“Adanalılaşan Vali”

17/10/2019 07:17 4200

 

 

5 Ocak Gazetesinin sezonun ilk kahvaltılı toplantısının konuğu Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş oldu.

Savaş Çokduygulu moderatörlüğünde yaklaşık iki saat süren toplantı adeta bir beyin fırtınasına dönüştü.

5 Ocak yazarlarının sorularına oldukça net ve tatminkâr cevaplar veren Sayın Vali, bu kent için duygularını düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Sayın Valimizin açıklamalarını ve mesajlarını bugün ayrıntılı bir şekilde gazetemizde okudunuz. Sayın Valinin açıklamalarından bilmiyorum sizde de şu kanaat hâsıl oldu mu; “Adanalılaşan Vali”

Evet bende de işte tamda bu kanaat oluştu.

Çünkü Sayın Vali zor bir süreçte Adana’ya geldi. Yaklaşık  üç yıllık süreçte sanırım gitmediği mahalle girmediği sokak kalmadı. Halkının dertleriyle dertlendi onların sevinçlerine ortak oldu. Tüm Bunlar toplum nazarında takdir topladı.

Şimdi sokağa çıksanız kime sorsanız “Mahmut Demirtaş” ismine güvenle bakıyor. Elbette bu güveni sağlamak “Halkın Valisi” olmak öyle hiçte kolay olmasa gerek.

Neticede halk kendine dokunan sofrasına oturan çayını kahvesini içen kentin huzuru, güveni ve her şeyden önemlisi bu kentin gelişmesi için çaba sarf eden bir insana “valiye” güven duymasın sevgi beslemesinde ne yapsın.

Şimdi Sayın Vali Mahmut Demirtaş’ın bu kente kazandırdığı sadece bir değerden bahsederek yazımı tamamlamak istiyorum.

Bu sene üçüncüsü düzenlenen “Adana Lezzet Festivali” belki de bu kentin piarı için yapılmış en önemli projelerden biri olarak düşünüyorum.

Yaklaşık üç yüz bine yakın insanın ziyaret ettiği kent ekonomisine katkı sağlayan ve Adana’nın başta Türkiye olmak üzere dünyaya tanıtılmasına katkı koyan bir festivalin yadsınamaz büyüklüğünü göz ardı etmemek gerekir.

İnsanlar adeta bu kentin lezzetlerini tatmak için şehre akın etti. Otellerde yer kalmadı. Hal böyle olunca da bu kentin esnafı da kazandı taksicisi de kazandı kısaca herkes kazandı.

Toplantı esnasında sorduğum “Böylesine muhteşem bir organizasyonun ertesinde Adana ile ilgili at eti ve tek tırnaklı eti haberleri böylesine muhteşem bir organizasyona gölge düşürmez mi bu konuda cezai müeyyidelerin artırılması noktasında ne yapacaksınız?”  diye sordum.

Sayın Vali “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’da da bu olayın gündeme gelmesi elbette üzücü, Valilik olarak bu noktada elimizden geleni yaptık yapmaya da devam edeceğiz, bu kentin imajına kimsenin zarar vermesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Dolayısıyla başta da söylediğim gibi bu kentte “Adanalılaşan Vali” var ve Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş Sayesinde de bu kent geleceğe daha bir umutla bakıyor.

Ez cümle şunu da belirteyim Festival Sürecinde şunu da gördük Sayın Valimiz de iyi bir şırdan sever.