30 AĞUSTOS ZAFERİ

30/08/2019 04:07 1459

623 yıl gibi uzun bir süre saltanat süren Osmanlı imparatorluğunun devamıyız.

Devletlerin de belli bir ömürleri, kaçınılmaz ecelleri var. Biz de bunu yaşadık.

            1299 da kurulan Osmanlı Devleti 1579’a kadar yükseldi, 1699 a kadar süren 120 yıllık  bir duraklama dönemi yaşadı.  1699 – 1792 arasındaki 93 yıl dağılma, 1792 den 1922’ye kadar olan 130 yıl da yıkılma dönemi.

            Batı- Hristiyan dünyası Osmanlının yıkılması için çok çaba sarf etti. Almanlarla birlikte girdiğimiz 1. Cihan savaşındaki yenilgi , Osmanlının sonu oldu. İngilizler İstanbul’a çıktılar , İtalyanlar Antalya’ya , Fransızlar da Mersin , Adana , Gaziantep ve de Urfa’ya. İzmir’e de Yunanlılar.

            Atatürk’ün önderliğinde başlayan Kurtuluş Savaşıyla , düşmanları ülkemizden kovduk ve Osmanlının küllerinden yepyeni bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğdu.

            Polatlı yakınlarına kadar gelen Yunan ordusunu Sakarya’da ve İnönü’de hezimete uğrattık. Fransızlar, İtalyanlar Türkler’ in direnişinden ötürü ülkemizi terk etti. Yeni hedefimiz Yunanlılar’ ı bertaraf  etmekti. Bunun için birçok plan hazırlandı ve Mustafa Kemal Paşa’ya  büyük yetkiler verilerek , kendisi Türk orduları başkomutanlığına getirildi.

            Türk ulusu asırlardır özgür yaşamış , vatan uğruna canlarını seve seve vermiştir. Böyle bir ulus yok edilemez, ve de edilemedi de.

            26 Ağustos 1922 günü başlayan savaşı Mustafa Kemal Kocatepe’den idare etti. Hasmımız Yunan kuvvetleri yerlere serildi. Başkomutanımız kuvvetlerimize’’ Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri ‘’ emrini verdi.

            30 Ağustos 1922 de Dumlupınar meydan savaşını kazanan şanlı ordumuz bir sel gibi akarak, 9 Eylülde İzmir’e girdi. Düşmanı da denize döktü.

            Bugünkü özgür Türkiye, bu şanlı askeri zaferin bir sonucudur.

            Atatürk , şunları söylemiş. : ‘’ Meydan savaşı , ulusların bütün varlıklarıyla , bilim ve fen alanındaki dereceleriyle , ahlaklarıyla , özetle maddi-manevi güç ve erdemleriyle çarpıştıkları bir imtihan sahasıdır. ‘’

            ‘’  Türk ordusu Türk birliğinin , Türk kudret ve kabiliyetinin , Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir.’’

            ‘’ Türk ordusu bütün milletin göğsünü itimat , gurur duygularıyla kabartan şanlı bir ad. ‘’

            Atatürk ‘’süngülerle , silahlarla , kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra , kültür-bilim-fen-ekonomi alanlarında da  zaferler , başarılar kazanmaya devam edeceğiz’’ dedi . Ve bunları ödün vermeden, birer birer yaptı.

            Bu zaferi kazanan , tüm şehitlerimize , gazilerimize  Tanrıdan rahmet diliyor , başta Atatürk olmak üzere hepsini minnetle anıyorum.