ADANA ERKEK LİSESİ

29/03/2021 07:05 2012

 

Adana Erkek Lisesi Ufka doğru koşuyor

Kalbimizde ilim aşkı Bize ışık tutuyor

Nur gibidir yüzümüz Arşa değer başımız

Tarihi açın bakın Cihangirdir adımız

Yükselen bu Türk sesidir şanlı vatan ufkunda

Azmimizle yürüyoruz ATATÜRK’ÜN yolunda

Nur gibidir yüzümüz Arşa değer başımız

Tarihi açın bakın Cihangirdir adımız

Bu sözler Adana Erkek Lisesi Marşı’nın sözleridir.

Sözlerdeki anlam ve derinliğe baktığınızda,Mezunu olmaktan şeref duyduğum, çok mutlu olduğum bu Lise’nin ne kadar iddialı ve güçlü bir Lise olduğunu anlayabiliyorsunuz. Yani, sıradan söylenmiş ifadeler değildir.

Gerçekten de, AEL, Türkiye’nin ilk Liselerinden ve hatta ilk eğitim kurumlarından birisi olma özelliğine sahiptir.

Bu uzun yıllar içerisinde, ülkemize, o kadar çok MEZUN vermiştir ki ve bu mezunların ülkemize hizmeti o kadar çoktur ki, hepsini burada sayamama imkân yoktur.

AEL’nin, tarihi gelişmesi ve şu anki yerine ne zaman geldiği hep merak konusu olmuştur. Bunun nedenlerinden biri şudur: 1878-1880 yıllarında Adana Valisi Ziya Paşa tarafından eğitim kurumu oluşturma çabaları başlamıştır.1883 yılında da ilk eğitim kurumu hayata geçmiştir. Bu gelişmeler ışığında, çeşitli bilgiler bir süre karmaşa yaratmıştır. Bu konuda yapılmış olan tartışmaları sonlandırmak adına, AEL’nin kuruluş yılı olarak 1889 yılı resmî olarak kabul edilmiştir.

Önceleri Adana Sultanîsi - ki Sultanî Lise demektir - olan adı, 1924 Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile Adana Lisesi’ne çevrilmiştir.

1932 yılına kadar Adana Lisesi, Adana depreminden sonra Devlet Konukevi ve daha sonra da Altınkoza Binası olarak kullanılan Taşköprü’nün yanındaki güzel binada eğitim, öğretim çalışmalarını sürdürmüştür.

1932 yılında Han’ımımın da 1980 yılında Mezun olduğu Adana Kız Lisesi, eğitime başlamıştır. Bu gelişme üzerine, Adana Erkek Lisesi adını alan okulumuz, bugünkü yerine taşınmıştır.

Bu kadar yıllar geçtikten sonra, okulumuzun kuruluş tarihi olarak kabul edilen 1889 yılının 100 sene sonrasında, 1989 yılında AEL Mezunlar Derneği kurulmuştur. Kurucu arkadaşlara minnet, saygı ve şükranlarımı sunarım. Kuruluşundan kısa süre sonra, biz, 1973-74 Mezunları olarak Dernekle ilgilenmeye başladık ve diğer Mezunlarımız ile birlikte 2000’lere kadar gerçekten çok güzel çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalarda emeği geçen arkadaşlara da minnet, şükran ve saygılarımı iletmeyi borç bilirim.

Bu arada şunu da belirtmeliyim, biz, 73-74 Mezunları olarak 1985 yılının Kasım ayından beri aralıksız (son salgın dönemi hariç) her ayın 3.Çarşambası akşam yemeğinde buluşmaktayız.

Son zamanlarda Dernek ile ilgili çalışmalar yeniden hızlanmış bulunmaktadır. Geçen hafta, yani, 26 Mart 2021Cumartesi Günü Dernek, yeni binasında Genel Kurul yapmıştır. Benim de Divan Başkanlığını yapmaktan mutlu olduğum Kongre ile Yeni Yönetim, görevi, bayrağı devralmıştır. Gördüğüm heyecan, tanık olduğum kalabalık ve müthiş gayretler, AEL’ne ve Mezunlarına yakışır bir Yönetimin ve Dernek Binası’nın oluşmuş olduğunu bana anlatmıştır. Yeni Yönetime başarılar dilerim. Her Mezunumuzun, yönetimde imiş gibi heyecanla destek olacağını temenni ediyorum ve inanıyorum.

Bir konuyu daha anlatmalıyım.

Mondros Mütarekesi’nin imzalanması ile Yıldırım Orduları Komutanlığını almak üzere Kasım başında Mustafa Kemal ATATÜRK, Adana’ya gelmiştir. Bunu hepimiz biliyoruz. ATATÜRK’ümüzün Adana ile ilgili şu sözünü de hepimiz biliyoruz: “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü Adana’da, bu güzel şehrimizde vuku bulmuştur.”

Bu sözün kaynaklarından birisinin, Adana Erkek Lisesi o zamanki Müdürü ve öğrencileri olduğunu galiba pek azımız bilmekteyiz.

O zamanki ırmak kenarındaki okulumuzun Müdürü olan Niyazi RAMAZANOĞLU Beyefendi, öğrencileri ile birlikte ATATÜRK’ÜN yolunu keser ve “biz, ne isterseniz yapmaya hazırız” derler. Mustafa Kemal ATATÜRK, bu durumdan çok duygulanır ve memnuniyetini çok güzel sözlerle ifade eder.

İşte, ADANA ERKEK LİSELİ olmak budur!