AK Parti vites yükseltecek

12/10/2017 02:09 7153

İktidar partisi Afyonkarahisar’daki kampı bitirdi. Bu toplantı çok önemliydi. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’nin başına geçtikten sonra yapılan ilk değerlendirme toplantısıydı.

Kamuoyu belediyelerdeki istifaları konuşuyor ama AK Parti’de örgütlerde değişiklik yaşanıyor. Özellikle ilçe yönetimlerinde.

Yılbaşından sonra il kongreleri olacak. Şimdiden istifası alınanlar da var, istifası beklenenler de.

AK Parti’nin kurulduğu süreçten bu yana parti olarak vazgeçilmez en önemli unsuru anket.

Erdoğan, uzun süredir anket yaptırıyor. Belediyelerle ve parti örgütleri ile ilgili.

Bu süreçte gerek örgütlerle ve gerekse belediyelerle ilgili yapılan anketlerde ‘adam kayırma’ söz konusu olamaz, ‘Hatır gönül işi kalkmıştır’ bu böyle biline.

Aldığım mesaj bu yönde.

AK Parti’de en fazla konuşulan gündem istifalar ve değişim konusu.

‘İstifa etmiyorum’ diyen çıkabilir mi?

Siyaset bu. Elbette çıkabilir. Fakat fazla olmaz.

Türkiye’de bu seçim sistemine göre lidere rağmen siyaset yapılır mı?

Yapılmaz.

Hele hele AK Parti’de hiç yapılmaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçimi beklemeden değişim söylemi halkta karşılığını bulmuş görünüyor. Bu yönde kendisinin de açıklamaları var.

Değişim olacaktı fakat erkene alındı.

Kan değişimi bir partiye güç kaybettirir mi?

Aksine canlılık kazandırır diye düşünüyorum.

Erdoğan yaptırdığı anketler neticesinde bunu gördü. Ve 2019 gelmeden kan değişimine karar verdi. Çünkü AK Parti için 2019 yerel seçimleri önceki seçimlerden çok daha önemli. Nedenine gelince; yerel seçimin hemen arkasından Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri geliyor. AK Parti eğer yerel seçimde istediği sonucu alamazsa, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçiminde sıkıntı yaşar. Erdoğan, fotoğrafı görüyor. Bazı belediyelerde değişim yapması 2019 seçimine dönük hesap yapması diye yorumlanıyor. Çünkü Erdoğan, siyasetin matematik olduğunu iyi biliyor, siyasette hamlenin ne kadar önemli olduğunu iyi biliyor ve hamlesini bu nedenle erken yaptı. Ve Milletvekilliği seçiminde de bir evvelki seçimin gerisine düşmemek için örgütlerde değişiklik yapıyor. İktidarın Afyonkarahisar kampında çok şeyler konuşuldu, çok şeyler tartışıldı ve kamp sona erdi. Bundan sonraki süreçte AK Parti, vites yükseltecek ama bazı hassasiyetlerde dikkate alınacak. İstifası alınan belediye başkanlarının, örgütlerden istifası alınanların onurunu gururunu kırmamaya dikkat edilecek.

Sonuç;

Anket çalışmaları devam edecek. Belediye başkanlarının istifaları alınmaya devam edilecek. Örgütlerdeki değişime devam edilecek, çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu değişimin halkta karşılığı bulduğuna inanıyor. Çalışmayan yanacak. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Afyon Kampında Erdoğan, bu mesajı zaten Bakanlara, milletvekillerine, partililere net olarak verdi.

AK Parti’nin gündemi bu şekilde.

Türkiye’de gündem bitmiyor. Özellikle de dış politikada.

İç politikaya gelince; Ana muhalefet partisi CHP muhalefetine devam ediyor. Muhalefet partisi MHP’nin AK Parti’ye desteği tam gözüküyor. HDP ise sessizliğe gömülmüş kendi içinde sıkıntı var.

Akşener’in parti kurma çalışmaları devam ediyor. Fakat kadro anlamında zayıf ve cılız gözüküyor. Daha önce de söylemiştim kadro önemlidir. Ve Akşener, MHP’nin üzerine oynarsa kaybeder. Merkeze yönelirse kazanır.

En önemlisi ekonomi.

Bunun için iktidar partisi yoğun bir mücadele veriyor. Ama sokak ve iş adamları mutsuz gibi.

Temennimiz güzel bir Türkiye, yaşanabilir bir Türkiye olsun, çünkü böyle bir coğrafya, böyle bir ülke her ulusa, her millete nasip olmaz.