Adaletin gülen yüzü

14/01/2018 22:22 7238

İşimiz gittiğim haberlerde, davetlerde veya resepsiyonlarda kent kurmaylarını yakından görüyoruz,  bunlardan biri de Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan. İlk bakışta sert mizacı ile dikkat çeken Cumhuriyet başsavcımız Ali Yeldan’ın aslında hiçte öyle biri olmadığını öğrendim.

Nasıl mı? Malum 5 Ocak Gazetesi olarak bu kente yön veren başta Valimiz, Belediye Başkanlarımız, Emniyet Müdürümüz ile geleneksel hale gelen sabah kahvaltısında gazetemizin haber merkezi ve dev yazar kadrosu bir araya geliyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Göltepe Eğitim Tesisleri’ndeki sabah kahvaltısında Cumhuriyet Başsavcımız  Ali Yeldan ile bir araya geldik. O sert mizacının altında aslında cana yakın, naif bir kişilik olduğunu gördüm. Gazetemiz İmtiyaz sahibi Savaş Çokduygulu, soru-cevap öncesi haber merkezini ve yazar kadrosunu tek, tek tanıttı. Her isim tanıtıldığında Başsavcımızın, ‘Yazılarını okuyorum” demesi dikkatimi çeken ilk şeydi. Bu arada kahvaltının yapıldığı eğitim tesisinin yapılış hikayesi de çok ilginç. 4 yıl önce Adana’da göreve başlayan Başsavcımız, bir savcı arkadaşı ile göl tarafından giderken ‘Burada Bakanlığımıza ait bir arsa var’ demesi üzerine Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, hemen harekete geçiyor ve bu tesis vücut buluyor. Çalışanlar, mahkum, bir taraftan cezalarını çekiyorlar, diğer taraftan para kazanıyorlar. Kahvaltının ardından ilk olarak haber merkezi olarak sorularımızı yönelttik Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’a aldığımız yanıtlar hem içten, hem de samimi idi. malum Adana’ya yeni bir adliye binası yapılıyor, tamamlandığında Türkiye’nin en büyük 3’ncü adliye binası olacağını biliyorduk ki yanılmışız, şuana kadar yüzde 85’i tamamlanan yeni adliye binası tamamlandığı yani hizmete girdiğinde Türkiye’nin ikinci büyük adliye binası olacak. Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, konuyla ilgili soruma verdiği yanıt özetle şöyle:

“210 bin metre kare alana kuruluyor adliye binamız, aslında ikinci diyebiliriz, çünkü İstanbul’da iki büyük adliye binamız var. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 85’i geçti. Bir an önce hizmete alınması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. En son ziyaretimizde adliye binaları çok fonksiyonlu binalar, teknolojisi yüksek binalar. Bu büyüklük kaplı alan olarak aklınıza bir şey gelmesin. Yeni ihtiyaçlar, yeni planlamalar, yeni uygulamalar birçok teknolojik uygulamayı eklememize imkân tanıyor. Bir yeni uygulamamızdan bahsetmek istiyorum artık tanıklar, adliye koridorlarında beklemeyecek. Tanıklarımız için özel odalarımız olacak, tanıklar geldikleri zaman kendileri için hazırlanmış özel odalarda bekleyecekler, bu ilk defa mekân planlamasını yaptık, Adana adliyesinden hayata geçecek. İkincisi mağdur destek merkezlerimiz, mağdur destek birimlerimiz ile pilot adliyeyiz onu sağladık.”

Cumhuriyet başsavcımız tam bir proje adamı ard, arda kurumlarla yeni projelere imza atılıyor. Çukurova Üniversitesi ile yapılan protokol gereği burada okuyan Psikologlar, Sosyologlar yeni Adliye binasında hem staj yapacaklar, hem de suç mağdurlarına destek verecekler. Bu arada yazılacak, anlatılacak çok şey var bir konunun daha üzerinde durmak istiyorum. Kahvaltı yaptığımız Göltepe Eğitim Tesisleri, Türkiye’ye örnek olacak bir proje, burada kamu kurumlarında çalışanların yararlanabildiği dinlenme tesisi var, yine lokantası var, Türkiye’nin bir çok cezaevinden bizzat mahkumlar tarafından yapılan süs eşyaları, ayakkabı, gömlek, süt ürünleri, bal ve buna benzer pek çok şey halkın hem beğenisine sunularak satış yapılıyor. Yukarıda belirttiğim gibi anlatılacak ve yazılacak çok şey var Cumhuriyet Başsavcımız Ali Yeldan, kısa zamanda çok projeye imza atmış… Başarının sırrı nedir diye sorarsanız bana göre “Samimiyet, devlet imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmek” diye bilirim.