‘5 Ocak Ödül Gecesi’ neden Türkiye’ye örnek gösterildi?

11/02/2020 21:55 4493

 

 

5 Ocak Gazetesi’nin 21’inci kuruluş yıldönümü onuruna düzenlenen ‘Ödül Gecesi’nde kendimce farklı bir yöntem izledim.

Herkes sahneyi, ünlüleri izlerken ben konuklarla olabildiğince fazla sohbet etmeye gayret gösterdim.

Sanatçılar, siyasetçiler, sporcular, iş insanları, bürokratlar, gazeteciler, akademisyenler, sivil toplum önderleri... Selamlaştığım herkesle konuştum.

Tespitim şu: Türkiye’de herkes ve her kesim çok yorulmuş.

Türkiye, kadın haklarından ekonomiye, eğitimden dış politikaya kurucusu Atatürk’ün reformist dönemini özlüyor.

Tiyatrocudan gazeteciye, iş insanından sokaktaki vatandaşa Türkiye’de herkes politikada Süleyman Demirel hoşgörüsünü arıyor.

Türkiye, tartışırken Necmettin Erbakan’ın hiciv ve mizahını talep ediyor.

Türkiye, Turgut Özal’ın sağ ve sol elini başında birleştirdiği, dört eğilimi temsil eden ‘görüşler farklı ama ayrılık yok’ selamını, sempatikliğini özlüyor.

Kimle konuşsam, ‘Bak şu gecenin güzelliğine’ dedi.

Kulaklarda Ayten Alpman’dan ‘Memleketim’ şarkısı, sahnede Atatürk’ün zeybeği, ekranda işini en iyi yapanlar ve ellerde Türk Bayrağı...

5 Ocak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Savaş Çokduygulu, 21 yıldır sadece gazetecilik yapmamış.

Her ne kadar kendisi, “Çamura, çirkefe, şantaja bulaşmamaya söz vermiştik. Bu sözümüzden asla taviz vermeden gazeteciliğimize devam ediyoruz. İşimiz gücümüz Adana” dese de sadece bu hedefle böylesi bir başarının yakalanabilmesi mümkün değil.

Çokduygulu, insan biriktirmiş. “O benim babam, ağabeyim, ablam, elimizde büyüyen yeğenim” dediklerini Adanası için derlemiş. Yetmemiş onlara çimento olmuş.

Gecedeki çok renklilik, her kesimden katılım, nezaket ve modernlik, herkes gibi Yılın Köşe Yazarı seçilen Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök’ün de dikkatini çekti.

Türkiye’ye ‘5 Ocak Ödül Gecesi’nde olduğu gibi ‘Adana Modeli’ önerdi.

Özkök, Türkiye için Adana gibi çok renklilik, Adana gibi sıcaklık, Adana gibi kucaklayıcılık istedi. Adana gibi delikanlılık, Adana gibi yardımseverlik ve Adana gibi sınırsız hoşgörü talep etti.

Yılın Televizyoncusu seçilen İsmail Küçükkaya da Fox TV’nin yaptırdığı bir ankette Adana’ya dair tespitleri aktardı.

Ankete göre Adana’da oy verenlerin diğer şehir seçmenlerine göre farkını anlattı. Adana’da sosyal demokratların, milliyetçilerin ve muhafazakarların aşırılıktan uzak ve uzlaşmacı olduğuna vurgu yaptı ve bu tablonun Türkiye’ye yansımasının arzu edildiğini söyledi.

Bu güzel Adana gecesinin görüntüleri internette mutlaka yayınlanmalı. Her partiden siyasetçinin, her görüşten insanın ‘Memleketim’ şarkısında nasıl mest olduğu izlemeye değer.

Özlediğimiz ‘Adana modeli’nin tüm Türkiye’ye yansıması hepimize iyi gelecek