Adana’da Ağustos

31/07/2017 05:48 1724

Bundan sonra sizinle haftanın iki günü bu köşede buluşarak Gaziantep ağzıyla iki hanek edeceğiz. Gurban olduğum Adana sıcaklığıyla da yaşanan siyasi gelişmelere şöyle bir bakarız artık. Yok öyle ‘Bu sıcakta çekilmez’ demeyin hemen canım. Vallahide çekilir billahi de çekilir…

Hem neler göreceğiz siz bile şaşıracaksınız. Siyasette bir ekiple yola başlayanların çok yakın bir zamanda anarya yaparak başka bir safta bulunacaklarını görünce sakın şaşırmayın. Eeee ne diyelim… Siyaset dünyanın her yerinde böyle yapılmıyor mu?

CHP’de yıldız savaşları değil, delege savaşları yaşanacak

Gelelim şöyle Ağustos’ta yaşanacaklara. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kongre sürecine çok hızlı başlayacak. Bakalım delege seçimleri için Mahallelere sandık konulacak mı bende merak ediyorum. Ağustos’un 15’inde bu tartışma iyiden iyiye alevlenecek gibi görünüyor. Çünkü delege seçimleri istemeyenler ve isteyenler alttan alta kavgaya tutuşmuş durumdalar… Duyduğuma göre delege seçimlerini istemeyenler Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile görüşmek istemiş ve ‘anlaşalım’ demişler. Ne yazık ki Başkan Karalar, buna ret cevabı vermiş ve ‘sandık’ demiş.

Bana göre kongre sürecinde en anlamlı açıklamayı Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin yaptı. Çetin, ‘taraf olmayacağım’ diyerek partisine destek vermeye hazır olduğunun sinyalini verdi. Ama Başkan Çetin’in açıklamasını bence iki hatta üç defa okumak gerekiyor. Mesajında derinden göndermelerde yapıyor… Muhatabına ulaştı mı gerçekten bilmiyorum fakat nokta atışıydı benden söylemesi.

Ekip değişikliğine gidecek olanlar delege seçimlerinde renklerini aleni olarak belli edebilirler. Hatırlayacağınız gibi geçen kongrede ‘Zeydan’cı’ olanlar bu kongrede ‘Soner’ci’, ‘Soner’ci’ olanlar ‘Zeydan’cı’ olacak gibi görünüyor. Şöyle havsalanızı zorlarsanız ne demek istediğimi çok net anlarsınız. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova kongresinde mevcut Başkan Yüksel Erdoğan’la yola çıkmıştı. Şimdilerde ise son durum böyle görülmüyor gibi… İl kongresinde eski İl Başkanı Burhanettin Bulut, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile hareket etmişti. Burada da bir kayma söz konusu. İlerleyen günlerde bu konuya detaylı gireriz ama CHP’de delege seçimleri çok hareketli geçecek…

Varlı ve Sözlü

Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) taşlar yerinden oynar mı bilmem ama burada da bazı değişiklikler gözümüze ilişecek. MHP Milletvekili Muharrem Varlı ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile aralarının açık olduğu kamuoyunda söyleniyordu. Son yaşananlara bakarsanız ikili arasında buzlar ermiş görünüyor. Başkan Sözlü, önündeki engelleri kaldırdığı için siyaseti en rahat yapacak isimlerin arasında görünüyor. Varlı ile düzeltilen ara Sözlü’nün bana göre elini güçlendirir.

İkisinin adı geçiyor

AK Parti’de ne söylesek kesin olmayacak çünkü son sözü her zaman genel merkez söyler. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrardan partinin başına geçmesi durumu özetlemeye yetiyor. Son aşamada AK Parti’de Büyükşehir için iki isim dillendiriliyor. Bunlardan bir tanesi İl Başkanı Fikret Yeni. Diğeri ise Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan. Çelikcan’ın siyasete atıldığı günden bu yana gönlü zaten Büyükşehir’de. Bakalım bu iki isim arasına yerel seçimler yaklaşırken başkaları da eklenecek mi hep beraber göreceğiz.

Haftaya bazı konuları daha detaylı açarak neler yaşanabileceğine hep beraber bakarız…

Şair görmezden gel

Derler ki bana görmezden gel

Anarya gitsem sandığa gider yel

Kimden geçer bu iş evvel

Bir garipsin sus bakalım sen evvel

Gurban olduğum ne eylesem

Kimlere derdimi dinletsem

Hangi abinin elini öpsem

Bende bir delege seçilsem