Adana’da salon sporları emekleme döneminde…

03/03/2021 23:22 2735

Adana’da salon sporlarında son 10 yılda maalesef duraklama hatta gerileme dönemine girildi.

Uzun yıllar oyuncu , antrenör , menajer ve yönetici olarak basketbol branşına hizmet vermeye çalıştım. 1984 Yılından bu yana da gazetelerde köşe yazıları ile de bu branşa destek olmaya çalıştım.

Basketbolda 1970 yılları ve sonrasını çok iyi hatırlıyorum. Adana Demirspor’un fırtına gibi estiği bu yıllarda Adana Demirspor basketbol takımı 1.lige çıkar oynar tekrar 2.lige düşerdi. Tamamının Adanalı oyunculardan kurulu takım Menderes spor salonu tıklım tıklım doldururdu. Güney Sanayi ve Çukobirlikspor basketbol takımları 1980-84 yılları arasında yine Adana’ya Eczacıbaşı, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Beslenspor, İçel Çukurova, Oyak Reno ve Tofaş gibi takımları Adana’ya getirir çok büyük heyecanı Adana’da yaşanmasını sağlar. Yine Güney Sanayi ve Sasa takımları ülke voleybolunun kalbinin Adana’da atmasını sağlardı. Arçelik, Fenerbahçe, Eczacıbaşı, Galatasaray, Halkbank, Ziraat gibi takımların Adana’ya gelmesine neden olurlardı.

Hentbolda Çukobirlikspor fırtınası vardı. Ferhat Çakırgil, Murat Uzel, Şükrü Özhan, Metin Muhacir, Özcan Unutkanlar, Servet Bapı, İbrahim Şentürk, Atilla Güneş, Mehmet Saler gibi oyuncularla Kazım Tekin hem yıldızlarda hem gençlerde hem de A takım seviyesinde fırtına gibi estikleri 1980’li yıllarda Türk Hentboluna isimlerini yazdıran ve Milli takımlara en az her yıl 10 oyuncu gönderen takımı Adana’ya seyrettirme başarısını göstermişlerdi.

Halterde Milli takım hocamız Adanalı Cafer Eser eşliğinde yine fırtına gibi esmiş her kiloda rekor kırmış Adanalı halterciler yetişmiş ve Milli mayoyu şerefle taşıma şansına sahip olan sporcularımız Adana’dan çıkmıştır. Adil Gül, Erol Ekici, Erdal Ekici, Malik Eser, Mehmet Suvar, Salih Suvar,Hidayet Akın, Yusuf Dalgınlı, Ziya Suvar, Abdullah Özsever, Erdinç Aslan, Tamer Dönmez, Adanalı olup Avrupada rekor kıran haltercilerimizdi.

Yüzmede Adana Demirspor önderliğinde yüzme ve su topu takımlarımız hep şampiyon olarak kürsüye çıkmışlardır. Adana Demirspor “Yenilmez Armada” unvanını alarak 17 yıl hiç yenilmeden 22 yılda 1 kere mağlup olarak tarihe geçmiştir. Muharrem Gülergin, Erdal Acet, Mustafa Acet, Behçet Kurtiç, Halil Dalhan, Mahmut Dalhan, Ayhan Karataş, Faruk Morkal, Ahmet Bozdağan, Ünsal Fikirci , Zafer Çokduygulu gibi ünlü yüzücülerle Adana’mız hep başarılı olmuştur.

Gelelim 2021 yılının Adana’sına…

Basketbolda dışa bağımlı oynayan ama “Avrupa’da bir Adanalı” olarak lanse edilen ABK takımı küme düştü.

Ceyhan Belediyespor bayan basketbol takımı bulunduğu ligin tabanında yokları oynuyor.

Yine Seyhan Belediyespor dışarıdan gelen oyuncularla 2. Erkekler liginde mücadele veriyor.

Voleybol, Hentbol branşlarında değişen bir şey yok. Yokları oynayan bu branşlar Amasya, Urfa, Gaziantep ve Adıyaman takımlarını yenince çok büyük marifetmiş gibi videolar, fotoğraflar çekip yetkililerinin gözlerini boyamakla meşgul insanlar. Kabarık maaşlar alıp kenarda oturuyorlar.

Sözün özü, eskiden bu bütçeler yokken iyi yöneticilerle , başarılı antrenörlerle çalıştırılan takım ve sporcular vardı. Şimdi bol maaşlı insanlar ellerinde videolarla , fotoğraf makineli elemanlar ve bu işi hiç bilmeyen aldatılan başkanlar var.

Yazık…