26. Altın Koza Film Festivali

27/09/2019 23:34 4034

 

Adana deyince akla gelen ilk şeylerden bir tanesi de Türk Sinemasıdır. Çünkü Türk Sineması’nın temelleri Çukurova Bölgesi’nde yani Adana’da atılmıştır.

Türk Sinemasının ilk yıllarına ev sahipliği yapan ve önemli sanatçıları bağrından çıkartan Adana, bir zamanlar sanatın başkenti olarak gösteriliyordu. Zaman içerisinde Adana, beyaz perdedeki bu önemini kaybetse de Altın Koza Film Festivali işte bu önemli değeri ve tarihi sanatsever insanlara yeniden hatırlatıyor.

Türk Sinemasının emektarları her yıl Altın Koza Film Festivali etkinlikleri kapsamında Adana'ya geliyor, bir taraftan anılarını tazelerken bir taraftan da Adanalılar kucaklaşarak, Adanalıların sanata olan ilgi ve alakalarını yeniden harekete geçirmeye çalışıyor. Çünkü Türk Sinemasının emektarları aslında o eski şaşalı günleri arıyor, özlemle yad ediyor ve bu dönemin sona ermesini istiyor. Bu dönemi sonlandırmak içinde Adana’ya, Adanalılara ihtiyaç olduğunu biliyorlar. 

Bu yıl Adana’da 26'ıncı Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali düzenleniyor. İçerisinde birçok etkinliği barındıran film festivali, gençlerin beyaz perdeye olan ilgilerini artırmayı ve geliştirmeyi amaçlıyor.  Gençlerin çekmiş olduğu kısa metrajlı filmler, festival kapsamında binlerce insanla buluşuyor, bu da genç yapımcılara, yönetmenlere ayrı bir heyecan yaşatıyor. Ayrıca bu filmler jüride yer alan usta sanatçılar tarafından da tek tek değerlendiriliyor. Bu aslında en önemli detaylardan bir tanesi… Çünkü gençlerin fark edemediği noktaları usta sanatçılar bu sayede göstermiş oluyor. Yapılan bu değerlendirmeler birçok genç beyni yeniden harekete geçiriyor.

Altın Koza Film Festivali son yıllarda 'Uluslararası' nitelik kazanması nedeniyle festivalde sadece Türk Sineması'na ait eserler değerlendirilmiyor. Farklı ülkelere ait filmlerde bu festivalde değerlendiriyor, böylece ülkemizin ve şehrimizin beyaz perdeye, sanata ve sanatçıya verdiği önemin yanı sıra dünya genelinde sinema sektöründe Türkiye’nin de söz sahibi olduğunu gösteriyor.

29 Eylül tarihini kadar devam edecek Altın Koza Film Festivali etkinleri kapsamında, vizyona girmiş filmler Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarışacak. Festivalde düzenlenen yarışmalarda toplam 650 bin TL ödül dağıtılacak.

Aslında buradaki para ödülü Türk Sineması'nın gelecek yıllarda daha iyi yerlere ulaşabilmesi için yapılan büyük bir yatırım. Türk Sineması'nın son yıllarda bu gibi desteklemelere büyük ihtiyacı var. Çünkü büyük emek ve yatırımlar ile ortaya çıkartılan bir eser için insanlar sinemalara gitmek yerine internetten korsan olarak bu eserleri izlemeye çalışıyor. Yada birkaç ay sonra yüzbinlerce lira harcanarak çekilen bir sinemanın televizyonda yayınlanmasını bekliyor. Bu anlayışta insanların sinema sektörüne ayırmış olduğu bütçeyi her geçen daha da azaltıyor. Bu da sinema sektörünün gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu anlamda, Altın Koza Film Festivali, Türk Sinemasının gelişimi noktasında en büyük destekçilerden bir tanesi olmaya devam ediyor.

Festival kapsamında Adana'ya birçok usta sanatçının yanı sıra hem yurt dışından hem de şehir dışında onlarca insan geliyor. Bu aslında Adana'nın hem tanıtımı, hem de ekonomisi için oldukça önemli durum. Adana’dan onlarca sanatçı çıkmasına rağmen maalesef hala Adana’nın adliye koridorlarında yaşanan olaylarla anılması insanları üzüyor. İşte bu olumsuz algının da kırılması noktasında ünlü ve emektar sanatçıların Adana’ya gelerek buralarda verdiği mesajlarla Adana’nın olumsuz imajının düzeltilmesine yardımcı oluyor.

İşte bu nedenlerden dolayı Adanalıların Altın Koza Film Festivali’ne daha çok sahip çıkması ve Adana’nın sanat camiasında, beyaz perdede hak ettiği yerde olabilmesi için taşın altına eline sokması gerektiğini düşünüyorum. Aksi durumda, sadece bir film festivali sanat arenasında hak ettiği yere ulaşamayacaktır.