Adana CHP’ye emanet

03/04/2019 22:57 6304

 

Zeydan başkan ‘Adana gibi başkan’ sloganıyla yol aldı ve kazandı. Demek ki, Adanalı kendi ruhunu arıyor ve yeniden o ruhla görkemli günlerine kavuşmak istiyordu.

Adana geçmişte onca değerleri kendi gücüyle üretmişti. Yaratıcı bir ruhla ortaya çıkarılan değerler, ezberci ve rantçıanlayışların elinde solup gitmişti.

Popülist yaklaşımlar ve oy avcılığına dayalı, üç boyutlu tasarımlarla bir şey olamayacağını, Adanalı çok iyi anlamıştı.

Cumhur ittifakının gönülsüz kıyılmış bir nişan olduğunu, çocuklar bile görüyordu.

Seyhan belediyesini Ak partiden devir alan, onca borç yüküne rağmen, şikâyet etmeden çalışarak, bu günlere getiren başkan Zeydan, Adanalının gönlüne girmeyi başarmıştı.

Önceki yerel seçimde kararlı davranamayıp, büyük şehir adayını geciktiren ve Adanalının beklentisine uygun bir aday gösteremeyen CHP yönetimine kızan Adanalı, Hüseyin Sözlüye destek vermişti. Bu kez CHP yönetimi aynı hataları yapmayınca, Adanalı, Adana’yı CHP’ye emanet etti.

Adana çiçek açtı ve meyve bekliyor…

Baharın coşkusu ile seçim coşkusu birleşince, insanlarımızın içi kıpır kıpır oldu. Yaşanan ekonomik krizin faturaları her geçen gün artarak gelmeye devam ederken, umuda çok ihtiyacımız var. İşteyerel seçim sonrası bu umudu yeşertmek ve çoğaltmak gerekiyor.

Soner Başkan, istikrarlı duruşuyla kendisine güvenenleri boşa çıkarmadı. Bilhassa açılışı yapılan ‘Çanakkale ve Adana şehitleri parkı’ görüntülerini izlerken, düşünceye ve emeğe saygı duymamak olamazdı. Benim açımdan bun girişim, çok daha özel anlam taşıyordu. Kırklareli’nde askerliğimi yaparken, ‘Çanakkale geçilmez’ programında bende yer almıştım. Bir ay hazırlıklarını yapmış ve iki ay, 600 kişilik dolu salonda,  gösteriyi sunmuştuk.

Seyhan ilçemizde bir bilge insan Akif Kemal Akay başkanımız var…

Seyhan ilçemiz bir bakıma geçmişten günümüze Adana’mızın özü demektir. Adanalılık ruhu varsa ki var, bu ruh bu ilçemizde doğmuştur. Adana göç veren bir kent oldu ya, işte Torosların ardındaki binlerce Adanalının anılarında, Seyhan ilçemizden izler muhakkak vardır. Bende yıllarca Torosların ardında bulunan bir Adanalı olduğum için bu duyguları bilirim. Bu duygularda Adana özlemi hiç bitmez. Adana dışında olsa da bir Adanalı, bağını hiçbir zaman koparmaz. Çünkü Adanalılık diye bir şey var ve bu şey, her zaman özlemle yâd edilir.

Bu satırları neden yazdım diye sorarsanız, Seyhan belediyesi yeni başkanımız Akif Kemal Akay nedeniyle yazdığımı söylemem gerekiyor. Adana bilindiği gibi bir köprübaşı kenti olması ve bereketli toprakları nedeniyle, tam bir göç kentidir. Değişik zaman dilimlerinde, göç etmiş yedi renk insanın kaynaştığı bir yaşam toprağıdır. Ama 500 yıl önce Adana toprağına gelip, dürüstçe ve ilkeli olarak yaşamayı başarmış bir ailenin kaç ferdi vardır diye düşünüyor insan. İşte Sayın Akif Kemal Akay, yani yeni Seyhan belediye başkanımız, 500 yıllık bir Adanalı ailesinin ferdi.

Terliksiz Köyünden eğitimine başlayan Akay, İstanbul Üniversitesi Kimya Yüksek Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu Üst Lisansı ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya İhtisası bölümlerinden mezun olmuş bir Adanalı olarak, artık Seyhan ve dolayısıyla Adanalının hizmetinde olacak.

Şapkadan tavşan çıkarmak yerine, inançla bilginin birleşmesinden hizmet çıkarabiliriz…

Tüm seçilen başkanlarımıza başarılar diliyorum. Farklı partilerden de seçilmiş olsalar, kolayca bir araya gelecekleri bir Adanalılık ruhu var. Bu ruhla, Adana’ya, yeniden heyecan katarak, siyasetçilerimiz, iş adamlarımız, bürokratlarımız, bilge insanlarımızla, sanatçılarımız, yazarlarımız Adana’mızı, yeniden bir cazibe merkezi haline getirebiliriz.

Kitle kuyrukçuluğuyla var olan değerlerimiz, yok ediliyor. Önce var olan değerlerimizi yeniden hak ettiği yere getirirken, Adanalıların torbasında biriktirdiği, bir yığın yaratıcı fikri de toplumumuza mal etmek hedefimiz olmalıdır diye düşünüyorum.

Haydi, hayırlısı diyerek başkanlarımızı tebrik ediyorum.