Akılı kavşak yok

22/02/2020 21:58 2840

 


Adana merkezde alternatif yollar bir türlü istenilen seviyede açılamazken mevcut cadde ve sokaklardaki trafik lambası sayısı giderek artıyor. Artık Adana'da neredeyse her 100 metrede bir trafik lambası görmek mümkün.

Şehirde yaşanan trafik sorununu trafik lambalarıyla çözmek çok doğru bir davranış değil. Trafik lambası uygulaması yerine akıllı kavşakları yapılabilir. Adana'da bir tane dahi akıllı kavşak bulunmuyor. Oysa Adana dışında pek çok şehre bağlı ilçelerde dahi akıllı kavşakları görmek mümkün.

Peki akıllı kavşak yapmak bu kadar zor mu?

Bence bu kadar zor olmaması gerekiyor. Zor olsa dahi Adana gibi giderek trafik sorununun arttığı bir şehirde akıllı kavşaklara büyük ihtiyaç var. Akıllı kavşaklarda trafik lambası bulunmuyor. Bu nedenle araç sürücüleri akıllı kavşaklara yaklaşırken yavaşlıyor ve araç sürücüleri geçiş hakkını birbirine sağlayarak sürekli olarak trafik akışını sağlıyorlar.

Elbette akıllı kavşakların olduğu yerlerde kavşaklar arasındaki mesafeler de birbirine uzak. Ama Adana'da neredeyse her 100 metreye bir trafik lambası uygulaması kullanılıyor. Bu da araçları trafikte çok sık durmasına sebep oluyor. Akıllı kavşaklar ise işte bu trafikte durma ve bekleme zamanını en minimum seviyeye indiriyor.

Çünkü bazı zamanlarda trafik lambası kırmızı yandığı için beklemek zorunda kalırken yeşil ışık yakılarak geçiş hakkı tanınan yollarda bir tane dahi araç olmayabiliyor. Ama buna rağmen Bizler bulunduğumuz yöne yeşil ışığın yanmasını beklemek zorundayız. İşte en basit yönüyle akıllı bulvarlar bu zaman kaybının önüne geçmiş oluyor.

Günümüzde Akıllı Ulaşım Sistemlerinin en önemli parçalarından birisi olarak aklımıza ilk olarak Akıllı Kavşak Yönetim Sistemleri gelmektedir.

Trafik sıkışıklığının olabileceği stratejik noktalara yerleştirilen bu sistemler araç kullanımının yoğun olduğu bölgelerde alternatif çözümler sunan bu sistem sayesinde durma noktasına gelen kent trafiği rahatlıyor. Trafik akışını kontrol altına alan bu sistem sayesinde kavşaklarda sabit sinyalizasyon süreleri yerine yoğunluklara bağlı olarak dinamik süreler atanıyor ve bununla birlikte, araçların trafikte bekleme süreleri, yakıt tüketimi de asgariye indirilerek verimlilik artışı sağlanmaktadır.

Görüldüğü üzere birçok açıdan fayda sağlayan akıllı kavşak sistemi, her geçen gün daha da çekilmez bir hal alan Adana trafiği için adeta bir zorunluluk haline gelmiş gibi görüyor. Mesai saatleri öncesinde ve sonrasında sürücüleri bunalıma sokan Adana trafiğinin bu sistem sayesinde akıcı bir hal alacağı ortada. Ülkemizde birçok şehirde kullanılacak akıllı kavşak sistemi Adana’da yapılır mı yada ne zaman yapılır bilinmez.

Ancak bilinen bir gerçek var ki o da Adana’da trafik sorunu içinden çıkılmaz bir hal almadan bu sorunun çözümüne yönelik akıllı kavşak adımın acilen atılması gerekmektedir.