ADS FİNAL OYNAR

24/05/2019 22:01 4575

 

Adana Demirspor ile Hatayspor arasında oynanan playoff maçının ilk bölümü geride kaldı maç 0-0 eşitlikle bitti düğüm Hatay’da ki maçta çözülecek. Yukarıdaki başlık bazılarına göre biraz iddialı olabilir ancak bunca zamandır bu tür final maçları izlerim ve tecrübeme dayanarak Adana Demirspor’un Pazar günü Hatay’da finale kalacağını düşünenlerdendim. Maçın gündüz oluşu sıcak hava her iki takımı da etkileyecektir ama her iki takımda bu bölgenin sıcağına fazlasıyla alışkın.

Ancak ilk maçın 0-0 olması Hatay’ın öyle top yekün gol için Adana Demirspor’un üzerine gelmesini bir kere engelleyecektir. Adana Demirspor’da öyle hadi bende gol için yükleneyim demeyecektir ikinci maçta yine kontrollü bir oyun tercih edilecektir. Gol gelinceye kadar temponun da yükselmesini beklememek gerekir.

Adana’da oynanan ilk maçta Adana Demirspor’lu futbolcular nedeni bilinmez bir baskı ve stres yaşadılar istedikleri futbolu sahaya yansıtamadılar. Ancak deplasman da daha rahat oynayacaklarını tahmin ediyorum bu kez baskıyı hissedecek olan Hatay takımı olacaktır.

Oyunsal anlamda Ümit Özat’ın bu çift ileri uç oyuncusu alışkanlığın dan mutlaka bu maçta vazgeçmesi gerekir. Forvetlerden biri mutlaka kenarda oturmalı. Maçın uzama ihtimalini de göz önüne almak lazım. Hatay takımı orta sahada pas yapma alışkanlığına sahip olan bir takım kenarlarda da iyi oyunculara sahipler ancak son virajda tecrübe önemli o tecrübede Adana Demirsporlu oyuncularda var.

Ben maç sonu Pazar günü çok önemli ikinci maç varken Ümit Özat’ın Pote’nin oruç tutma konusunu kamuoyu önünde tartışmasını doğru bulmadım. Bir sıkıntı varsa oyuncuyla birer bir konuşulur. Yada bu maça Pote ile başlamazdın sonradan oyuna alırdın konu bu kadar basitken Türkiye’de gündüm olmanın ne anlamı var. Taraftar Pote’yi seviyor bu sezon iyi performansı olmasa da çok kritik maçlarda gollerini atmış. Sürekli erkenden oyundan alınmakta oyuncuyu yıpratır. Ümit Hoca’nın bu konuda daha dikkatli olması gerekir.

Sonuç olarak finale bir adım kaldı artık sığ tartışmalar yerine deplasman da ki Hatay maçına odaklanıp İstanbul’da ki finali görmek gerekiyor. Konsantrasyon bu yönde olmalı ben kendi adıma Adana Demirspor’un Hatay deplasmanından mutlu sonla döneceğine inanıyorum.