21.Yüzyılda Moda

22/02/2020 21:59 2033

Neredeyse her fırsatta ve her ortamda “Moda nedir?” tartışmaları yapılıyor. Birçok kişi de “moda; insanın kendine yakışanı giyinmesidir düşüncesinde” fikir birliğine varıyor. Evet, belki moda insanın kendine yakışanı giyinmesinde saklı fakat o zaman neden ünlülerin veya tanınan kişilerin giyim tarzı örnek alınıp onlara benzemeye çalışılıyor?

Tanınan kişilerin giyim tarzına özenenler uygun olmayan yerlere yanlış kıyafetlerle gidebiliyor, kendi bedenlerine uygun giyinemeyebiliyor ve de sağlıklı olmayan ürünleri ısrarla tercih edebiliyorlar. Bu sebepten ünlüler ve tercihleri ne kadar dikkate alınsa da her bireyin farklı olduğunu bilerek kendi tarzına göre modaya uymaya çalışmasının en doğru şey olacağını düşünüyorum.

Ben modayı sadece kıyafetlerde olan talep olarak da düşünmemek gerektiğine inanıyorum. Çünkü moda akımları her konuda olabiliyor. Mesela bazen teknolojik ortamda bir oyun moda oluyor ve herkes o oyunu oynamaya başlıyor. Bazen ise bir şarkı moda oluyor ve radyo kanallarında en çok o şarkıya denk geliyorsunuz. Yani sürekli olarak moda akımları değişiklik gösteriyor ve bu hızlı değişimlerde moda akımlarının belirli bir dönem bir şeyde yoğunlaşırken başka bir dönem bambaşka bir şey üzerinde yoğunlaşmasına sebep oluyor.