50 olmaz ise, 25 yıl da olur

12/10/2020 21:32 4696

Gazetemizin gelensel sabah kahvaltı toplantının ikinci konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu. Haber ve Spor Merkezi ile dev yazar kadromuz Karalar'ın 18 aylık Belediye Başkanlığı sürecini irdeleyerek sorular yönelttiler.

Yaklaşık 2.5 saat süren beyin fırtınasında Başkan Karalar, yılların siyasi kimliği ile cevaplar verdi.

Hatırlarsınız seçim sonrası Başkan Karalar, yine bizim sabah kahvaltı toplantımızın konuğu olmuş, sorduğumuz sorulara net cevaplar vermişti. Belki de 30 yıl aradan sonra, CHP'nin Büyükşehir Belediyesini kazanmasının verdiği heyecan, 30 yıllık hasreti sona erdiren bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aynen şu ifadeyi kullanmış ve bizde manşetimize taşımıştık, "5 yılda, 50 yılda yapılamayacağı yapacağız"

***

Seçim sonrası en çok tartışılan konu bir işçi çıkışları, ikinci ise, Belediyenin mali tablosu oldu. Başkan Karalar, her fırsatta kırmadan, incitmeden, geçmiş yönetimi suçlamadan Belediyenin mali tablosunu bulunduğu her platformda anlatmıştı. Başkan her anlatımında, kendisini şov yapmakla itham edenler olmuş, hatta bu kadar borcun olduğunu bilmiyor muydun gibi tenkitlere de maruz kalmıştı.

***

Aradan 18 ay geçmişti, gazetemizin yeni sezon başlamasıyla birlikte sabah kahvaltılı programlarımız da başladı. İlk olarak Adana Valisi Süleyman Elban'ı konuk ettik ardından  ise, Başkan Karalar'ı... Benim merak ettiğim aslında böylesine 'Bitik' bir durumda 5 yılda nasıl 50 yılda yapılamayanı yapacaktı.

Başkan Karalar'a bu soruyu yönelttim. Aldığım yanıtı noktasına, virgülüne dokunmadan aynen veriyorum:  50 yılda olmasa da muhtemelen onun yarısı yılda yapılmayan işleri yapacağız. Şimdi bakın şöyle bir yanılgı var, Zeydan Karalar borcu bilmiyor muydu? Bu borcun olduğu gerçeğini değiştirmez zaten. Ama şöyle söyleyeyim, ben meclis üyesiydim, işte performans programları, bütçe gelir önümüze bizim önümüze gelen borç 3.2 milyar idi ve  gelir bütçesi 2 milyardı. Tabi biz bunun realize olacağını düşünerek bunları söyledik. Oysa 2 milyar gelir bütçesi, 1.3 milyar civarında realize oldu ve 3.2 milyar borç 4.5 milyar olarak önümüze çıktı. Bunun yanı sıra şirketlerin asgari borcu şu anda belediyenin 6.13 milyar toplamda borcu var. yani, bağlı şirketler, belediye ve ASKİ. Bu bizim gelirimizi baz alırsanız devasa bir borç. Aslında Zeydan Karalar, bu borcu söylerken bir şeyin arkasına sığınıp söylemiyor. Ben ne yapayım, borcum var hizmet edemem demiyorum. Ama bir gerçeği de ortaya koymamız gerekiyor. Her şey güllük-gülistanlık mı diyelim yani. Bunu da diyemeyiz. Halkımıza biz olumlu-olumsuzları paylaşmamız gerekiyor ve netice itibariyle bakın ASKİ’nin yaptığı işler belki on yıllardır yapılamayan işler. Olağan üstü işler yaptı ASKİ. Şimdi, modern dünyada su hayattır, su her şeydir. Bugün Adana’nın üçte birinde sağlıklı su yok. Bakın bu yıl muhtemelen 2021 yılının sonuna kadar 100’e yakın köye su götüreceğiz. Sadece önceden duran ve bizim devam ettirdiğimiz Kuzey Adana projesinde 64 köye su götürme projemiz var. Bitirme oranı yüzde 55, umarım 2020 yılının sonuna kadar bitiririz onu. Elbette her şeye rağmen biz millete hizmet etmek durumundayız, ediyoruz, daha da fazla hizmet edeceğiz. Bu yıl bakılan yollara bakın son 4 yılda yapılan yol kadar yol yapıldı bu sene. İddiayla söylüyorum, niçin söylüyorum bunu 2018’de bizim önceki dönem 445 bin ton asfalt dökülmüş, biz şu an 550 bin tonu geçtik. Bizim yaptığımız sadece, statik kaplama olarak yaptığımız yolları da öngörürseniz bunun 1.5 katı fazla. Belki 1 milyon ton asfalta denk gelecek yol yapacağız. Bir ihtiyaç mı, bir ihtiyaç.  O yapmadı ben biye yapayım, öyle bir şey yok yani. Devlette devamlılık var, oradan teslim alıp devam ediyoruz. artık eksik bıraktık, fazla bıraktık demek bize yakışmaz. Bunların tamamını biz yapacağız. 2021 yılında da bundan daha fazla yol yapacağız. Şu anda çok önemli parkı bitirmek üzereyiz. Bakın Karahan’da bir park yapıyoruz. Portakal Çiçeği Parkı bitti, yaklaşık 26 bin metre kare. Yüzüncü Yılda park bitmek üzere, Sarıçam’da iki park yapıyoruz. biri 5 bin metre kare. Belki Adana’nın Merkez Park’tan sonra ki en iyi parkı olacak. Kozan’da çok kimse bilmez Kubilay Kozanlıdır, Kubilay Parkı yapıyoruz. Harika bir park olacak. İnşallah olağanüstü bir terslik olmazsa bu sene ölüm yıldönümünü orada anmak istiyoruz. Tufanbeyli’de 2 tane park yapıyoruz, bunlar şu anda başladıklarımız."

***

Evet, ne diyor başkan devlette devamlılık esastır, doğru ancak mevcut durumda Belediyenin borç bakiyesi 6.13 milyar lira. Bu kadar borç varken 5 yılda, 25 yılda yapılamayan yapılır mı bilemem artık!