ADANA ŞAKİR PAŞA HAVALİMANI

12/03/2022 04:28 1118

Adana Şakir paşa Havalimanı adını, Adana’nın sel sorununu çözen ve tarımı canlandıran valisi Şakir Paşa‘dan alıyor. Adana’ya 1888 yılında vali olan Şakir Paşa, Adana’nın nehirlerini ıslah ederek sel sorununu çözmüş ve Adana’daki tarım potansiyelini arttırmış.

Adana Havalimanı sivil ve askeri hava ulaşımına 1937 yılında açılmış olup, 1956 yılından itibaren uluslararası seferlere açık bulunmaktadır. 30 Ekim 1993 tarihinden itibaren 24 saat kesintisiz iç ve dış hat yolcu ve kargo trafiğine hizmet vermektedir.29 Kasım 1995 tarihi itibari ile Havalimanı statüsünde hizmet vermektedir.

Adana Şakirpaşa Havalimanı, Çukurova'da bulunan Adana ve çevresindeki Mersin ve Osmaniye gibi yerleşim merkezlerinin de sivil hava ulaşımına açılan kapısıdır. Şehrin merkezi noktalarına yakın mesafededir. Ulaşım taksi ve toplu taşım ile sağlanmaktadır.

Adana havalimanı dünyanın en  stratejik havalimanları arasında yer alır.

Adana lı bu havalimanını çok sevmiş ve alışmıştır. En uzak mesafeye 20 dk. gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Adana havalimanı büyütülmesi için çevresinde onlarca kullanabilecek araziye sahiptir.

 Çukurova bölge havalimanı adı ile yıllar süren belirsizlik içinde bulunan havalimanı projesi Adana Şakir Paşa havalimanımıza gölge düşürmektedir. Yıllarca Mersin bölgesine havalimanı hayali kuranlar dönemin bakanı Kürşat Tüzmen den büyük destek almış,lakin başarılı olamamışlardır. Sonrasında Tarsus un Karsavuran köyü mevkisine yeni bir havalimanı için karar verilmiştir.

Bilinmelidir ki; bölgede keşif yapan bilirkişi raporları 1.sınıf toprakların tarım alanı dışına çıkarılmasının kamunun yararına olmadığını, 870 hektar genişliğindeki arazinin tarım dışı kullanıma tahsisi sonucunda ekolojik dengeyi bozacağını, hem sulama hem drenaj şebekesinde meydana gelen süreksizlikler nedeniyle işletme ve toprak verimliliğinde sorunların ortaya çıktığını, yapılması planlanan bağlantı yollarının hem çevre sorunlarını arttıracağını hem de tarımsal üretime azaltıcı yönde etki edeceği sonuç ve kanaatini ortaya koymuştur”

Madem karar verildi ve çoğu yasa çiğnendi, en azından bitirin bu yılan hikayesini.Son verilen tarih 29.Ekim.2022 . Hayırlısı bekleyip göreceğiz.

Burada büyük sorun bu havalimanı açılırsa Adana havalimanının kapatılması meselesi. Bu Adana ya yapılacak en büyük kötülüktür. Elbette ülkemizde yeni teknolojiler,yeni binalar yapılsın.Hiç itirazım yok.Lakin İstanbul havalimanı geçenlerdeki kar probleminde kilitlenmişken ATATÜRK havalimanı dimdik ayaktaydı,bilmem anlatabiliyormuyum. Birde sanki biz havalimanı istemiyormuşuz gibi Mersin ilinden yaratılan algı, kardeşim sen her gün 5 dakikada gittiğin işe 45 dakikada gidersen mutlu olur musun? Bizim derdimiz Adana havalimanımızın KAPANMAMASI , müsade edin de buna da karışmayın bir zahmet. Osmaniye, Kadirli,Kozan,Saimbeyli,Feke, İskenderun için bu iş eziyet değil mi? Mersin için söylenebilecek tek bir il,ilçe var mı?

Tüm Adana lı bürokratlar, sivil toplum kuruluşları,sanayi ve ticaret odaları , kısaca her bireyi memleketimiz için havalimanımıza sahip çıkmaya,yaşatmaya ve yaratılan algıları yıkmaya davet ediyorum.

Adana Türkiye dir.