Adana’nın Demirspor’dan beklentisi büyük

21/01/2019 03:59 2118

İlk yarı itibariyle ligi  istemediği yerde bitiren Adana Demirspor kendi seyircisi önünde çıkacağı  ilk maça mutlak galibiyet ve güzel oyun parolasıyla tek seçeneği durumunda oldu. Nedeni ise…Rakibin durumu olsun , ilerleyen haftalara umutla bakmak olsun, artık Demirspor bir şeyleri somut olarak göstermesi gerekiyor.

Devre arası giden oyuncular olduğu gibi gelen oyuncuların çokluğu uyum sorununun olup olmayacağını anlamak için Karabükspor maçı büyük anlam taşıyordu. Yılmaz hoca bu arayı iyi değerlendirdiğini düşünmek istiyorum. Çünkü artık arkasına sığınabileceğimiz ne devre arası ne de maç sayısı fazlalığı kaldı.

Maça, Demirspor kadrosunun yarısını değişmiş bir şekilde başladı. Maç öncesi umudumuz,  güzel bir başlangıç yapılır ve bu şekilde lig devam eder idi. Bir parantez de Anderson için açmak istiyorum. Göstereceği olumlu performans ile sanki Demirspor yeni bir transfer yapmış gibi olacaktır. Hocası kendisine o kadar inanıyor ki her maçta şans veriyor. Anderson’da bu şansı iyi değerlendirip kendisine inanan güvenen herkese bunu göstermeli noktasında olmalı.

Demirspor maça beklenildiği gibi baskılı, kanatları kullanan bir oyun tarzıyla başladı. Özellikle yeni transfer Jonathan, tarafından etkili oldu. Karabükspor ise kapasitesinin farkına varıp oyunu kendi sahasında kabullenip oyunu soğutma, baskıyı azaltma adına hareket etti. Bu yüzden Demirspor golü erken bulup daha rahat hareket etmesi gerekiyordu. Golün geç gelmesi sınırlı gücü olan Karabükspor’a direnç kazandırdı.

İlk yarım saat itibariyle takımda uyum sorunun olduğunu söyleyebiliriz. Anderson’un oyuna etkisinin olmaması hele ki Karabükspor gibi bir takım karşısında düşündürücü. Rakibin girdiği pozisyonlar biraz dikkatli olsalar golle sonuçlanması içten bile değildi. İlk yarı Demirspor adına kayıp geçti desek doğru olur.

Uyum sorunun olduğu , rakibe oyunu kabul ettiremeyen ve şampiyonluğa oynayan bir takım görüntüsünden uzak bir ilk yarı oynandı. Hocanın Anderson’a bu kadar tahammül etmesi kendisine ve takıma zarar veriyor.  Belki Karabükspor takımına karşı öyle ya da böyle kazanabiliriz fakat güçlü rakiplere karşı orta sahanızı teslim edersiniz.

Demirspor ikinci yarıya iki oyuncu değiştirerek başladı. Maçın başında olduğu gibi pozisyonlara giren taraf Demirspor takımı idi. Bu pozisyonlardan gol çıkaramadığı her dakika sıkıntı. Çünkü Karabükspor takımı her an pozisyona girebiliyor.  Atılacak bir gol takım üzerindeki baskıyı azaltacağından önemli. Golün gelmemesi ve çok net gollerin kaçması taraftarı da endişeye düşürdü.

Merak ettiğim diğer konuda ilk devrenin önemli ve değerli ismi olan Berk Yıldız’ın neden tercih edilmediği. Yılmaz hocanın bir bildiği muhakkak vardır ama düşünmeden de edemedim.  Bir tarafta maddi sıkıntılar nedeniyle transfer yasağı olan ve bu yüzden gençlerle mücadele eden Karabükspor…Diğer tarafta ise her türlü imkanın sunulduğu Demirspor…Fakat sahadaki durum çok farklı.

Futbol o kadar enteresan ve güzel bir oyun ki Karabükspor karşı karşıya golü bulacakken, top dönüyor ve kendi kalesinde gol oluyor. Bu maç özelinde Demirspor takımının bu kadar çok net pozisyon vermemesi gerekiyordu. Belki ilk maç olabilir fakat görüntü hiç umut verici değil. Zaman telafisinin olmayacağı  haftalar ve bahane şansı olmadığı durumda Demirspor bu maçtan ders çıkarılıp haftaya daha zor olacağının farkına varıp toparlanma zamanı. Çünkü bu şehrin sizden beklentisi büyük.