ADANA GALLERİA

09/03/2022 22:27 1229

 

70 li yılların ortalarında portakal ağaçları içerisinde bulunun 2-3 pavyondan oluşmuş bu bölge, bir süre narenciye bahçesi olarak kaldıktan sonra dönemin belediye başkanı Selahattin Çolak tarafından 1991 yılında yapılmaya başlanmış , 1994 yılı ocak ayında hizmete girmiş ve kentin ilk alışveriş merkezi olarak inşa edilmiştir.

Seyhan Nehri kenarında,  Fuzuli Caddesi üzerinde, Reşatbey  Mahallesi, 1467 Ada, 89 parsel numaralı, 44.821 m2 arsa üzerinde inşa edilmiş bulunan Adana Galleria Alışveriş Merkezi; bir bodrum, zemin ve 1. kattan itibaret olup; bodrumda 109 adet ticari  depo, zemin katta 308 ve 1. katta 316 adet bağımsız bölüm olmak üzere toplam 733 bağımsız bölümden meydana gelmektedir. Toplam inşaat alanı 62.000 m2 olup, 31.000 m2 kapalı alan işyeri olarak yapılmıştır. Aynı anda 25.000 kişiye hizmet verebilecek şekilde dizayn edilmiştir. 800 araçlık açık, 300 araçlık kapalı otoparkı bulunmaktadır. Merkezi ısıtma ve soğutma, müzik ve anons sistemi, katlara yük asansörleri ve yürüyen merdivenleri ile modern bir donanıma sahiptir.

 Adana Galleria Alışveriş Merkezi, Adana'nın ekonomik yönden en güçlü olan Ziyapaşa Bulvarı, Atatürk Bulvarı ve Gazipaşa Bulvarı'na yürüyerek on dakikalık mesafededir. Yapılmakta olan bölgenin en büyük doğal parkına komşu olup nehir  manzaralıdır.

Son olarak dönemin belediye başkanı Aytaç Durak tarafından, anavatan partisi il başkanlığı ve gençlik kollarının projeleri ile alt geçit yapılmıştır.

Büyük beklentiler içerisinde kurulan, iyi markaların başlangıçta tercih ettiği bu tesis süregelen yıllarda iyi yönetilmemiş, doğru pazarlama ve tanıtımdan uzak kalmış ,  malesef günümüzde aidat karşılığı kira ödenerek tutulan dükkanlar halini almıştır. Elbette ilk mülk sahipleri yatırımlarının karşılığını alamamışlardır. Bu tesise ciddi bir proje sunulmamış, kaderine terk edilmiştir. Zaten son 3-4 senesini hiç sormayın dış cepheye bakan dükkanlar kafalarına göre çıkıntılar yapmış, ev olarak kullananlar,sürekli çalınan mazgallar,çevre tahribatı,normalde sanayide olması gereken iş yerleri, daha neler,neler…tam bir görüntü kirliliği. Benim orada iş yapan esnafa tek bir lafım yok, işleri rast gitsin.

Adana Galleria Alışveriş Merkezi son aylarda iştah kabartmaya başladı. Atıl durumundan bir türlü kurtarılamayan Galleria Alışveriş Merkezi özellikle İstanbul ve Adanalı büyük müteahhitlerin dikkatini çekmeye başladı. Adana nın kalbi sayılan bir noktanın bu kadar kötü kullanılması cidden çok üzücü. Konuştuğum dükkan sahipleri bıkmış ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Günümüz şartlarında bu gidişle düzelmesi mümkün görünmüyor. Bu tesiste aklınıza gelen her türlü organizasyonu yapabilirsiniz. Alt yapısı çok iyi. O zaman bu kadar anlatıyorsun fikrin nedir diye sorarsanız !   Devletimizin ya da belediyemizin bu konuya el atması gerek diye düşündüğümü söyleyebilirim. Küçük bir örnek, Adana merkezde 1 tek kongre salonumuz yok. Adana da bulunan fuar alanına kaç kişi gidiyor, niçin önemli markalar buraya gelmiyor, bunları sorgulamak gerekir. Bu tesis sinema ,tiyatro vs. tüm kültür etkinliklerinde kullanılabilir. Bu proje Adana ya kazandırılabilecek en büyük eser olabilir.

Burada  mülk sahiplerine çok ciddi fedakarlıklar düşüyor. Yönetimce kurulacak bir heyet bu işi başarabilir. Bu gidişatı ile daha zor günlerin beklediği bu tesis umarım çok kısa zaman diliminde Adana ve çevresine faydalı bir tesis halini alır. Herkes taşın altına elini sokarsa neden olmasın . Olanı korumak ve yaşatmak en büyük vazifemiz olmalıdır.