24 Kasım Öğretmenler Günü

23/11/2019 22:11 1933

 

Bir toplumun-ulusun devamı, geleceği, kalkınması yeni kuşakların iyi yetişmesi ve iyi eğitim ile mümkün. Bu eğitimi verenler toplumumuzu imar eden mühendisler, yani öğretmenlerimiz. Onlar övüncümüz, gururumuz. 
Eğitim insanı, toplumu şekillendirme, kişilik yaratma sanatıdır. Gandi’ye göre gerçek eğitim, insanın kendi kendisinden en mükemmeli sağlayabilmesidir.
Süreklidir, dinamiktir eğitim ve tün yaşam boyu sürer.
Öğretim başkadır, eğitim başka. Bizde, okullarda verilen eğitim değil, öğretimdir. Çünkü, okullarımızda sadece bilgi verilmekte. Eğitimse, öğretilenlerin pratiğe dönüşmesi, uygulanmasıdır. 
Üniversitelerimizin çoğu liselerin devamı olan üst liselerdir, yüksek okullardır. Gerçek üniversiteler bilgileri aktarma kurumları değil, evrensel bilginin-evrensel düşüncenin üretim merkezleri, üretim atölyeleridir. 
Okullarımızda uzun yıllardan beri sadece bilgi verildi ve ezbercilik tercih edildi. Oysa ihtiyacımız, tartışan, sorgulayan, araştıran ve uygulayan katılımcı kuşaklar. Bunun için modern bir eğitim reformuna, ihtiyacımız var. 
Öğretmen; bir bilim dalını, bir sanatı, bir tekniği, bazı bilgileri öğreten kişidir. Öğretmen bir rehberdir, bir klavuzdur.
Yazarlar, düşünürler, aile büyükleri, bazı amirler ve patronlar, siyaset-iş-sanat dünyasının başarılı ustaları da, bir öğretmendir, bir eğitmendir.
Öğretmenlik; sevgi, bilgi, iyi ahlak isteyen kutsal, saygın bir meslek.
Mehmet Akif Ersoy şunları söylemiş öğretmenler için, “ Öğretmenler inançlı, edepli, liyakatlı, vicdanlı olmalı. Bunların hepsi de bir arada olmalı. İyi öğretmen sadece bilgi vermez, ahlakı ile, davranışı ile örnek olur, yönlendirir ve yetenekleri keşfeder. Düşünce genişliği kazandırır, öğrencilerine araştırma zevki aşılar, sorumluluk ve güven verir.”
 Ulusça ihtiyacımız olan böyle özgür, farklı düşünen, araştırıcı, sorgulayan, yaratıcı kafalar.  
Diyojen “ Öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum “ demiş. 
Sokrates de “ Her şeye değer biçilebilir ama, öğretmenin üzerine değer biçilemez. Çünkü, onun eseri hem her şeydir, hem de hiçbir şeydir.”
İnsan yetiştirmek zevkli, keyifli ama, o ölçüde zahmetli, sorumluluk isteyen bir iş. 
İyi öğretmenlik bir bilgelik. Fedakarlık isteyen kutsal, şerefli bir meslek ve de bir gönül işi.
Öğretmen sevgiyi, yurt severliği, paylaşmayı, hoş görüyü telkin eder. Öğrencisinin bilgili, görgülü iyi bir insan olması için elinden geleni yapar.
Atatürk öğretmenlere çok değer vermiştir. 
Bizi etkileyen, yönlendiren, örnek aldığımız tüm öğretmenlerimize saygı, minnet ve şükran duygularıyla.