31 MART 2019 SEÇİMLERİ

11/03/2019 20:44 1161

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devleti. Devlet ise, belli bir toprak parçası üzerinde yaşayan , siyasi bir otorite tarafından yönetilen , yaptırım gücü olan, siyasi bir örgütlenmedir.

Hukuk; bireyin birey ile, bireyin toplum ile ilişkini düzenleyen kurallar bütünü. Bu kuralların adı da, yasalar. Yasalar sayesinde, toplumda eşitlik, tarafsızlık ve azınlık hakları korunur .

İktidar ise, demokratik ülkelerde ulusun oyları ile, belli bir süre için, halkından yönetme yetkisi alan siyasi bir gruptur. Bunun yolu da, halkın hür iradesi ile tecelli eden, adil ve dürüst seçimler.

İktidarın başlıca görevi , güvenlik  vekamu düzenini sağlamaktır. Ayrıca, toplumun ihtiyacını karşılamak, mevcut imkanları zamanında ve en iyi biçimde kullanmak , değerlendirmek ve sorunları çözmektir. Bu yüzden politika , bilgi , beceri isteyen bir sorun çözme sanatıdır.

Demokrasi ; bir sınıfın , zümrenin , partinin , hükmetme şekli değildir. Uzlaşma , paylaşma ve tahammül ve hukuk rejimidir demokrasi. Demokrasi halkın iradesine dayalıdır .

31 Mart 2019 günü , tüm yurtta Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve Muhtarlık seçimleri yapılacaktır. Tüm siyasi partiler , bunun için büyük bir çaba sarf ediyor. İktidardaki Ak Parti ile, Devlet Bahçelinin MHP’si , CHPile Meral Akşener’in İyi Partisi seçim ittifakı yaptılar. AK Parti ve MHP ittifakının adı da Cumhur İttifakı.

AKParti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak  son Başbakan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırımı, Ankara için, eski bakanlardan Mehmet Özhaseki’yi ve İzmir için de gene eski bakanlardan Nihat Zeybek’i aday gösterdi.

MHP’de Adana için Hüseyin Sözlü’yü uygun buldu. MHP , Akpartinin olduğu yerlerde , Akpartide , MHP’nin olduğu yerlerde aday çıkarmıyor.

Seçim ittifakı yüzünden bir çok partide reaksiyonlar sonucu istifalar gerçekleşti , başka partiye geçenler oldu. En fazla karışan her zaman olduğu gibi CHP idi.

Politikacı , halk ile iç içe olmalı , halkın efendisi değil de, hizmetkarı olduğunu hiç unutmamalı. Kapısı da, telefonu da her an açık  bulunmalı. Halkının acılı ve mutlu günlerinde yanlarında yer almalı. Bunu başaranlar samimi , alçak gönüllü, sevecen, güler yüzlü , gerektiğinde ehline danışan siyasiler.

Seçmeninden kendini üstün gören , kibirli ,azametli, lüks ve gösteriş düşkünü olanlar , sadece ben bilirim diyenler, çıkarını düşünenler sevilmez , tutulmaz ve bir süre sonra dışlanır, politikadan da makamdan da. Bu saydığım hususlar, Belediye Başkanları için de geçerli.Şu bir gerçek ki, halkının yanında olmayanların seçimde bir şansları yok.

Seçimin ülkemiz için hayırlar getirmesini yürekten diliyorum.