Adana Kebabı ve Kurban Bayramı

25/08/2017 23:06 3783

Mübarek Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı… Allah nasip ederse hep birlikte Kurban Bayramını idrak edeceğiz… Hal böyle olunca da vatandaş kurbanlık derdine düşmüş durumda… Kimi yetkili, kurbanlık fiyatlarının düşük olacağını söylerken, kimi de bunun tam aksini söylüyor. Ama vatandaşa göre kurbanlık fiyatlarının oldukça yüksek. Bunun nedenini devletin hayvancılık politikalarına veya bazı küçük ve büyük baş hayvan yetiştiricilerinin yetiştirdiği kurbanlıkları daha fazla kazanç için piyasaya sürmemesine de bağlamak istemiyorum… Benim demek istediğim şey başka. Adana denilince ilk akla gelen nedir elbette Adana kebabı, hem de dünyaca tescilli…

Başta da ifade ettiğim gibi Kurban bayramı yaklaşıyor, ancak Adana’da kaçak kesimler tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz günlerde haber merkezimize düşen bir haberde ‘Kayıp çocuğu arayan polisler çok sayıda at ve eşek kafası ile kemikleri buldu’ evet durumun vahametine bakar mısınız.

“Tamam da kardeşim ilk defa mı oluyor, yıllardır bu tür haberleri okuyoruz” diye bilirsiniz. Haklısınız ama bir konuya dikkat çekmek isterim. Kurban bayramı yaklaşıyor, vatandaş kurban almak için gittiği satış yerlerinde kurbanlıkların fiyatlarını görünce bütçesi elvermediği için alamıyor. Dolayısıyla kurbanlık yerine et almaya yöneliyor… Peki, bu vatandaş aldığı etin at veya eşek eti olmadığını nereden bilebilir… Diğer taraftan bu kişilerin kestikleri at ve eşek etlerini büyük lokantalara, marketlere satmadıklarını kim ispatlayabilir.

Bununla ilgili olarak başta Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına, Adana Emniyetine ve Adana Kasaplar Odası’na büyük görevler düşüyor. Bu üç kurumun ortak operasyonlar yaparak bu canilere hak ettikleri cezayı vermelidirler.

Evet, Kurban Bayramı yaklaşıyor, vatandaş kurbanlık ve et derdinde bir takım çıkarcılar at ve eşek canileri de kendi menfaatleri peşinde.

Sayın ilgililer, vatandaş kurban bayramında kurbanlık alamayabilir, en azından çoluk, çocuğuna kebap yetirmek ister.

Maazallah önlem alalım ki bari bayram da ağzımızın tadı bozulmasın.