ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCISI

24/10/2019 08:47 1035

 

Gazetemiz 5 Ocak tarafından, geleneksel hale getirilen, kahvaltılı toplantının ikincisini,

22 Ekim Salı günü gerçekleştirdik.

Bu kez konuğumuz; Adana Cumhuriyet Başsavcısı, sayın Ömer Faruk Yurdagül idi.

Konsept gereği, önce kahvaltımızı yaptık, sonrada, Baş savcımıza sorularımızı yönelttik.

Öncelikle, Cumhuriyet Başsavcısı kimdir? Görev yetkileri nelerdir. Çok kısa bir göz atalım…

Cumhuriyet Başsavcısının görev  ve yetkileri  nedir?
Kanun No: 5235
Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun (YÜR. TAR.: 01.06.2005)

Kabul Tarihi: 26.09.2004
R.G. Tarihi: 07.10.2004
R.G. No: 25606

Başsavcı anlamı nedir:Yüksek Savcılar Kurulu ile birlikte bütün savcı ve savcı yardımcılarının üstü olup, suçların kovuşturulması, ceza davası açılması ve ceza davalarının yargılıklarda kesin yargı verilinceye dek izlenmesi ve cezaları yerine getirmekle görevli savcılık örgütüdür.

BAŞ SAVCININ GÖREVLERİ:

Bu kanunun 17.maddesinde; Cumhuriyet Başsavcılığının görevleri arasında "Kamu davasının açılmasına yer olup olmadığına karar vermek üzere soruşturma yapmak veya yaptırmak" yer alıyor..

MADDE 18 –

1. Cumhuriyet başsavcılığını temsil etmek,

2. Başsavcılığın verimli, uyumlu ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak, iş bölümünü yapmak,

3. Gerektiğinde adli göreve ilişkin işlemleri yapmak, duruşmalara katılmak ve kanun yollarına başvurmak,

4. Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak.

Ağır ceza mahkemesi Cumhuriyet başsavcısının; ağır ceza mahkemesinin yargı çevresinde görevli Cumhuriyet başsavcıları, Cumhuriyet başsavcı vekilleri, Cumhuriyet savcıları ile bağlı birimler üzerinde gözetim ve denetim yetkisi vardır.

Asliye ceza mahkemesi Cumhuriyet başsavcısının o yer yargı çevresinde görevli Cumhuriyet savcıları ile bağlı birimler üzerinde gözetim ve denetim yetkisi vardır.

Görüldüğü üzere, her görevlinin, görev-yetki ve sorumluluklarını tayin eden yasalar, Baş savcının görevlerini de belirlemiştir.

İşte biz de bu yasal yetkiler içinde çalışan, Adana Başsavcımızla, görev ve sorumluluk alanlarına giren hususları görüştük. 5 Ocak gazetesinin değerli yazar ve yöneticileri, karşılarında, genç, dinamik, konularına hakim, açık sözlü, açık yürekli, makamını iyi temsil eden, adaletin önemine sık sık vurgu yapan, sıcak kanlı ve güler yüzlü bir Baş savcı ile zevkli, keyifli, memnuniyet uyandıran güzel bir toplantı yaptı.

Sayın Baş savcımız, her soruya net yanıtlar verdi, anlaşılır, somut cevaplarla tatmin yarattı.

Öyle eğip, bükme yapmadı. Bulunduğu makamın önemi ve ciddiyeti kapsamında, öğrenmek istediğimiz, ya da merak ettiğimiz her konuyu sorduk…

Baş savcımızın, kırk yıllık dost gibi samimi davranması ayrıca takdire şayandı.

‘’Yalanı Allah sevmez’’ derler. O hesap, ne yalan söyleyeyim; bir önceki Başsavcımızdan sonra, göreve gelen sayın Yurdagül merak ediliyordu…Ama aradan geçen süre şunu gösterdi ki; devlette devamlılık esası prensibinden hareketle, gerek bürokrasi değerleri, gerekse insani değerleri itibariyle, rahatlıkla, on numara beş yıldız diyebiliriz.

Adana şanslı. Bürokrasinin en tepesindeki isimler nedeni ile… Sayın valimiz ve sayın Baş savcımız, bu görüşümüzü, sonuna kadar haklı çıkarıyor. Tabi iki diğer diğer kurumlar da öyle…

Emniyet Müdürlüğünden, Jandarmamıza,  kadar, bürokrasi dediğimiz devlet kadroları, kentimize güzel hizmet veriyorlar.

Allah, yar ve yardımcıları olsun, yolları açık olsun.

SON SÖZ:’’ HİZMET EDEN, HİZMET GÖRÜR.’’ *Hz. Muhammed*