Akyatan’dan ne haber?

15/07/2019 00:49 1936

 

Yaz başlangıcında sevgili Umut Işık’tan bir mesaj aldım.

Türkiye’nin çok önemli ve en büyük lagün göllerinden biri olan “Akyatan Kuş Cenneti”nin ilgisizlikten tükenmek üzere olduğunu anlatmıştı.

Aynen şöyle diyordu;

***

Akyatan Ölüyor Mu?

Çevreye ve doğaya gösterdiği hassasiyet ile bilinen Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, bölgenin en önemli sulak alanlarından biri olan Akyatan lagününün korunması ve rehabilite edilmesi için kolları sıvadı.

Veteriner Hekim Necip Topuz Akyatan Lagünü ve Yaban Hayatı geliştirme sahasında incelemelerde bulunarak bölgenin bir an önce sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini, aksi taktirde binlerce canlı türüne ev sahipliği yapan bu alanın yok olacağını belirtti.

Başkan Topuz lagün ile ilgili yaptığı açıklama da; “Türkiye’nin en büyük lagün göllerinden biri olan Akyatan Kuş Cenneti, 1998 yılında Ramsar Sulak Alanları koruma sözleşmesi kapsamına alınmış, ardından 2005 yılında Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edilmiştir. Lagün Türkiye’nin en önemli koruma alanlarından bir tanesini, ayrıca nesli koruma altındaki birçok memeli, sürüngen ve endemik bitki türünün barınma, beslenme ve üreme alanını oluşturmaktadır. Bölgede ki yaşamı tehdit eden birçok unsur olduğu göz önünde bulundurularak, tarımsal faaliyetler ile kumulların tahrip edilmesi, tarım ilaçları ve evsel atıkların DSİ’ye ait YD3 sulama kanalı aracılığı ile lagüne girişi, tuzluluk oranındaki değişkenlik ve tahribat sebebi ile endemik bitki türlerinin yok olması lagünü ve canlı popülasyonunun geleceğini tehlikeye sokmakta. Dünya da bir alanda 89 000 flamingonun tespit edildiği tek nokta olan Akyatan Lagününün insan faktörleri sebebi ile tahrip edilmesine engel olunmalı ve bir an önce de acil eylem planı oluşturularak gerekli çalışmalar için harekete geçilmesi gerekmektedir.” dedi.

Başkan Topuz Akyatan da dalyan işletmecisi Mahir Sudi Karataş ile birlikte incelemelerde bulunurken Lagün ile ilgili gerekli önlemlerin acilen alınması gerektiği, aksi halde birçok canlıya yaşam alanı olan Lagünün yok olacağını söylediler.

***

Bu yazı ile ilgili olarak araştırdım.

Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Adana İli sınırlarında yer alan Akyatan, 1987 yılından beri Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından korunan bir Yaban Hayatı Geliştirme Sahası.  

Lagün, orman ve etrafındaki kumullarla birlikte 15,304 hektar genişliğindeki alan zengin bir flora ve fauna çeşitliliğine sahip.
Alan aynı zamanda Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bulunan ve resmi olarak belirlenmiş 21 deniz kaplumbağası yuvalama alanından biri.
Akyatan Lagünü ile Akdeniz arasında yer yer genişliği 3-4 kilometre, uzunluğu 22 kilometreyi bulan Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin şekillendirdiği Türkiye'nin en büyük kumulları yer alır. Bu kumullar, dünya çapında nesli tehlike altındaki yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia mydas) Akdeniz’deki en önemli yuvalama kumsallarından biri.

***

Merak ettim.

Bırakın öncekileri; Umut’un bu son feryadından (aradan geçen birkaç ay içerisinde) alınan bir netice var mı diye.

Doğrusunu isterseniz, olumlu adımlar atıldığı yolunda bir izlenim edinemedim.

Ama ben atlamış olabilirim

Onun için buradan sevgili Umut’a sesleniyorum;

“Bir gelişme varsa lütfen beni bilgilendir..Konunun üzerine yerel basın olarak birlikte eğilelim”