Adli Pencereden ADANA’ya bakış…

24/10/2019 08:48 5020

5 Ocak’ta Geleneksel kahvaltı sofralarımız devam ediyor. 5 Ocak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu’nun Adana’ya kazandırdığı en önemli etkinliklerden biri de ‘Kahvaltı Sofraları’dır.

 

Geleneksel hale gelen, kente sinerji katan ve büyük bir enerji oluşturan kahvaltılı toplantılarımızın konuğu bu kez, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül oldu.

 

5 Ocak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu moderatörlüğünde, Adana gündemini değerlendirdik.

Adli Pencereden Adana’nın nasıl göründüğünü Sayın Başsavcıdan dinledik.

Tam bir beyin fırtınası oldu desek yeridir.

Tabi 14 ay olmuş Sayın Yurdagül göreve başlayalı.

Daha dün gibi Ali Yeldan Başsavcımızı uğurlamıştık, ne de çabuk geçmiş zaman. Buradan kendisine saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Çok kıymetli bir yargı mensubudur. Benim için de ağabeyden farkı yoktur.

Başsavcı Sayın Ömer Faruk Yurdagül’ü göreve ilk geldiği zamanlarda yine kahvaltı sofralarımızda ağırlamış ve neler planladığını, hedeflerinin neler olduğunu sormuştuk. Bu kez bir yıllık süreçte umduklarını bulup bulamadığını, hedeflerine ne kadar ulaşabildiğini sorduk, üzüntülerinin yeni adliye binasını henüz hizmete geçirememiş olmak şeklinde ifade etti.

Evet umarım yeni adliye binası bir an önce tamamlanır, Adana daha şık bir adliye binasına kavuşur. Bu arada yeni bir Adli Tıp binası ile ilgili acilen çalışma yapılmalı ki, yeri belirlenmiş, Sayın Başsavcı bununla ilgili Yüreğir’de belirlenen yerde Adana’ya yakışır bir Adli Tıp Kurumu için çalıştıklarını ifade etti.

Adana’ya yakışır bir Adli Tıp Kurumu binası kesinlikle şart. Eski yer yakışmıyor ve bu kent için çağın çok gerisinde kaldı.

 

Sayın Başsavcı Terör Suçları Bürosu’nu da bizzat yönetiyor. Bunu söyleyince içim biraz rahatladı. Bu konu önemli, çünkü başta FETÖ olmak üzere tüm terör oluşumları, ülke genelinde en büyük sorunlarımızdan biri. Yerele indirgediğimizde ise çok şükür ki Adana güvenli bir şehir, kozmopolitik, demografik ve coğrafik durum ve konumlarına rağmen.

Toplantıda konuştuklarımız arasında arabuluculuk da vardı, bu birim en aktif birimlerden biriymiş. Bu da sevindirici bir olay. Yılda ortalama 90 bin evrak geliyormuş Adliyeye. Adliyenin iş yükü her yıl ortalama yüzde 15 artıyormuş. Ama buna rağmen Adana’da istatistiklere baktığımızda geçen yıla göre adli olaylarda baya azalma var.

Aramızda kalsın Sayın Yurdagül’ün ailesi bile artık kendisini özlüyor gecelere kadar çalışıyor dolayısıyla aileye de pek zaman ayıramıyor.

Sayın Yurdagül’ün önemsediği konular arasında önceki yıllara ait dosyaların da sonuca bağlanma meselesi var. Vatandaşın bekleyen dosyalarını da sonuçlandırmak için çaba sarf ediliyor, bu benim de önemsediğim bir konudur, vatandaşın adalete bakış açısı ve güveninin tesisi için bu çok önemli çünkü.

 

Bir konu daha çok önemli. Çeşitli zamanlarda çeşitli bölgelerden kanalizasyondan alınan örneklerle uyuşturucu kullanım haritası çıkarılıyor. Buna çok sevindim. Çünkü çağımızın en büyük belalarından biri de uyuşturucu. Tıpkı terör belası gibi, madde bağımlılığı da çok can yakan konular arasında. Ülkece savaşıyoruz uyuşturucuyla. Adana’nın bu konuda hep bir adım önde olmasını dilerim. Gençlerimiz dilerim ki, bu beladan hep uzak kalsın.
Yeni 19 Mahkeme kurulmuş Adana’da, ama bina yetersizliğinden bir kısmı kiralık binalarda, bir kısmı da BAM yani Bölge Adliye Mahkemesi binasına taşınmış. Yeni Adliye binasının 2020 Haziran ayında bitirilmesi hedefi olduğunu söyledi Sayın Yurdagül, inşallah bu tarihe kadar kalmadan da biter ve Adana bu anlamda daha kaliteli Adliye binasıyla daha kaliteli kamu hizmeti verir.