ABD DOST MU?

30/12/2019 21:37 706

 

Bugün NATO müttefiki olarak, dost olmamız gereken ABD ile ne yazık ki, dost kalamıyoruz. Buna sebep; bizzat ABD’nin sergilediği tutumdur. ABD yıllar önce planladığı ve Büyük Ortadoğu Projesi diye bilinen (BOP) ve uygulanmasının ilk adımını teşkil eden, ‘’ ARAP BAHARI’’ bitti, sıra Türkiye ve İran’a geldi… ABD kendi çıkarları ve ‘’BÜYÜK İSRAİL’’ devletini kurmak, onun emniyet ve güvenliğini sağlamak için, her yola başvuruyor.

Bunları neden yazıyorum; Gazetelerde  PYD ve YPG’ li teröristlerin 30.km Güneye çekilecekler anlaşmasına uymayıp, sınırımıza yakın bölgelerde, cirit attığını okuyunca, ister istemez dikkatimi bu konuya vermek zorunda kaldım. ABD işine geldiği gibi davranıyor. Anlaşmaya falan uymaya da  niyeti yok. Boş vaatlerle bizleri oyalıyor… Bilhassa TRUMP’un bir dediği, bir dediğini tutmuyor. Birde yaptırımlarla bizi tehdit ediyorlar. Adına ‘’CAATSA’’ dedikleri, bu yaptırım yasası nedir derseniz;

“CAATSA” ne diyor?

ABD Kongresi’nin Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemi alımı sebebiyle yaptırım uygulanması ısrarının arkasında kısa adıyla CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) olarak bilinen yasa var.

2 Ağustos 2017’de Başkan Trump’ın imzasıyla yürürlüğe giren CAATSA,  İran, Kuzey Kore ve Rusya’ya uygulanan yaptırımların da dayanağı.

CAATSA, “Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını" öngörüyor. Türkiye’ye Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören madde de bu.

ABD Başkanı Trump yasa gereği 70 sayfalık CAATSA metninde listelenen 12 yaptırım kaleminden en az beşini seçmek zorunda. Bu kalemler şöyle sıralanıyor:

*Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,

*Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,

*ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,

*Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,

*Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,

*Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,

*Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,

*Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,

*Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,

*ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,

*Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,

*Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.

İşte bu maddelerden oluşan CAATSA yaptırım yasası, Demokles’in kılıcı gibi tepemiz de tutuluyor. Oysa ABD şunu gözden kaçırıyor; Süper güç olmanın verdiği fırsatla, züccaciye dükkanına girmiş fil gibi, ortalığı kırıp döküyor. Bir gün bunun bedeli olacağını hiç düşünmüyor. Bakın Eba Müslim Horasani ne diyor:

‘’Onlar, zarar vermeyeceklerinden emin oldukları için dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak içinde düşmanlarını yakınlaştırdılar. Yakınlaştırılan düşman dost olmadı. Ama uzaklaştırılan dost düşman oldu. Herkes düşman safında birleşince yıkılmaları mukadder oldu.’’ ABD, bu tutumuyla habire dost kaybediyor, farkında değil.
Yukarıdaki sözleri ilk okuduğumda, belediye başkanlarını ve siyasetçileri anlatıyor diye düşündüm.!!!Aslında sonra sözlerin üzerinde iyice düşününce, sadece iktidardakiler için geçerli değildi söylenen sözler. Herkes için geçerliydi, dünyanın her yerinde, her zamanında söylenebilecek sözlerdi. Zarar vermeyeceğini, her zaman yanımızda olacağını düşündüğümüz sevdiklerimizi, dostlarımızı, arkadaşlarımızı uzak tutarız. Ne olurlarsa yakınlarımızdır. Her zaman yanımızda olur diye düşünürüz. Sonra karşıtlarımızın bize yakın olabilmesi için asla yakın olamayacaklarımızı kendimize yakın kılabilmek için çabalar sarf ederiz. Bize karşı olanlar her zaman karşıdırlar aslında. Sadece güç dengeleri açısından yanımızda gözükürler.

Yarın devam edeceğiz…