Adana karpuzu önemli

15/06/2020 20:41 3862

Son yıllarda Adana, karpuz ile atılım yapmak istiyor ve bu doğrultuda ilerliyor. Öncelikle Adanalı karpuz üreticileri ‘Kabak Aşısı Karpuz’ konusunu aştı. Genetiği ile oynanmış karpuzda kaliteli ve lezzetli meyveyi yetiştirmeyi öğrendi.

Artık insanlar ‘Kabak Aşısı Karpuzu’ alırken endişe duymuyor. Zaten şuanda piyasaya sürülen karpuzların tamamı ‘Kabak Aşısı Karpuz’…

Sadece kara karpuz olarak tabir edilen ve dışı tamamen koyu yeşil olan karpuz dışında…

Adana karpuzu ile yeniden piyasayı ele geçiren Adanalı üreticiler, artık yetiştirdikleri karpuzu marka verilmesini istiyor. Yani çiftçiler, resmi bir şekilde patentli olarak Adana Karpuzu’nu üretmek istiyor. Bunun içinde yasal olarak izin verilmesini istiyor.

Eskisi gibi artık kelek veya ham karpuz piyasaya sürülmüyor. Çünkü piyasa sürülen lezzetsiz, kelek ve olgunlaşmamış karpuz bir anda tüm piyasayı olumsuz olarak etkileyebiliyor ve böylece üreticiye zarar verebiliyor.

Bu yıl bunların önüne geçmek amacıyla karpuzlar toplanmaya başlanılmadan önce karpuz denetimleri yapılıyor. Uzmanlar tarlalara gidiyor, gerekli kriterlere göre karpuzları test ediyorlar ve toplanılması için uygun şartlara sahip iseler üreticilerin tarlalarındaki karpuzları toplamalarına izin veriliyor. Bu sayede yukarıda belirtmiş olduğum gibi piyasaya olgunlaşmamış, lezzetsiz karpuzların girişine izin verilmemiş olunuyor aynı zamanda da Adana’nın simgesi haline gelen Adana Karpuzunun da markası korunmuş oluyor.

Gerekli denetimlerden geçmiş olan karpuzlar da piyasaya sürülmeye başlandı.

Geçen gün ise bir karpuz üreticisiyle görüştüm. Ramazan Bayramı’nda hasadına başladıkları karpuzların  ‘Arı Balı’ olduğunu ifade edip, Ramazan Bayramı’nda şeker niyetine tüketilmesini istedi.

 Karpuz alanların da onaylayacağı üzere şuanda piyasada bulunan karpuzlar gerçekten de bal gibi, şeker gibi. O karpuzun tadına baktıktan sonra, karpuz üreticisinin ne demek istediğin anladım.

Evet çok doğru söylüyor. Adanalı karpuz üreticileri Ramazan Bayramı için en doğal şekeri yetiştirmiş. Gidip de, nerede ve nasıl üretildiğini bilmediğimiz dışı janjanlı şekerler veya çikolatalar almak yerine gelin bu bayramda misafirlerimize ve çocuklarımıza karpuz ikram edelim.

Veya içindeki antepfıstığı bilmem ne kadar oldu diye, zam üzerine zam yiyen baklava yerine bu bayramda tercihimizi karpuzdan yana kullanalım.

Böylelikle kazanan Adanalı çiftçilerimiz ve Adana olsun. Adana’da yetişen ürünler tarlada kalmasın ve tam değerinde tarladan kaldırılsın.