AH YEŞİL ADANA

12/08/2017 02:18 6972

 

Bir zaman tüneli yapıp, çocukluğuma gidiyorum bugünlerde. Sık sık üstelik, kışı yazı yemyeşil adana ’ya,

Şuanda yerleşimin yoğun olduğu, kuzey adana, film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor.

O günlerle bu günler arasında bir karşılaştırma yapmak dahi istemiyorum, üzülüyorum çünkü, nefes alamiyorum, kızıyorum.

Şuna da karşı değilim. Büyümeye, gelişmeye sakın yanlış anlaşılmasın, karşı olduğum ahtapot gibi büyümek, şuursuzca büyümekten bahsediyorum. Son dönemde ülke genelinde başlatılan kentsel dönüşümle inşaat sektörü doğayı ve doğallığı’ da maalesef Adana’da da olumsuz etkilemiş görünmekte. Radikal kararlar alınmaz ise durum sanki daha içinden çıkılmaz bir hal alması endişesi taşımak sanki çok abartı olmaz.

Neredeyse kentin dört bir tarafından yükselen dev beton yığınları müteahhitlerin, şaka gibi bu dev blokların küçük bahçelerine koydukları bir elin parmak sayısından bile az. Bitkiler, yeşil ve doğa anlayışımız bundan ibaret hale geldi.

Yetkilileri uyarmıyorum, çünkü bu benim düşündüklerimi, seslendirdiklerimi onlar zaten biliyorlar. Onlardan sadece bildiklerini yasalaştırmalarını eğer yasalaşırsada uygulamaya koymalarını istemekten başka söyleyebileceğim bir şey olmaz. Ülkemizdeki büyük kentlerin yeşil alan oranları dünyadaki emsal kentlere göre gerçekten vahim bir durumda. Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un ölçeklerindeki kentlere göre yeşil alan yüzdesi, yüzde bir buçuklarda. Diğer kentlerimizin istatistiklerini söylemeye dilim varmıyor bile. Sevgili: saygı değer adana kentimizi yöneten birbirinden kıymetli yöneticilerimiz, hepimiz için önemli olan bu konuya eğildiğimizden emin olmakla beraber sizlere bir hatırlatma yapmak istedim saygı sevgi ile kalın.