Adana nerede tıkanmış

24/12/2017 22:01 1893

Adananın önü açılsın…

Adana’ya döndükten sonra önce valimizle, şimdi de Büyükşehir belediye başkanımız Sayın Sözlü ile bir araya geldik. Vali bey kendi konumunda ilk geldiği döneme göre kenti tanımış ve kavrayarak çalışmalarını sürdüren bir görüntü vermişti bize.

Sayın Sözlü ile inşaatı devam eden Devlet Bahçeli köprüsü şantiyesinde bir araya gelecek olmamız, bir hizmet çalışmasını yerinde görmek açısından beni heyecanlandırmıştı. Şantiye tam da çocuklar küçükken hafta sonlarında sıkça piknik yaptığımız yerin üzerine kurulmuş. Ağaçların arasından gördüğüm Seyhan nehri, mevsimin dinginliğindeydi. On aydır uzak kaldığım Adana’m da neler değişmişti. İşte kentin seçilmiş büyükşehir belediye başkanından öğrenecektik.

Başkanın ruh halinden aldığım izlenimler…

Şehirlerin esas patronu büyükşehir belediyeleridir. Bu durum yeni belediyeler yasası yürürlüğe girdikten sonra daha da etkin hale geldi. Rutin belediye hizmetlerinin dışında, şehri yenileyen, değiştiren ve ileriye taşıyacak projeleri ancak büyükşehir belediyeleri yapar. Merkezi hükümetlerin belediyelerin önemli projelerine destek verdiklerini ülkemiz örneklerinde görmekteyiz.

Başkanla sık bir araya gelenlerden değilim. Ancak bu toplantıda bize hissettirdiği kırgınlıkları ve “Ne yapsam destek alamıyorum” havasıydı.

Projeler bir biri ardına sıralanmış, kimisi icra edilmiş, kimisi kaynak bekliyor. Ben toplantı harici de medya haberlerinden hizmetle ilgili başlıkları toparlamaya çalıştım.

Adnan menderes rekreasyon (eğlen-dinlen) alanı, Aski çalışmasıyla derelerin ıslah edilmesi, Adana ayakkabı üreticilerinin siteye kavuşturulması, Devlet Bahçeli köprüsü yapımı, İlim yolu bulvarı, Aski Atatürk spor salonu,Yeni hayvan barınağı yapımı, kentsel dönüşüm göl mahallesinde, üç büyük yeni bulvar yapımı, Alpaslan Türkeş bulvarında kesintisiz yol çalışması, Ceyhan Hacı Bektaş Veli kültür merkezi yapımı, Ege Bağaturrekreasyon projesi, Portakal çiçeği parkı,Demokrasi şehitleri parkı ve sanat galerisi, Asansörlü-yürüyen üst geçitler projesi ve kırsal kesimde yıllardır eksik kalmış hizmetlerde projelerüretilmiş.

O yapılmış, bu yapılmamış,esas olarak Adana nerde, neden tıkanmış?

Hepimiz bu Adana toprağının çocukları olarak bir yerlerde katkı koymaya çalışıyoruz. Siyaset kendi mecrası içinde zaten yürüyor. Ancak iş yaşadığımız şehirle ilgili olunca, başka yerlerde çok iyi anlaşılamayan bir ‘Adanalılık ruhu’ ortaya çıkıyor.

Adana’ya yapılan kötülükler var. Bu gün geldiğimiz yerin sıkıntılarının başlama noktası bence seçilmiş belediye başkanının görevden alınmasıydı. Bu konu kişinin kendisiyle ilgili gibi dursa da, Adananın meselesiydi. MHP ilk olarak büyükşehir belediye başkanlığına Adana sayesinde kavuşmuştu. Ancak MHP genel başkanı o gün seçilmiş belediye başkanına sahip çıkmamış, ‘aklan da gel’ demişti. Görevden alınan ve bu yüzden Adana ilinin uzun yıllar vekil elinde kalmasına sebep olan olayın şahsı Aytaç Durak, bu gün hakkındaki tüm davalardan aklanmış vaziyette karşımızda duruyor.

MHP genel başkanı Sayın Devlet Bahçelinin adını taşıyacak olan bir köprü inşaatının şantiyesinde, bu kentin belediye başkanıyla Adana ve içinde bulunduğu durumu konuşmaya çalışıyoruz.

Başkan Hüseyin Sözlü ve Adana, merkezi hükümettenneden destek alamıyor?

Haberlerde izliyoruz, Ankara, İstanbul ve daha birçok ilin metro açılışları yapılıyor. Hepsinde merkezi hükümetin katkıları var. İçme suyu projeleri merkezi hükümetler tarafından, yapılan illerde ilgili bakanlar tarafından açılışları yapılıyor. Adana kendi suyunu kendi çözmüş. Metrosunu beğenirsin, beğenmezsin küçücük bir alanda da olsa çalıştırmayı başarmış. Ancak kentin tamamına hizmet vermeden rantabl(getirimli) olması mümkün değil. Yanı sıra kentin bu toplu ulaşıma artık her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Üstelik ulaşımdaki sıkıntılara bakınca ne kadar geç kaldığımız anlaşılıyor. Durum o ki, belediye metro ilerlemeden, borçlarını ödemekte zorlanıyor. Merkezi hükümetten istediği krediyi de alamayınca, Adana tıkanmış vaziyette.

Hepimizin aklına siyasi arenada Devlet Bahçeli ile Ak parti yakınlaşmasının neden Adana iline bir destek getirmediği sorusu geldi. Sayın MHP genel başkanı, kendi adını taşıyan köprüye bile destek almak için Ak partiyi sıkıştırmıyor.

Sonuç olarak, biz Adanalılar her zaman ayakta durmayı başardık. Başkan ‘bakanlar destek vermiyor, kredi vermiyorlar ve metroyu ulaştırma bakanlığı devralmıyor’ diyor. Kamuoyu desteği için önerilere ‘ağlamak bize yakışmaz’ diyerek ret ediyor. Adanalı gururu böyle işte. Oysa bu Adana meselesi ve kişisel gurur meselesi değil. Adana için, hizmet için o bakanların kapısına yatmak bile seçilmiş başkana onurdan başka bir şey vermez.

Bence bu konunun, yani merkezi hükümetin Adana ilinin metro projelerine neden destek vermediği konusunu, tek başına masaya yatırıp tartışmanın zamanı gelmiş geçmiş diye düşünüyorum. Metro konusunu başlatan, Sayın Aytaç Durak, vekil Sayın Zihni Aldırmaz, Başkan Hüseyin sözlü ve iktidar partimiz Ak partiden bakanı mı olur, il başkanı mı olur bir araya gelip bu sorunu çözmeliyiz.

Bir araya gelirler mi dersiniz?

Gelmezlerse tek tek konuşuruz, yeter ki Adananın önü açılsın…