Adana’ya yakışmaz mı?

06/09/2017 04:00 2624

Geçtiğimiz gün gazetelerde çarşaf çarşaf haberler yeraldı Gaziantep ile ilgili. 10 günlük bayram tatili süresince Gaziantep Hayvanat Bahçesini gezmek için Adana da dahil olmak üzere tüm çevre illerden Gaziantep’e akın akın yerli turist geldi.

     Rakamlar çok önemli değil 150 bin yada 200 bin kişi.. Önemli olan Gaziantep’in bir hayvanat bahçesi sayesinde ülke ve kent turizmine ne kadar katkı koyduğudur. Türkiye'de ilk, Avrupa'da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Adana’dan da çok sayıda vatandaş ziyaret etti.

     Adana’da da bir hayvanat bahçesi olsaydı çevre illerden gelecek olan yerli turistler ile yabancı turistlerin Adana’ya ve ülkemize getirisi ve turizme olan katkısı kent ekonomisini canlandırırdı. Adana’ya her zaman yapılması düşünülen fakat bir türlü gerçekleştirilmeyen ve nedense yıllar yılı sürekli olarak ertelenen hayvanat bahçesi projesi yapılmış olsaydı bu bayramda Adana’da turizm cenneti olmaz mıydı…?

     Gaziantep ve çevre illerinin yanı sıra Türkiye'nin ve başta Orta Doğu ülkelerinin yoğun ilgi gösterdiği hayvanat bahçesini, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Rusya gibi dünyanın dört bir tarafından gelen yabancı turistler de geziyor. Kıskançlık gibi algılanmasın ama bu turist akını neden Adana’ya da olmasın? 

     AB Bakanımız Ömer Çelik’in başlatması ve büyük desteği ile yapılmış olan ve ikinci etabı da devam eden Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyüğü Adana Müze Kompleksi kentimizde. Hemen yanı başımızda tarihi Adana Taşköprü, Büyüksaat, Tepebağ evleri, Allah’ın biz Adanalılara bahşettiği Seyhan Nehri ve saymakla bitiremeyeceğim muhteşem güzelliklerle donatılmış bu kenti, güzelim Adana’yı; kıymetini bilene kadar herkesin gözüne gözüne sokmaya devam edeceğim.

     Böyle bir  projeyi yıllar yılar öncesinden bir Adana sevdalısı olan, yıllarca Adana Lobisi oluşturmak için çaba sarf eden, kente gelen her siyasiye, her valiye, her turizmciye projeler sunan, turizmcileri bir çatı altında toplayan, 25 yıl ÇUKTOB Başkanlığı yapmış ve hala Yönetim Kurulu Üyesi olan, TÜROFED kurucularından ve Yönetim Kurulu Üyesi, TURYİD Yönetim Kurulu Üyesi, bulvardaki işletmecileri bir araya getirerek Ziyapaşa Bulvarı Geliştirme ve Koruma Derneği‘ni kuran isim Tayyar Zaimoğlu,  “1922’den 2022’ye 100. Yılda 100 proje” kitabında bahsetmiş. 100 proje arasında 43. Proje Adana’ya modern bir Hayvanat Bahçesi.

     Biz de 5 Ocak Gazetesi olarak daha önce bu projeyi gündeme getirmiştik, bu gün yine manşetimize taşımayı Adanalılık bilinci ve görevi saydık.

     Nasıl olur da Adana için bu kadar çok uğraşan birinin bu projeleri görmezden gelinir ya da sürekli olarak hasıraltı edilir bir türlü kafam almıyor anlamlandıramıyorum!

     Amacımız Adana’yı ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kalkındırarak hak ettiği değere ulaştırmaksa şayet o zaman hep birlikte el ele vererek kentimizi mega kent yapmalıyız. Binlerce yıllık tarihi, bir çok uygarlığa ev sahipliği ve bu kadar büyük kültürel zenginliği ile Adana bunu hak ediyor diye düşünüyorum.

     Bereketli topraklarında yetiştirdiği tarımsal ürünlerin yanı sıra sinemaya, sinemacıya, sanata, sanatçılara kazandırdıklarıyla, sanayicileri, işletmecileri, restoranları hatta kebapçıları ile delikanlı memleket evlatlarıyla bu kent ve bu kentliler bu gelişmişliği çoktan hak ediyor.

     Hayvanların doğal ortamlarına en yakın şekilde hazırlanmış modern bir hayvanat bahçesi ve nesli tükenmekte olan hayvanların burada koruma altına alınması, hatta çoğaltılması için bu projenin Adana’da bir an önce hayata geçirilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.  Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekecek, fiziki şartları en üst düzeyde, zengin hayvan çeşitliliği ile ziyaretçiler için; içerisinde sosyal donatı alanlarının olacağı, ev sahibi canlıların tedavi ve bakımları için modern muayenehanesi de dahil olmak üzere her ihtiyaçlarının karşılanabileceği, gelişmiş ve modern bir Hayvanat Bahçesi Adana’ya yakışmaz mı?

 

    Bence yakışır hem de çok.