEMSA yönetiminden de sevindirici bir haber geldi. Kurum,  resmi Twitter hesabından açıklama yaptı ve Türkiye'nin önde gelen otobüs üreticilerinden TEMSA’yı, en kısa sürede fabrikayı yeniden çalışır hale getirmek istediklerini açıkladı. İşte birlik ve beraberliğin gücü,  işte Adanalılık ruhunun tek vücut bulmasının sonucu.  Alkışlar da bunu sağlayan Zeki Kıvanç’a.

5 OCAK SORACAK, KARALAR CEVAPLAYACAK

Gazetemiz 5 Ocak'ın yıllardır geleneksel hale getirdiği, kent kurmaylarının katıldığı sabah kahvaltısı etkinliğinin konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, olacak. Haber Merkezi ve dev yazar kadrosunun hazır bulunacağı sabah kahvaltısında Başkan Karalar, sorularımıza cevap verecek. Başkan Karalar'ın, 31 Mart yerel seçiminin ardından ilk kez bir gazetenin konuğu olacak. Başkan Karalar'ın içten ve samimi cevaplarını hafta içi Gazeteniz 5 Ocak'ta okuyabileceksiniz.

 

KADIN CİNAYETLERİNE SON!

Adana Barosu'nun geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlik büyük ses getirdi. Kadına şiddeti önlemek adına gerçekleştirilen ‘Adalet Nöbeti’ Adana’da tutuldu. Nöbete ve erkek şiddetine karşı panele ev sahipliği yapan Adana Barosu, bu etkinlik ile Adana’da farkındalık oluşturdu. Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, "Aralık 2019 Adalet Nöbetini hep birlikte Adana’da gerçekleştirdik. Katılan, katkı sağlayan tüm barolara, değerli baro başkanlarıma, divan ve yönetim kurulu üyelerine, meslektaşlarıma, parti, meslek odası ve sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcilerine, adalet mücadelesine ve çığlığına güç veren, duyarlılık gösteren herkese teşekkürler" dedi. Adana, her konuda olduğu gibi kadına şiddet konusunda da hassas.

Adana Barosu’nun farkındalık oluşturan etkinliklere ev sahipliği yapmasından mutluyum ve kutluyorum.
 

 

 

Günün sözü

 

İnsanın derdi ne kadar büyük olursa, gülüşü o kadar sıcak olurmuş.  O dert, güzelleştirirmiş onun yüreğini.

Günün kitabı

 

 ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR

 

YAZAR:   AHMET ÜMİT

 

Günün ismi

- TEMSA için ADASO’da biraraya gelen bütün Adana kurmayları

Çimdik

 Valilik Kavşağı, Demirköprü alt geçidinde aydınlatma yok, ortalık hem zifiri karanlık hem de yol bozuk. Öğrenciler, yaşlılar, kadınlar, bu lokasyonu yoğun kullanıyor. Buraya el atması için Adana Büyükşehir Belediye yetkililerini bir çimdikleyeyim dedim.

 

Haşarı soruyor

 

 

- AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay’ın, il yürütme kurulunu oluşturduğunu biliyor musunuz?

 

 -Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın İstanbul’da düzenlenen CHP Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi’nde Adana’nın bütün güzelliklerini ve değerlerini anlattığını biliyor musunuz?

-347’si erkek 225’i kadın olmak üzere 572 şehit yakını ile gazi ve gazi yakınına 77 kamu kurum ve kuruluşunda istihdam imkanı verildiğini ve atamalarının gerçekleştirildiğini biliyor musunuz?

-27. Dönem CHP Adana Milletvekili adayı Dr. Osman Berke Duvan’ın, “Suriye Krizinin Gölgesinde Türkiye Rusya İlişkileri” adlı kitaba büyük katkı sunduğunu ve  CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Dr. Osman Berke Duvan’a teşekkür ettiğini biliyor musunuz?

 

-Çukurova Gazeteciler Cemiyeti 2018 Basın Yarışması’nın sonuçlandığını, meslektaşlarımızın seçme eserlerine büyük jürinin ödüller verdiğini ve Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’e ÇGC tarafından Onur Ödülü verildiğini biliyor musunuz?

-Dünyadaki mültecilerin ülkelere göre dağılımı belli olurken, mültecilerin yüzde 14’ünün Türkiye’de bulunduğunun tespit edildiğini ve böylelikle Türkiye’nin en çok mülteci barındıran ülke olduğunun kayda geçtiğini biliyor musunuz?

-Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara ve Çukurova Belediyeleri tarafından ortaklaşa yürütülen göçmen pilot projesi kapsamına Adana’nın Seyhan İlçesinin de alındığını biliyor musunuz?

-Halil Avcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı’nın, Final Okulları tarafından düzenlenen “Tecrübeden Öğreniyoruz” programı kapsamında, öğrencilerle bir araya gelerek, öğrenciliğinden bu yana onu başarıya taşıyan deneyimlerini öğrencilerle paylaştığını biliyor musunuz?

 

-2019 Ekim itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyon 153 bin 556 olurken, geçen yılın aynı dönemindeki araç sayısı 22 milyon 818 bin 544 olarak kayıtlara geçti. Böylelikle 1 yılda trafikteki araç sayısının 335 bin 12 adet arttığını biliyor musunuz?