Alkışlar Bilici ailesine

22/07/2019 04:18 3374

 

Adana'nın tanınmış iş adamlarından ve aynı zamanda hayır severliliği ile bilinen Mehmet Ali Bilici, kardeşleri Süleyman, Ali ve Tamer Bilici tarafından anneleri Hatice Bilici adına özenle yaptırılan cami, Ceyhan'da  geçtiğimiz Cuma günü itibariyle ibadete açıldı.

Cami Mimarı Necdet Civan tarafından projesi çizilen ve uygulaması yapılan camide, Selçuklu motifleri kullanıldı.

İç ve dış görselliği ile dikkat çeken, en son teknolojide ısıtma ve soğutma sistemleri kullanılan camide aynı anda 700 kişi namaz kılabilecek. Aynı zamanda Kuran Kursu da bulunuyor.

evet, Bilici kardeşler geçtiğimiz yıllarda da kentimize iki okul yaptırarak eğitime verdikleri önemi göstermişlerdi. Kaza iş yerlerinde binlerce insana, istihdam sağlıyorlar.

Ne diyelim, Yüce Allah başta İş insanı Mehmet Ali Bilici ve kardeşlerine, ailelerine ve aile büyüklerine sağlık ve uzun ömürler versin.

Dileğimiz Bilici ailesi gibi diğer iş insanlarının da kentimize kalıcı eserler bırakması.

Ulaşıma zam kapıda

"Artık bıçak kemiğe dayandı. Vatandaşın menfaati doğrultusunda bugüne kadar üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiren esnafımız maalesef gırtlağına kadar borca batmış durumda. Daha geçen hafta motorinin litre fiyatına 23 kuruşluk zam geldi. Kuru çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15 oranında zam yapıldı. Bunların yanı sıra yedek parça, lastik fiyatları dersen almış başını gidiyor. Kısacası iğneden ipliğe tüm emtialara zam yapılırken, iki yıldır yolcu taşıma ücretlerine zam yapılmaması toplu taşıma esnafımızı iflasın eşiğine getirdi" Bu sözler Adana ESOB ve Minibüsçüler  Odası Başkanı Nihat Sövzütek'e ait. Zaten Başkan,  sadece özel halk ve minibüsçülerin sıkıntılarını değil, tüm esnafın sıkıntılarını kamuoyu ile paylaşıyordu.. Ayrıca Zam talebini ilk dile getiren Yüreğir 72 Nolu Özel halk Kooperatifi Başkanı ve aynı zamanda MHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hacı Ali Yaşar'da Meclis konuşmasında dile getirmişti. Geçtiğimiz hafta UKOME toplandı, zam çıkmadı ama eli kulağında.

Adana Gastronomi'nin başkenti olabilir mi?

Aslına baktığımızda başlıktaki sorunun yanıtını hemen, hemen herkes  'Evet' yanıtını verecektir. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu ay başında yaptığı açıklamada Adana'nın Gastronomi kenti olması yolunda başvuruyu yaptıklarını söylemişti. Peki nedir gastronomi? "Gastronomi kavramı “yiyecek ve içecek kültürünün bilime ve sanata dönüşmesi” olarak nitelendirilebilmektedir. Sanayi devrimi sonrası, boş zaman kavramının ortaya çıkması, insanların sosyal yaşamlarındaki değişme, bireylerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik faaliyetlerde bulunan işletmelerin sayısının artmasına ve gerek ulusal gerekse uluslararası alanda gittikçe gelişme göstermesine vesile olmuştur. Bu bağlamda, kişilerin yiyecek-içecek işletmelerinin ürettiği mal ve hizmete olan talebi, ülke ekonomilerine ve hizmet endüstrisinin büyümesine katkı sağlamıştır. Dünya turizm pastasından payını artırmak isteyen ülkeler: turizmin çeşitlendirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması için ülkelerin turistik ürün bileşenlerinde cazibe- çekicilik unsurunu yeterli bulmayıp kültürel öğeleri, özellikle de gastronomi kültürünü ön plana çıkarmak istemektedirler. Böylece gastronomi turizmle bütünleşerek gerek iç, gerekse dış turizmde önemini artırarak, ülke ekonomisine de artı gelir olarak katkıda bulunmaktadır. Gastronomi olgusu, turistlerin destinasyon seçiminde de etkili olabilmektedir" şeklinde açıklanıyor. Bunun için ciddi bir lobi çalışması yapmamız gerekiyor. Herkes elini taşın altına sokmalı.

Fotoğrafa baktığımızda Adana'nın gastronomi kenti olmaması imkansız gibi. Haksızmıyım!!!

Günün Sözü

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak etinden, kemiğinden kendinin heykelini yapmaktır. GOETHE

Günün Kitabı

300'ler Komitesi Yazar: Dr. John COLEMAN

Çimdik

Çocuklarını başı boş bırakarak sulama kanallarında boğulmaya imkan sunan aileleri bir çimdikliyeyim dedim

Günün İsmi

Mahmut Demirtaş

Adana Valisi

Haşarı Soruyor

Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ın, mesai saati gözetmeksizin kentin kalkınması adına tüm kurum, kuruluş, STK'larla ve halkın sorunlarının çözümü konusunda mahalle muhtarlarıyla bir araya geldiğini biliyor musunuz?

Büyükşehir Belediyesi'nde ve yan kuruluşu ASKİ'de ihalelerin bundan sonra canlı yayınlanacağını biliyor musunuz?

Önümüzdeki ay toplanacak UKOME toplantısında zam kararı çıkması için Oda ve Kooperatif Başkanlarının ısrarcı olacaklarını biliyor musunuz?

Zabıta Trafik ekiplerinin toplu taşıma araçlarını sıklıkla kontrol ettiğini biliyor musunuz?

Geçtiğimiz Cuma günü itibariyle Büyükşehir Belediyesi'nden 900 işçinin çıkartıldığını biliyor musunuz?

İşçi çıkışlarıyla ilgili Büyükşehir Belediye eski Başkanı Hüseyin Sözlü'nün sosyal medya üzerinden çok sert tepki verdiğini biliyor musunuz?

MHP İl Başkanlığınca işten çıkartılan işçilerin haklarının korunmasına yönelik İşçi Hakları ve Hukuk Komisyonu kurulduğunu biliyor musunuz?

Ağustos ayı ikinci haftası yapılacak Büyükşehir Belediye Meclisi'nin çok sert tartışmalara gebe olduğunu biliyor musunuz?