ADANA’NIN BİTMEYEN ÇİLESİ “TRAFİK”

17/10/2020 03:37 392

Adana’nın birçok cadde ve sokağında yaşanan trafik yoğunluğu, insanların hayatını çekilmez hale getiriyor. Geçen haftaki yazımda, Adana’da trafiğin oluşturduğu rezilliği üstün körü anlatmıştım. 5 Ocak Gazetesi’nin Geleneksel Kahvaltılı Toplantısı’nda da Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a sadece bir alt geçit hakkında soru sormuş, sorunun cevabını almış, bunun da takipçisi olacağımızı belirtmiştim.

Yazımda Kozanyolu Kavşağı’ndan, Küçüksaat Meydanı’ndan, Atatürk Caddesi’nden, İnönü Caddesi’nden bahsetmiş, o bölgelerin acilen bir dokunuşa ihtiyacı olduğunu söylemiştim. Hatta biraz daha kuzeye giderek Turgut Özal Bulvarı ile Kenan Evren Bulvarı’ndaki trafik çilesinden de bahsetmiştim. Ama bu sadece ‘Buz dağının görünen kısmı.’ Yani Adana’da trafik sorunu olan ve maalesef hiç görünmeyen, konuşulmayan o kadar cadde, sokak ve kavşak var ki! Trafik polislerini neden bu cadde ve kavşaklarda sürekli göremiyoruz?

Mesela Şakirpaşa Konağı Kavşağı. Şakipaşa Mahallesi ve Yeşilevler Caddesi’ne dönen, E-5 Karayolunda bulunan kavşak. Öyle bir yer ki orası, üç yerleşim yerini birleştiren ortak nokta. O bölgede sabah-öğle-akşam trafik sorunu, kargaşası, yoğunluğu ve hatta kazaları eksik olmuyor.

Sabah-akşam fark etmeksizin koca koca tırlar, kamyonlar, otobüsler, arabalar, motosikletler vızır, vızır geçiyor. Sağlı- sollu, çift şerit halinde trafik öyle bir sıkışıyor ki; E-5 Karayolu’na çıkana kadar dakikalarca trafik ışığı bekleyen araçlar oluyor. Bir de; ara sıra arızalanan trafik ışıkları yok mu? İşte o zaman sürücüler o yoldan dua ederek geçiyor. Çok nadir de olsa trafik polisi görev yapıyor. Trafik polisini gören sürücüler en azından biraz daha dikkatli olma çabasına giriyor. Ceza yazılma korkusuyla birlikte kurallara uyma telaşı içinde oluyorlar. Böyle olması bizi bir vatandaş olarak hem rahatlatıyor, hem de mutlu ediyor. Düşünün asıl yapılması gerekirken, çok nadir yapılan görevler, gariptir ama insanı nasıl da mutlu ediyor.

İnsanlar sabahları işe yetişme telaşı içinde oluyor. O bölgede ikamet ettiğimden dolayı her sabah aynı rezilliği yaşıyoruz. Şakirpaşa Konağı Kavşağı, Yeşilevler Caddesi ve caddenin tam ortasından geçen tren hattı, bir de AVM’lere giden bulvar trafiği kör düğüm ediyor. Çok tehlikeli ve çok riskli yollar. Her an bir kazaya neden olabilecek dikkatsiz, asabi sürücüleri de göze önüne alırsak... Yetkililerin bir an önce bu durumu ciddiye almaları artık şart.

Bir parantez de bayan sürücülere açmak isterim. Araçlarını kullanırken akıllarından ne geçiyor bilinmez ama inanılmaz hatalara imza atabiliyorlar. Araç kullanırken arkalarına bakmadan ani fren yapmalar, sağına-soluna bakmadan direkt geçmeler. Cep telefonlarıyla konuşmalar. Aracın döneceği yerden sinyal vermeden dönmeye kalkışmalar. Ama en dramatik olanı ise durması gereken yerde fren yerine gaza basmalar! Ne çok kazalara, ne çok hasarlara neden oldukları alışıla gelmiş bir durum. Şimdi bu yazıyı okuyan bayan sürücüler belki bana kızacak. Ne olur kızmayın! Maalesef gerçek bu. Yapacağınız çok basit. Araç kullanırken sadece yola konsantre olmak. Aklınızdan başka bir şey geçmesin, ki geçince de durum ortada. Sadece biraz daha dikkat! Hem kendi canınızın-aracınızın, hem de diğer insanların canlarının ve araçlarının zarar görmemesi için böyle olması gerekmiyor mu?

Adana’da trafiğe kayıtlı 650 bin civarında araç var. Bu benim söylemim değil. Bu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’ın verdiği bir bilgi. 3 milyona ulaşan şehirde bu kadar araç az mı, çok mu siz karar verin. Bu kadar aracın Adana’nın dar sokaklarına, cadde ve kavşaklarına çok geldiği de aşikar değil mi?

Beton bloklarla, çok katlı bina mezarlığına dönüşmüş güzel Adana. Dar sokak ve caddelere mahkum edilmiş, ‘Yol fakiri’ güzel Adana… Bıktık artık ‘Yetkililer nerede?’ demekten! Yeni yollar mı yapılır, trafik ışıkları mı konur, kavşak düzenlemesi mi yapılır, trafik polisleri mi görevlendirilir bunları en iyi yetkili kişiler bilir.

Yeter artık sayın yetkililer! Biriniz de görün, biriniz de bakın ve biriniz de görevinizi yapın artık.