‘Ağır Hasarlı’ ibaresi olsun

09/11/2019 02:04 4239


Nasrettin Hoca yıllar önce ‘Ye kürküm ye’ diye boşuna söylememiş.
O yıllarda nasılsa bugünde aslında öyle… Yani günümüzde toplumun en fazla dikkat ettiği ve değer verdiği konuların başında lüks, moda ve etiket geliyor.
Trafiğe çıktığınızda biraz çevrenize dikkat ettiğinizde bunu çok rahat bir şekilde göreceksiniz. İnsanlar elinde taşıdığı çantalarda bile pahalı ürünler satan firmaların isimleri yazan poşetleri taşıyor.
Bunu da pek çok firma ve işletme sahibi fırsata çeviriyor. İnsanlar artık ayda bir veya iki kez lüks harcama yapmak ve sonrasında yaptığı bu lüks harcamalardan dolayı bir süre ‘Kemer Sıkma Politikası’ uygulamak zorunda kalıyor. 
Örneğin yıl boyunca çalışıp para biriktirdikten sonra üzerine de bir miktar banka kredisi çekip 1 haftalık tatil için binlerce lira para ödüyor. Yada iki günlük memleket ziyareti için ulaşıma binlerce lira para ödüyor. İnsanlardaki bu lüks harcama ve lüks tüketim ulaşım sektöründe kabuk değişimine neden oluyor.
İnsanoğlunun gözü her zaman yukarıdadır. Bu nedenle de araç satın almak yerine kiralamayı tercih ediyor. Aslında el aleme hava basmak için pelte çıkmış araçlara avuç dolusu para sayıyor farkında değil. Bilmiyorum farkında mısınız, araç kiralama şirketlerinin sayısı giderek artıyor. Elbette artsın buna karşı değilim ama denetimli ve kontrollü bir şekilde artsın.
Birçok insanın parası orta segment araç almaya yetmiyor. Bu nedenle araç almak yerine kiralamayı tercih ediyor. Böyle düşünen insan sayısı giderek arttığı için araç kiralama firmaları ve kiralanan araç sayısı da giderek artıyor. 
Kiraya verilen araçların büyük bir kısmı trafik kazası sonucu ağır hasarlı olan araçlar. Güzelce boyanıyor, cilalanıyor ve sonra insanlara kiralanıyor. İşte burada Rekabet Kurulu’nun devreye girmesi gerekmiyor mu?
Hiç kaza yapmamış araç ile kaza yapan araç arasında ücret farkı olması gerekmiyor mu? Bence trafikte yeni bir uygulama getirilmeli ve her ne sebepten dolayı olursa olsun ‘ağır hasarlı’ duruma gelen araçların üzerine uyarıcı bir etiket yapıştırılmalıdır. Böylelikle insanlar nasıl bir araç kullandıklarını her defasında hatırlamış olur, trafikteki diğer sürücülere de hem olası bir trafik kazası geçirme ihtimalleri olduğunu hatırlatmış, hem de o aracın yanından geçerken daha dikkatli davranması sağlanabilir.
Diğer taraftan bu tür araçların hem satışında hem de kiralanmasına da yeni sayfa açılabilir. Çünkü insanlar araç alırken en çok ‘Ağır Hasarlı’ olmasından endişe duyuyor. Fakat böyle bir dönemin başlatılması ve bu işin sıkı bir şekilde takip edilmesi sonucunda ‘Ağır Hasarlı’ araç sahibi olmak isteyen veya kiralamak isteyenler daha hızlı bir şekilde ulaşmış olacaklar, hem de ‘Ağır Hasarlı’ araç almak veya kiralamak istemeyenlerinde devlet garantisi ile bu endişeleri giderilmiş olacaktır.
Fakat o zamanda lüks ve etiket meraklısı insanlar üzerinde ‘Ağır Hasarlı’ ibaresi, logosu bulunan araçlara binmek istemeyecektir tahmin edebiliyorum. Ama bu durumda en azından lüks görünüme değil de ‘Can Güvenliği’ne daha fazla önem veren kişilere büyük bir iyilik yapılmış olacaktır. 
Bu nedenle siz de lükse değil, sağlamlığa bakın der, araç kiralarken de sanki satın alacakmış gibi her yerini incelemeden, eksper raporunu görmeden kiralamayın… Unutmayın araç kiralama sektörüne yeni bir düzenleme getirmek sizin elinizde…