ADANA’DA TÜRK SANAT MUSİKİSİ ETKİNLİKLERİ

25/03/2019 02:12 2435

Adana’ya gelişimden bu yana 47 yıl geçmiş. Türkiye’nin en rahat ve en ucuz yaşanacak şehirlerinden biri olan Adana, her şeyi olan bir metropol.

1972 sonlarına doğru, iki değerli müzik adamı eczacı Mahmut Akan ve Arif Nihat Akay’la tanıştım, yakın arkadaş oldum. Sonra da kanun virtüözü Toktay Sökmen’le. Bunlara, besteci ve okuyucu Ali Şenozan ve Avni Anıl’da eklendi.

Adana’da Devlet Senfoni Orkestrası, biri Çukurova Üniversitesinin, diğeri de belediyenin iki konservatuarı var. Ayrıca, hemen hemen her meslek grubunun Türk sanat müziği koroları.

Adana’da okuyucu ve besteci olarak kimler yetişmemiş, kimler ünlenmemiş ki! Aziz Şenses, Can Etili, İbrahim Tatlıses, İzzet Altınmeşe, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Mustafa Sağyaşar, Ali Şenozan, Faruk Tınaz, Ayşe Ekiz, Yalçın Öcal, Mustafa Şimşek, Suphi İdrisoğlu, Suna Batıgün, Vahdet Vural, Haldun Denizer, Talat Er, Hüseyin İleri, popçu olarak ta Haluk Levent, Yaşar, Murat Göğebakan, hatırlayabildiğimden bazıları.

Işık Saka, Toktay Sökmen, Suphi İdrisoğlu, Faik Kasapoğlu, Esen Uslu, Uğur Türe de başarılı koro şefleri.

Vakit buldukça, Türk sanat musikisi konserlerine gidiyorum. En sık devam ettiğim Toktay Sökmen’in Divan Musiki Derneği çalışmalarıydı. Ama bu dernek, çeşitli nedenlerle bölünmelere uğradı.

İki yıldır haftada bir, yakın arkadaşım Ankara, İstanbul radyolarında çalmış olan besteci ve kanuni Turgut İçten, kanuni Toktay Sökmen, kemani Yusuf Aydoğmuş ve Serdar Bilgetekin, tamburi İsmet Altuğ’dan oluşan bir grup fasıl yapıyor ve saz eserleri çalıyor. Fasıllara zaman zaman Yalçın Öcal, Ergin Savcı, Musa Alkan da katılmakta. Bu yıl toplantımız, gazeteciler cemiyetinin lokalinde. Bu yeri Sefa Saygıdeğer aracıyla bize veren başkan Cafer Esendemir’eve Sefa Saygıdeğer’eşükranlarımı sunarım.

Adana’da ney üfleyen, yaylı tambur ve kemençe çalan sanatçı pek yok gibi. Bu sazların sesleri duygu dolu ilahi sesler. Bu özlemimi kemençeci Derya Türkkan, neyzen Niyazi Sayın ve Ergunerler, tamburda Necdet Yaşar, yaylı tamburda Ercüment Batanay’ı dinleyerek gideriyorum.

Kanuni Zeki Torun’dan öğrendiğime göre, yıllarca evvel Adana’da ünlü bir neyzen, Ahmet Polatöz varmış. 1985’de vefat eden bu sanatçı radyolarda, TRT’de,Şebi Aruz’da defalarca ney üflemiş. Ayrıca sosyal yaşamıyla, iyi ahlakıyla sevilmiş, sayılmış iyi bir insanmış.

Adana’da tamburilerin, neyzenlerin, kemençe ve yaylı tambur icracıların çoğalması en içten dileğimdir. Umarım, gerçekleşir.