Akın, akın geliyorlar

20/01/2020 21:52 18427

5 Ocak Gazetesi olarak geleneksel hale getirdiği kahvaltılı programlarımızın konuğu Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, oldu. Divan Otel'de gerçekleşen buluşmaya Haber Merkezi ve yazar kadromuz katıldı.

Bizler sorduk, Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, yanıtladı. kendisine yönetilen her soruya rakamlarla, yanıt verdi Müdür Aktaş, özellikle uyuşturucu ve terör konusunda verdiği bilgiler, polisimizin ne kadar özverili çalıştığını ve her iki belanın kökünün kazınmasına yönelik ciddi operasyonların yapıldığını öğrenmiş olduk.

Allah devletimize, askerimize ve polisimize zeval vermesin....

Benim gündemim ise, Suriyeliler vardı...

9 yıl önce başlayan iç savaştan kaçan yurdun dört bir yayına dağılan Suriyeliler. Adana'da 250 bin dolayında Suriyeli var, Dünyanın en büyük Mülteci kampı ise, Sarıçam bölgesinde... Güney mahallelerine gidin, sadece Suriyeli oturduğu mahalle var. Kendi bakkalları, pastaneleri, fırınları, manavları, et ve tavuk ürünü satan dükkanları var. Hediyelik eşya ve kuyumcuları saymıyorum bile...

Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'a, Suriyelilerin nasıl kontrol edildiğini sordum, aldığım yanıt ise şu oldu:

"249 bin civarında Suriyeli var, öncelikle Suriyeliler Adana’ya adapte olmuş, Adana ile bütünleşmiş vaziyette yaşıyorlar. Suriyelilerin suç istatistiklerine baktım, ilimizdeki suç oranına baktığımız zaman Suriyelilerin karışmış olduğu suç oranları düşük, yerli halka göre oranları çok düşük. Yoğun olarak her gün yabancılar ve göçmen kaçakçılığı şubesi, Suriyelilerin yaşamış olduğu bölgelerde, devamlı kontrol yapıyor. Bu kontrolleri niye yapıyoruz?  ilimize illegal yollarla gelen Suriyelileri tespit etmek, bunlarla alakalı kayıt sistemi veya sınır dışı etmekle ilgili işlemler yapıyoruz.  Bununla alakalı ilimizde hemen hemen kayıtlı olmayan Suriyeli bırakmamak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Çünkü her Suriyelinin kimlik tespiti yapıyoruz, parmak izini giriyoruz, her hangi bir olaya karıştığı zaman bunları bulmak çok zor. Önce kimlik tespitlerini yapıyoruz, sonra sisteme dahil ediyoruz, göç idaresi olarak sisteme giriyor, belgeleniyor."

***

Bakın, dünde söyledim, bugün de söyleyeceğim, bu Suriyeliler yakın zamanda başımıza dert olacak... İnanılmaz, doğum oranı var. Göç ve Uyum Merkezi araştırmalarına göre ülkemizde günde 395 Suriyeli bebek dünyaya geliyor... 9 yıla vurun 1 milyonun üzerinde Suriyeli bebek eder... Ve 750 bin Suriyeli ateşkesin bozulmasıyla sınırımıza geldi. Bugün askerimiz Suriye'de, Türkiye'de 400 binin üzerinde eli silah tutacak Suriyeli genç var. Devletin verdiği parayla sahil kentlerinde nargile içerek tatil yapıyorlar. Geçtiğimiz hafta 4 şehit geldi Suriye'den, bu hafta ise 3 şehit ile içimiz yandı. Suriyeli bebekleri analı babalı büyüsün ama bizimkiler de kedi manığı değil!