Adana’nın 100. Yıl Gurur ve Onuru

05/01/2022 16:55 1859

Bugün Adana’nın Düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü… Bugün, bu bereketli, kadim toprakların işgalci Fransız ve onun hain işbirlikçilerinin defedildiği tarihi gün 5 Ocak.

***

Bu kentte doğup büyüyen ve yaşayan biri olarak bana sorsalar Adana dışında nerede yaşamak istersin diye, net bir cevap verebilirim, Adana dışında asla bir ilde yaşamam. Her insanın doğup büyüdüğü şehir kendine özeldir ama benim için Adana kelimenin tam manasıyla kutsaldır.

***

Havası, suyu, insanı, çarşısı, pazarı kısacası her karışı, benim için çok ama çok özeldir Adana’nın. Ne zaman şehir dışına çıksam içimi bir burukluk kaplar, Adana’dan uzaklaşmak bana hep zor gelmiştir.  

***  

Şanlı tarihimizden kısa anekdotlar vermek gerekirse, o sancılı yıllarda; Ulu Önderimiz, Baş Komutanımız, Mustafa Kemal Atatürk, 31 Ekim 1918'de Adana'ya gelmiş ve burada üç gün kalmış. Liman Von Sanders Paşa’nın "Yenildik, bizim için her şey bitti" sözüne karşılık, yetkiyi teslim alan Mustafa Kemal Paşa "Savaş müttefikler için bitmiş olabilir ama bizi ilgilendiren savaş, kendi istiklalimizin savaşı, ancak simdi başlıyor" karşılığını vermiş mücadeleye ne olursa olsun kaldığı yerden devam etmişti.
***

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, 15 Mart 1923'te Adana’ya tekrar geldiğinde şu veciz sözleri Adana’ya verdiği önemin bir kanıtı değil midir? "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur."

***

Evet, bu güzel şehir, bu kadem kent Adana, düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını görkemli törenle, etkinlikle kutlayacak. Bize düşen bu kendin sevdalıları olarak, cennet mekân ülkemizin ve güzel Adana’mızın kıymetini ve değerini bilelim, bilelim ki bu kentim tüm paydaşlarıyla el birliğiyle çalışalım, çalışalım, çalışalım.

Çünkü başka ADANA YOK!