ADANA BAŞSAVCILARDAN YANA ŞANSLI

03/12/2018 03:49 4782

 

Adana’ya 2014 yılı Ocak ayı itibariyle Başsavcı olarak atanan Sayın Ali Yeldan, geçen 4 buçuk yıllık süre içerisinde çok önemli çalışmalar ile hep gündemdeydi. Adana’da, adaletin hızlı ve etkin sağlanmasına yönelik soruşturmaların başında bulunan, kentte birçok ilkin gerçekleşmesine öncülük eden ve adliyenin olumsuz imajını değiştiren Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ıngösterdiği başarıyıinkâr etmiyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

Adana’nın yeni Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’e ise Adana’daki yeni görevinde başarılar diliyorum. Adana Başsavcılardan yana şanslı, Her zaman olduğu gibi ilkleri gerçekleştiren 5 Ocak Gazetesi İmtiyaz sahibi Savaş Çokduygulu, Adana’da yeni göreve başlayan, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’le bizleri 5 Ocak Gazetesi’nin geleneksel kahvaltısında buluşturdu.Bu buluşma bizler için iyi oldu.

Yeni, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’den ilk buluşmada edindiğim itibar pozitif, tatlı dilli, Genç, dinamik. Her şeye gözü ile değil de biraz da çevreci, doğacı, toplumdan birisi olarak baktığını gördüm. Bu pozitif enerji birazda meslektaş olmaktan geliyor herhalde. Yanlış anlaşılmasın Meslektaş dediysem gazetecilik anlamında. Sayın Başsavcımızın baba mesleği mahalli gazetecilik, gazetecilikten bile bahsederken mütevazı bir gazetemiz vardı diyerek söz eden Yurdagül, çok küçük yaşlarda gazetecilik sektörünün içinde bulunmuş birisi olarak daha iyi anlaşacağımızı ima etti.

Hal böyle olunca sohbet biraz daha samimi oldu diyebilirim, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’e yazarkadromuzbir çok soru sordu, henüz göreve başlayalı üç ay olmasına karşın Adana’yı çözmüş.

Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’e benim sorum ise bildiğiniz gibi, Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş yurtları Kurumu tarafından Adana’da ilki düzenlenen, Ürün ve El Sanatları Fuarlarının tekrarı olacak mı? Oldu

Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül ise, İş yurtları fuarı, Türkiye genelinde devam ediyor. İş yurdu üretimlerinde birinci hedef aslında hükümlülerin meslek edinmeleri, sanat edinmeleri ve hayata hazırlanmaları sağlanmış oluyor. İş yurtları Fuarı ise Bakanlığımızın planlaması dâhilinde yine Adana’da İş yurtları, Ürün ve El Sanatları Fuarı’nın tekrarı yapılacaktır dedi.

Bir diğer sorum ise, Yeni Adliye Sarayına taşındıktan sonra, şu andaki mevcut Adliye Saraylarını nasıl değerlendireceksiniz?

Bu soruya ise, şu anda Adalet hizmetlerinin verildiği 4 ana binası var. Tarihi taş bina, yanındaki bizlerin görev yaptığı bina ve iki de ek binamız var. Ek binalarımız kiralık, yeni Adliye Sarayımız hizmete gireceği için kiralanan binaların sözleşmeleri bittiğinde sonlandıracağız. Taş bina ile ilgili ise İdari Mahkememizin talebi var, İdari Mahkememiz taş binada faaliyet gösteriyor ama bizim mahkemelerde ve savcılık birimlerinde de faaliyet gösteren var taş binada. İdare Mahkememizin orada faaliyete devam etmesi mümkün olabilir, şu anki düşünce öyle. Bir de icra müdürlükleriyle ilgili bir model değişikliği var. Şu anda netleşmiş bir şey yok ama üzerinde çalışıyoruz. Bu modelin aşamaları var o süreçte de icra müdürlükleri burada faaliyet gösterebilirler. Bu aşamada planlarımız böyle, ama yüz de yüz karar vermiş değiliz, kısa sürede olgunlaştıracağız dedi.