AHENK ÜZERİNE

22/08/2020 20:14 877

 

Bilim geliştikçe, evrendeki sırlar birer birer çözülüyor. Evrendeki o ilahi düzen, evrensel bir yasanın ve evrensel bir zeka varlığının işareti. İnsan da, bu evrensel zekanın bedenleşmiş hali.

Ezeli-ebedi ve de sonsuz bir büyüklükte olan evren, ilahi bir düzen-ahenk ve uyum içinde. Bu düzeni, bu ahengi biz insanlar, uzun yıllardan beri bozmaktayız. Dünya da, evren de doğal afetlerle intikamını alıyor bizden.

İnsan; beden-ruh ve akıl kompleksinden ibaret bir varlık. İnsan düşünen bir cevher. Düşünce; henüz titreşimleri ölçülememiş, yüksek frekanslı, yoğunlaşmış, kinetik bir enerji, ayrıca evrendeki beşinci boyut.

Dünyadaki her şey, insan düşüncesinin eseri. Düşünce ekilince de, eylem biçiliyor. İyi veya kötü oluşumuz davranışlarımızın sonucu.

Sosyo-kültürel bir varlık olan insan, toplumla iyi geçinmek zorunda. Aksi halde dışlanır, yalnız kalır.

İmkanlarımız, yeteneklerimiz, eğitimimiz, karakterimiz aynı değil, çok farklı. Bu bakımdan toplumla olan ilişkilerimiz de, çok değişik.

İnsanlar toplum içinde huzur, güven ve barış arar.

Bilim teknoloji çok gelişti. Yaşam konforu arttı, iletişim hızlandı ve yayıldı ama insan ruhu yücelemedi, çok gerilerde kaldı.

Yaşamımız devamlı acımasız bir mücadele ve sınavlarla dolu.

Günümüzün materyalist dünyasında etik-insani değerlerde ciddi bir aşınma var. Dostluklar, arkadaşlıklar zayıfladı. Paranın, çıkarın, zevkin, lüksün peşinde koşuluyor.

Ekonomi tüketime dayalı. Kullan at ilkesi, insan ilişkilerinde, arkadaşlıklarda da geçerli oldu.

Haksız kazanç, meşru görünüyor. Para, varlık en büyük güç. Para kazanda, nasıl kazanırsan kazan soran yok.

Adaletin gücü değil, güçlünün adaleti geçerli. Bu da üzücü, endişe verici.

İlim, din, ahlak, yasalar iyi bir gelecek için gerekli. Ama bunun için haklara uyma ve erdemli olmak gerekir.

  1. nasıl bir denge- bir ahenk içindeyse, insanlar içinde bu böyle. Ego-id (alt benlik)-süper ego arasında bir uyum, bir ahenk bulunmalı. Bu ahengin ürünü de, ölçülü, itidalli, olgun bir kişiliktir.

Olgunluk; kuvvet-güç-duygu arasında olumlu, ahenkli bir denge. Gücü, aklı kullanarak, doğru yolda ve de doğru biçimde kullanmaktır.

Güç-ün-makam, baş edilmesi, yenilmesi zor ama, zararlı ve de güçlü tutkular. Sonlanmayan yegane saltanat Tanrı saltanatı olduğu halde, nedense tutkularımıza yenik düşüyoruz. Özellikle iktidar, paylaşılmak istenmiyor, rakiplerden de hoşlanılmıyor.

İnsan Tanrının en üstün, en akıllı yaratığı.. yaşamdaki en zor mücadele, nefis dediğimiz o iblis, o canavarla. Nefsine uyup yenik düşenler, mutsuzluğun adayları.

Mutluluk; yaşamda denge-ahenk-uyum içinde olmak ve doyuma ulaşmaktır. Ömrümüzün böyle geçmesi en halis dileğimdir.