Adana’yı suç cenneti gibi gösterenlere duyurulur!

22/11/2017 21:51 2749

Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye’nin suç haritasını çıkardı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Türkiye'nin suç röntgenini çekti. Hangi illerde hangi suçlar işleniyor bu haritada hepsi tek tek yer alıyor. Bu röntgende Adana’nın ne kadar temiz olduğu da gözler önüne serildi.

Detaylı analizin sonucunda hazırlanan raporda, kaçakçılığın Türkiye'yi ekonomik ve sosyal yönden olumsuz etkileyen, terör ve suç örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmek için finansal destek sağladığı çok aktörlü ve değişken yapılı bir süreç olduğu belirtiliyor.

Adana’nın başı çektiği tek suç var o da Alkol. Alkol kaçakçılığında Adana 75.074 şişeyle birinci, Mersin 35.172 şişeyle ikinci İzmir ise 24.862 şişeyle üçüncü sırada.

Bazıları da diyor ki “Sıralama yapmaya gerek mi var her yere Adana'yı lider yaz tamam işte” bu kadar kolay mı arkadaş.

Adana’yı suç cenneti gibi gösterenlere, her yaşanan olayda “bu da mı Adana’dan?” diyenlere bu istatistikleri göstermek gerekiyor aslında.

Neden her suç olayında Adana’nın adını ön plana çıkarıyorlar anlam vermek pek de zor olmasa gerek. 

Neden olduğunu kendimce açıklayayım isterseniz;

Adana Türkiye’nin gözbebeği.. Hem damak tadıyla, hem coğrafik konumuyla, hem de insanının sıcak kanlılığı ile edebiyatı Türk sinemasına yetiştirdiği sanatçıları, ülke ekonomisine koyduğu tarım ve sanayi katkısı.. Daha yazılacak bir çok güzelliği ile her ilin kıskanacağı zariflikte bir kent.

Tarih ve doğa güzelliğinin iç içe geçtiği, yeşil ile mavinin görebileceğiniz en güzel tonlarının buluştuğu Seyhan ve Ceyhan Nehri’ni mi anlatsam yoksa Adana'nın Uluslararası bir Portakal Çiçeği Karnavalı var onu mu anlatsam..!

 Adana’nın Adana Lezzet Festivali’ni mi, Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’ni mi yoksa Uluslararası Film Festivali’ni mi anlatsam?

Adana’nın Kebap Festivali’ni mi, Rock Festivali’ni mi, Geleneksel El Sanatları Festivali’ni mi neyi anlatsam?

Adana’da güzel şeyler de oluyor. Adana’da var da var saymakla bitmez, Allah’ın bahşettiği güzellikler sütunlar dolusu yazılabilir sayfalara sığdırılamaz.  Adana’da muhteşem bir sinerji, birbirine destek olan insanlar zinciri, Adana’da Başarılı bir Vali, başarılı bir Başsavcı, başarılı bir Emniyet Müdürü ve azalan suç oranı-artan suçla mücadele var. Ayrıca insani değerlerin en üst düzeyde yaşandığı olaylar da var arkadaş. Yapmayın…! Alın şu istatistiklere bir bakın, sonra da durup düşünün biraz, haksızlık yapmayın günahtır.  Adana’ya hakkını teslim edin ve düşmanlıktan vazgeçin artık…

İşte sıralama;

 

Silah ve mühimmat kaçakçılığında; İstanbul birinci sırada Şanlıurfa ikinci sırada üçüncü sırada ise Gaziantep yer alıyor. Sahte parada; İstanbul 1., Antalya 2.,İzmir ise 3. Sırada. Tefecilikte; Ankara 1., Adana 2., Diyarbakır 3. Sırada. Organize suçlarda; Ankara 1., İstanbul 2., İzmir 3. sırada. Türkiye'nin suç haritasında bir başka suç tarihi eser kaçakçılığı.Kaçakçılıkta; İzmir 1.,Bursa 2.,Konya 3. Sırada. Bio kaçakçılıkta; Ankara 1. Van 2. ve Mersin 3. sırada. Akaryakıt kaçakçılığında; Batman, 966.007 olayla başı çekiyor, ikinci sırada İzmir ve üçüncü sırada da Şanlıurfa var. Ağrı ilaç kaçakçılığında birinci sırada, ikinci sırayı Ankara ve üçüncü sırayı da Van çekiyor. Cep telefonu kaçakçılığının lider ili Van, ikinci sırada İstanbul ve üçüncü sırada Bitlis var. Van sigara kaçakçılığında da birinci sırada, Şanlıurfa ikinci ve Gaziantep üçüncü. Bu haritada belki de ben göremedim ama  Sakarya yok. Halbuki cinayet ve kaçakçılığın çok olduğu iller arasında. “Sakarya’nın dayısı mı var?” diye sormadan edemedim kendime.

Artık Adana’nın yakasından düşün bre arkadaş..!