Adil Pelister ile Korona Virüsüne Karşı Korunma Yolları

29/08/2020 02:37 2673

 

Aktif olarak birçok kurum ve kuruluştan ismi ile söz ettiren Adil Pelister TİM Kimya Sektör Kurulu Başkanıdır. İstanbul Teknik Üniversitiesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünü bitrmiş, evli ve iki çocuk sahibi bir iş adamıdır. Sizlere bugün Adil Bey ile yaptığım röportajdan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere şu anda güncel konu hâlen korona virüsü olduğu için virüse karşı kendimizi korumak adına doğru bilgilere sahip olmamız gerektiğini düşündüm.

Lara Bilici: Dezenfektan ile kolonya arasındaki fark nedir? İkisi de aynı işlevi görür mü?

Adil Pelister: Kolonya anbakteriyal, antifungal ve antiviral etki gösterme ihtiyacı olmayan ürün grubuna girer. Kolonyada Cilt uyumu cilt pH’ına yakın olarak tamponlanması ile sağlanır. Bununla birlikte cilt uyumu ve iritasyon testlerini karşılaması gerekmez. Bu nedenle gliserin gibi cilt tahrişini engelleme amaçlı hammadde içermez. Dezenfektanda ise bunun tam tersi bir durum söz konusu. Yani seçilmiş kompozisyonun bu testleri genel yeter seviyede sağlayacak içerikte olması gerekir. Bu nedenle tek başına alkol içeren dezenfektan yerine mümkünse Hidrojen Peroksit ve veya ikinci bir etken madde ile desteklenen reçeteleri görmek mümkündür.

Amaç virüse karşı kullanmak ve korunmak ise, her iki üründe alkol içeriği nedeni ile virüsün dış çeperini çözüp, virüsü öldürecektir. Benzer bir yaklaşım ile alkol içerdikleri için mantar ve bakteriye karşı etkinlik göstereceklerdir. Fakat dezenfektan bu korumayı alt sınırını sağlamak ve cilt kullanımına uygun olmak durumundadır. Aynı amaçla kullanılabilirler. Kolonyalar Limon kolonyası ise 70 derece, diğerleri 60 dereceden az olmamalıdır. Dezenfektanda ise etkinlik sonuçlarını sağlaması şartı aranmaktadır.

Lara Bilici: Dezenfektanın kullanılması gereken miktar ne kadardır?

Adil Pelister: Dezenfektanın 30 saniye boyunca (ovuşturmak) 3mL kullanılması işlevini getirmesi için yeterlidir. Üstü kullanım gerekli değildir. Bununla birlikte üstünde kullanımı aslında çilt üzerindeki yağ tabakasını çözeceği için ürünün içerdiği gliserin ve/veya benzeri cilt koruyucu girdinin miktarı ve etkinliği önem kazanmaktadır. İşin doğası gereği fazla olan miktarın kullanılmaması önerilmelidir.

Lara Bilici: Deterjan ve dezenfektanlar kimyasallar içeriyor. Bunların uzun süreli kullanımının bir zararı var mıdır? Tahrişe sebep olur mu? Tahriş için öneriniz nedir?

Adil Pelister: Deterjan ile dezenfektan tamamen farklı ürünlerdir. Deterjanlar görevini yerine getirdikten sonra ortamdan durulanarak uzaklaştırılır. Ciltle teması sıkıntı yaratabilir. Dezenfektan ise kullanım sonrası durulama gerektirmez. Deterjanın kalıntı miktarına bağlı olarak sıkıntı yaratacağından uzun süreli kullanımından ziyade durulama etkinliği önemlidir. Şöyle ki; ilk kullanımında durulama etkin değil ve deterjan kalıntısı varsa cilt ile teması sorun yaratacaktır. Alerji, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikâyetlere sebebiyet verecektir. Dezenfektanda ise uzun süreli kullanımı cilt ile uyumuna bağlı olarak problem yaratır ya da yaratmaz. Yani cilt uyumu olan ve terstleri geçmiş dezenfektanların uzun süreli kullanımı daha uygundur. Yine de mümkünse sık kullanımdan kaçınılmalı ve cildin kendi yağ tabakasını tekrar oluşturmasına izin verilmesi tavsiye edilmelidir.

Adil Pelister’den merak ettiğim bu bilgileri sizlerle de paylaşmış oldum. Korona virüsü tedbirlerine dikkat etmenizi ve sağlıklı dolu günler geçirmenizi diliyorum.