Adana ‘Emniyet’te

17/11/2022 02:09 481

 

5 Ocak Gazetesi’nin ‘Geleneksel Kahvaltılı Toplantıları’, Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin ev sahipliğinde, Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi Atlı Birliği’nde bu sezon ilk toplantımızı gerçekleştirdik. 5 Ocak Gazetesi ve Televizyonu olarak, tüm yazar kadromuz ile İl Emniyet Müdürü Doğan İnci’nin misafiri olduk. Toplantıda, Adana’nın asayişinden uyuşturucuyla mücadelesine, terör ve kaçakçılıkla mücadeleden trafik sorunlarına kadar birçok konuda sorular soruldu, Müdür İnci ise içtenlikle yanıtladı.

Toplantıdan önce Emniyet Müdürü İnci, 5 Ocak Gazetesi İmtiyaz sahibi Savaş Çokduygulu ile birlikte ekibimize Atlı Birliği’ni gezdirdi. Birbirinden heybetli ve değerli atları yakından görme ve tanıma fırsatımız oldu. Toplumsal olaylarda, miting ve festivallerde kısacası kalabalık ortamlarda atlı birliklerin Adana’nın emniyeti ve güvenliği için ne kadar önemi olduğunu heybetli atları görünce daha iyi anladım. Çünkü o atları gören suçlu ya da suça meyilli birinin nutku tutulur ve arkasına bakmadan kaçar.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nce 1 yıl önce kurulan Atlı Polis Birliği Seyhan Nehrine sıfır, muhteşem manzarasıyla tüm Adanalının ilgi odağı. Çünkü Emniyet Müdürümüz Doğan İnci’nin ifadelerine göre özellikle çocuklar, birlikteki atları görmek, onlarla vakit geçirmek için bir hayli hevesliler. Özel kurum ve kuruluşlardaki, okullardaki çocuklarımız Atlı Birliğe sürekli ziyaretlerde bulunuyor ve unutamayacakları güzel bir gün geçiriyor.

Toplantıda Emniyet Müdürümüze ben de iki soru sordum.

İlk sorumda; Adana’da KADES uygulaması kaç kişi tarafından kullanılıyor? Bilgilendirme çalışması ne aşamada? diye sordum.

Emniyet Müdürümüz Doğan İnci, şu cevabı verdi;

KADES Programı’nın tanıtımı; 2022’nin 10 aylık sürecinde 353 bin 499 kişiye KADES Uygulaması’nın tanıtımını yaptık. Bunun neticelerinde de aile içi şiddetle ilgili aldığımız tedbirler var. Elektronik kelepçe kullanımı KADES Uygulaması ile birlikte çoğalmış, 145 vatandaşımıza elektronik kelepçe uygulamışız. Şu an bunların 56’sı aktif olarak devam ediyor. KADES Uygulamasının en iyi tanıtımını yapan illerden biriyiz.

İkinci sorum ise; Kaçak makaron, tütün operasyonları yapılıyor ve rekor sayıda da yakalanmalar oluyor. Kaçakçılıkla mücadelede gelinen son nokta nedir? Soruma Müdür İnci’nin cevabı ise; “Türkiye’de en çok kaçak makaron Adana’da yakalandı. Geçtiğimiz yıl 609 milyon yakalanan makaron varken, bu yıl 10 aylık sürede şu an itibariyle 560 milyon. Bu daha 10 aylık sürede yakalanan makaron sayısı, yıl bitimine kadar bu rakamı daha çok geçeriz. Sadece Adana için değil, buradan da çevre illere, farklı illere giden makaronlar da mevcut.

Kaçak akaryakıt yakalamamız, geçtiğimiz yıl 853 bin 778 litre yakalamamız varken, 10 aylık sürede 816 bin litre kaçak akaryakıt yakalamamız var. Bu da ekonomiye hem katkı, hem araçların zarar görmemesi, kazaların çoğalmamasına engel oluyor. Bunlarda bizim Organize Şube Müdürlüğümüzün yapmış olduğu faaliyetler.

Kaçakçılıkla mücadelede şu ana kadar 714 olaya müdahale etmişiz, bunların içerisinde yakalanan 869 kişi, 29 kişi tutuklanmış. Mali suçlarımız var, tefeciler var, organize suç örgütleri var. Onlarla ilgili 10 aylık süreç içerisinde 86 kişi tutuklanmış. Bu guruplarla mücadelemiz devam ediyor. Planlı operasyonlar vakti, zamanı gelince yapılır, operasyona çevrilir.

Terör örgütleri üzerine yaptığımız operasyonlar var. Onlarla ilgili de yakalamalarımız var. 10 aylık süreç içerisinde toplamda 98 tutuklu var, geçen yıldan da 17 tutuklu var” dedi.

Bu cevaplar karşısında insan yaşadığı şehirde gerçekten kendini emniyette hissediyor. Başta Emniyet Müdürümüz Sayın Doğan İnci’ye ve Emniyet Teşkilatımızın tüm personeline teşekkür ediyorum. Sizin sayenizde ‘Adana Emniyet’te.