Akşener’den Yine Şahane Bir Başkan Adayı  BODRUM-MEHMET TOSUN

19/03/2019 03:39 6115

Sn. Meral Akşener olabilecek en iyi adayları çıkarmıştır yerelde..Özellikle önemli bölgelerde.Bodrum, İstanbul kadar önemlidir benim ve çoğumuzun nazarında. Türkiye’mizin turizm cennet diyarıdır, kalbidir, Dünya vatandaşlarının çekim merkezidir. Hak ettiği yerde midir? Bir şehirci gözüyle değildir, diyebilirim.

Bodrum,  doğası, arkeolojik sitleri, medeniyet zenginliği, kültürel çeşitliliği, iklimi, tarımı, endemik bitkileri, mavisi, yeşili, cennet ötesi koyları ve sayamadığım tüm diğer potansiyelleriyle Türkiye’nin değil, Dünyanın kalbi olmalıdır turizmde. Dünya markası olmalıdır tüm değerleriyle, kimliğine sahip çıkılmalıdır varlığının her zerresinde.

Tanrı’nın bahşettiği bu güzellik korunmalıdır, yaşatılmalıdır nesiller boyu incitilmeden. Mavi bayraklarına, sahillerine sahip çıkılmalıdır ranta yenilmeden.

Teknik altyapı hizmetleri süratle tamamlanmalı ve iyileştirilmelidir. Her yıl ansızın gelen sel korkusunu yenmelidir, doğru şehircilik uygulamaları ile. Geleneksel dokusu korunmalıdır, kimliği değiştirilmeden. Bodrum’un sözü vardır, dili vardır, ruhu vardır görebilene.

Bodrum Aşktır ve Bodrum’a aşık bir başkan tarafından yönetilmelidir.

Bodrum’un birbirinden güzel sayısız köpekleri, kedileri vardır sokaklarında. Ama sokaklar, sokak değilyuvadır, candıronlara..tümBodrumlu’nun hayvan sevgisinde, korumasında…

Entelektüelleri vardır Bodrum’un..yazarları, şairleri, büyük sanatçıları vardır gönlünün derinlerinde.

Onun kalbinde sevmesini bilen herkese yer vardır en cömertinden. O kalbi yaşatmak lazım, korumak lazım aşkla, sevgiyle… Çünkü Bodrum sevdadır ve Bodrum’a sevdalı bir başkana emanet edilmelidir. Ve o sevda  o kadar büyük olmalıdır ki; Bodrum’un toprağına, ormanına, denizine, zeytinine, mandalinasına, sahlep bitkisine, mavisine, yeşiline, arkeolojisine uzanan eller kırılmalıdır cesaretle.

Bu aşk kurban edilmemelidir; kapitale, ranta. Duruşların en büyüğü ile sahip çıkılmalıdır Bodrum'un ruhuna. İşte ben o aşkı gördüm Mehmet Tosun’un Bodrum'a bakışında,Bodrumlu’ya gülüşünde..o sevgiyihissettim ta derinlerde..yılların yarı Bodrumlusu olarak.

Ama sadece aşk yetmez Bodrum’u koruyup, yaşatmaya.Bilmek de lazım şehirciliğin tüm bileşenlerini en liyakatlisinden. Ve Mehmet Tosun'un liyakatinde, bilgisinde, tecrübesinde yerel yönetimin çok ötesinde bir birikim var, farkındalık var, en hasından eğitim, en kalitelisinden kariyer var.

Nazlı gelindir o beyazının tüm güzelliğinde, mavisinin kıpırtısında, yeşilinin fısıltısında..Bodrum'a talip olmak; sorumluluk ister, cesaret ister, bilgi ister, donanım ister, büyük aşk ister.

İşte bu sebeplerledir ki Bodrumlu Bodrum için Mehmet Tosun demelidir. Onun biyografisi,  Bodrum’a hakkını verecek en iyi aday olduğunu fazlası ile ifade etmektedir. Tosun Başkan’ın bu aşka sahip çıkacak en büyük aday olduğunu, bilen bilmeyen herkes kolayca anlayacaktır zaten, onun donanım birikim ve tecrübesinde..Bodrum’uşaha kaldıracağını bilecektir.

Pekişimdiye kadar neler katmış Mehmet Tosun şehircilik ve yerel yönetim kariyerine:

-Şehirciliğin ve mimarlığın temeli olan Harita Mühendisliği Lisans Eğitimi,

-Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Trafik Planlama Yüksek Lisansı.

- Uygulamada onlarca şehircilik projesi,

- ve Bodrum Konacık Belediye Başkanı olarak 10 yıllık başarılı bir yerel yönetim tecrübesi

 

İle kendini fazlası ile belgelemiş ve  vizyonu, sevilirliği ve sempatisi ile  yarışı  göğüslemiş görünüyor.

Yeni Büyük Şehir Kanunu kapsamında Konacık Belediyesi’nin kapanmasıyla 30 Mart 2014 Yerel Yönetim Seçimlerinde MHP’den Bodrum Belediye Başkan Adayı olan Tosun, partinin mevcut oyunu yaklaşık dört katına çıkararak %37 oy aldı ve  MHP’nin uzun yıllar sonrası ilk kez Bodrum’da bu denli güçlenmesini ve  oy almasını sağladı. Ve 2014 yılından itibaren durmaksızın, vizyonundaki şehircilik eğitim ve projeleriyle, insan ve doğa odaklı belediyecilik felsefesini Hemşehrileri’ne  anlatmaya devam etti. Ve Sn. Akşener’in İyi Parti’yi kurması ile kendi ilkeleri ile buluşan doğruluk mücadelesini İyi Parti çatısı altında sürdürmeye başladı.

Bu birikim, tecrübe ve eğitim, Akşener'in  kamuoyunaaçıkladığı yerel yönetim beyannamesinde yer alan,  sosyal, teknik, çevresel, mekânsal, ekonomik tüm boyutlarıyla kentleri yaşanabilir kılacak olan insan odaklı İYİ belediyecilik ilke ve projeleri ile birleşince eminim Bodrum iyi olacak, iyi kalacaktır.

Sayın Akşener, liyakati bilen bilgiye ve donanıma güvenen kişiliği ile; tabanın sesini duyan, gören, anlayan liderliği ile; ve Türkiye Sevdası ile;  Türkiye Kentleri’nde olabilecek en iyi yerel yönetici  adayları ile yola çıkmış, kendi cesaretine eş Belediye Başkan adaylarıile yürümeyi tercih etmiştir. Kutlamak gerek Sayın Akşener’i liyakatli tercihlerinden dolayı…  Bodrum'a ve Bodrumlu’ya Mehmet Tosunu layık görmesinden dolayı…

Çünkü Bodrum Mehmet Tosun’a sevdalı; Mehmet Tosun Bodrum'a sevdalıdır.

Yolunuz açık olsun Bodrumlular Tosun Başkan ile…

Sevgiyle kalın…