Adana sevdalısı bir Başsavcımız var

24/10/2019 08:43 2024

5 Ocak Gazetesi'nin geleneksel kahvaltı konuğu bu kez Adana'nın yakışıklı, başarılı, çalışkan ve enerjik Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül'dü.

Sarıkamış'ta 1973 yılında doğan Ö.F. Yurdagül, 1993 de 20 yaşında Hukuk Fakültesini bitirmiş ve erken bir yaşta Savcılık görevine başlamış. Adana'dan önceki görevi Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı.

14 aydır Adana'da. Bu süre içinde Adana'yı tanımış, büyük bir potansiyele sahip şehrimize alışmış, sevmiş ve olumlu izlenimler edinmiş.

5 ayrı binada hizmet veren Adana adliyesinin yeni yapılan binasının müteahhidin  maddi sıkıntıya düşmesinden ötürü bu yıl açılışı gerçekleşmeyecekmiş. Açılışın 2020 Haziran ayında olacağını umuyorlar.

FETÖ terör örgütünün devleti tehdit eden tehlikeli bir örgüt olduğunu, vatandaşlarımızı uzun süre aldattığını, halkın yardımlarıyla maddi açıdan güçlendiğini ifade ettiler. 2004'den sonra bu terör örgütü ile mücadele başlatılmış ama bu kötü örgüt 40 yıl içinde devletin önemli yerlerini sızmış örneğin Adliye, Ordu, Emniyet ve eğitim kurumları gibi.

FETÖ'cuların çoğu temizlenmiş ama hala bitmemişler. Çünkü kendilerini çok iyi gizliyorlarmış.

Cumhuriyet Başsavcımızın diğer söyledikleri:

*Dava sürelerinin belirlenmesi, arabuluculuk sistemi yararlı oldu. Davalar daha çabuk bitiyor ve dava sayısı da azalıyor.Sigara sağlık için zararlı ama yasaklanması suç olması bizim işimiz değil. Biz sadece bir uygulayıcıyız.

*Uyuşturucu işi dünya çapında halli çok zor bir dert. Sentetik uyuşturucular ucuz olduğu için temini kolay. Kullananlar ve satanlar konusu çok yönlü. Bunların tedavisi spor ve tiyatro ile ilgilenmesi yapılıyor ama çok başarılı olduğu söylenemez. Cezalar yeterli olsa da ama bu işi sonlandıramıyor.

*Adana adliyemizin işleri pek çok. Geçen yılki evrak sayısı 90 bin kadardı. Bu yıl bu rakam azaldı ve 75 binlere düştü.

*Adli Tıp binamız Adana'ya yakışan bir bina değil. Yenisi ve moderni Yüreğir'de yapılacak.

*Adana'daki Suriyelilerin suç işleme oranı, sanıldığı ve söylendiği gibi yüksek değil, ortalamanın altında.

*Cezaevlerinde devamlı kurslar açılıyor. Bu sayede bir çok mahkumda meslek sahibi olabiliyor. Ayrıca spor karşılaşmaları da yapılıyor.

*Akkapı'daki açık cezaevinde 680 dönüm bir arazide çeşitli tarım ürünleri yetiştiriliyor, bunlarda satılıyor.Geçen yıl ki toplam ürün 675 ton iken, bu yıl 1580 tona erişti. Mahkumların el emeğini sergilediği Göltepe'deki Tesislerimiz beğeniliyor.

*Koyu bir Fenerbahçeliyim zaman ve fırsat buldukça Adana'da futbol ve basketbol maçlarına gidiyorum.

*Geldiğimiz noktaya baktığımızda halkımızın bize Adalete inanması ve güvenmesi çok sevindirici. Bilgi kirliliğini, yanlış bilgilendirmeyi açtığımız büro ile önledik.

*Adana'daki yerel basın zorluklara rağmen güçlü, başarılı 5 Ocak Gazeteniz bunların en iyisi, en kalitelisi.

Güzel geçen bu toplantıdan mutlu ayrıldık, Adana sevdalısı Sayın Cumhuriyet Başsavcımızı bir kere daha takdir ettik, onunla gururlandık.

Sayın Cumhuriyet Başsavcım, size nice başarılar diler, saygılar sunarım