Adana Kamuoyu ASKİ ile meşgul

03/09/2019 18:05 5879

Geçtiğimiz hafta Adana Büyükşehir Belediye başkanı Zeydan Karalar geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlemişti. Başkan Karalar’ın bu toplantıda yaptığı açıklamalar kamuoyuna bomba gibi düştü. Karalar, “Açılmayan su kuyularına 5 milyon TL ödenmiş” dedi. Kamuoyunu en çok da bu konu meşgul etti. Hatta sosyal paylaşım platformlarında  #AdananınKuyusunuKazmışlar başlığı ile hashtag oldu bir anda… Herkes bunu konuşuyorken önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü videolu bir açıklama yaparak çok sert eleştirilerde bulundu.

 

Peki neler oldu?

 

Bir önceki yazımda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ASKİ için yaptığı basın toplantısında açıkladığı belgeleri ve ayrıntıları “Başkan Karalar ASKİ’de yaptığı tasarrufları anlattı” başlığıyla yazmıştım. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tasarrufları, oluşan ve engellenen kamu zararlarını anlatırken kısaca şu detayları aktarmıştı;

 

Araç kiralamaları ile ilgili araştırmaların sonucunda toplamda 22 milyon TL tasarruf edildiğini, Yazıcı, tarayıcı ve fotokopi makineleri ile ilgili oluşan kamu zararının 2 milyon 124 bin TL ,  A4 kâğıtlarıyla ilgili Kamu zararının 262.500 TL olduğunu,  Yedigöze İçme Suyu projesi’ nde ihalenin  310 milyon TL'ye  yapıldığını, uygulayıcının  bu paraları çoktan bitirdiğini, projenin  tamamlanması için  toplam 1 milyar 652 milyon TL'ye daha ihtiyaç duyulduğunu, yeniden çizilen proje maliyetinin 285 milyon TL olduğunu anlatmış ve “Tek bir projede 1 milyar 350 milyon TL tasarruf ettik” demişti.

 

Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ)’nin mali geliri ve borcuyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştiren Başkan Karalar’ın açıklamaları arasında kamuoyunu en çok açılmayan su kuyuları meselesi ile Yedigöze İçme Suyu Projesi meşgul etti.

 

Tüm yapılan araştırmalar, incelemeler ve işlemler sonucunda,  Zeydan Karalar,  Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi ASKİ’de oluşan ve önlenen kamu zararı ile toplamda 60 milyon 225 bin 792 TL tasarruf yaptığını anlatmıştı.  

 

Bizde bunu gazetemizde manşetten duyurmuş bu konuda da yazımın başında söylediğim gibi bir köşe yazmıştım.

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın bu iddiaları hakkında, önceki dönem Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü de videolu bir açıklama yaptı.  Hüseyin Sözlü’nün bu açıklaması kamuoyunda geniş yankı buldu.  Bu açıklamayı da manşetten verdik.

 

“Yalan çok, hizmet yok, şimdi de kuyu yalanı var” başlığı ile yaptığı açıklamada Hüseyin Sözlü, çektiği bilgilendirme videosunun, Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesiyle o açılan kuyuların altının neden boş olabileceğini düşünemeden, sadece söylenen yalana inanmak zorunda kalan hemşehrilerini kazılan ve testlerden sonra yetersiz su olması, çıkacak olan suyun uygun olmaması hasebiyle geri kapatılan ve ağzına herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için, sonradan yerini daha rahat bulabilmek için beton kapak koyulan kuyular konusunda aydınlatmak amacıyla yayınladığını açıkladı.

 

Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, önümüzdeki günlerde Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar’ın bu iddialarına bir basın toplantısı düzenleyerek cevap vereceğini de duyurdu.

 

Kamuoyu şimdi Sözlü’nün neler söyleyeceğini merak ediyor.

 

Adanalının yararına olan her şeyin takipçisi olduğumuz gibi, görevimiz vatandaşları doğru bilgilendirmek. Tabi ki Sözlü’nün gerçekleştireceği bu toplantıyı da sizlere tarafsız ve yorumsuz olarak haberde aktaracağım,  köşemde ise yorumlayacağım.