18 MART ÇANAKKALE

20/03/2023 22:27 397

 

Yazının başlığı görüldüğü gibi 18 Mart Çanakkale!

Aslında yazacak konu çok ama 18 Mart günü geldiğinde başka başlık yazılamaz. Bugün mutlaka ÇANAKKALE GEÇİLMEZ denmelidir.

Çünkü, Dünya tarihinin en büyük savunma savaşıdır Çanakkale.

Çünkü, Dünya Tarihinde bu kadar orantısız güç ile vatanını savunmanın en üstün örneğidir Çanakkale.

Çünkü, 2-3 asırdan beri sürekli yenilen Türk Ordusu'nun bütün dünyaya ve tarihe artık yeter dediği savaştır Çanakkale.

Çünkü, dünyanın kaderinin ve coğrafyasının değiştiği savaştır Çanakkale.

Çünkü, Türk Tarihi'nin en büyüklerinden olan Mustafa Kemal ATATÜRK'ÜN Dünya Lideri olma yolunda kendisini ortaya koyduğu savaştır Çanakkale.

Gerçekten de Çanakkale Savaşları dünya tarihinin kaderini değiştirmiş, 1. Dünya Savaşı'nın iki yıl uzamasına neden olmuş ve dolayısıyla dünyanın aldığı şekli doğrdan etkilemiş bir savaştır.

Çanakkale Savaşı öyle akıl almaz, inanılmaz bir zamanda kazanılmış bir savaştır ki, yenilen dünya güçleri anlayamamış ve şaşkınlık, üzüntü içinde Çanakkale'yi terk etmişlerdir. Çünkü Türk Milleti'nin öyle bir direnç göstereceğini asla düşünmemiş ve beklememişlerdir. Daha iki yıl önce Balkanlarda belki de tarihinin en büyük bozgununu yaşamış olan Türk Ordusu'nun böyle bir direnç göstereceği hiç hesap edilmemiştir.

Saldırgan güçlerin görmek istemedikleri, hesap edemedikleri şudur: Türk Milleti inanacağı, güveneceği bir lider yönetiminde dünyaya meydan okur. Bu gerçek tarihte hep yaşanmış ve hep geçerli olmuştur. Tıpkı Millî Mücadelede olduğu gibi.

55 bini Şehit olmak üzere 250 bin insanımızın aktif hayattan çekildiği Çanakkale Savaşları eğitimli, eğitimsiz insan kaynağımızın en aza inmesi ile sonuçlanmıştır. Öyle ki, lise öğrencileri bile bir kaç günlük eğitimlerle silah altına alınmak zorunda kalınmıştır. Öğrencilerini tamamen kaybedip eğitimini bir süre yürütemeyen liselerimiz olmuştur.

Çanakkale Savaşları'na Anadolu Türklüğünün ve yakın çevresinin her ailesinden katılanlar olmuştur. Ben de bir Çanakkale Gazisi torunuyum.

Çanakkale Savaşları yaklaşık bir ay süren Deniz Savaşlarının 18 martta son bulması üzerine 24 Nisan 1915'de Kara Savaşlarına dönmüştür. Çünkü, saldırgan güçler mutlaka Çanakkale'yi geçip Karadeniz'e ulaşmak zorundadırlar. 24 Nisanda başlayan Kara Savaşları yıl sonuna kadar sürmüş ve 1916'nın ilk günlerinde gizlice çekilmek zorunda kalmışlardır.

Bu kadar uzun süren Kara Savaşlarında Mustafa Kemal ATATÜRK'ÜN yaptıkları onun Anafartalar Kahramanı olarak ünlenmesini sağlamıştır. Bu gerçeğin getirdiği ise Millî Mücadele'nin ilk adımıdır demek hiç de abartı ve yanlış olmaz.

Çanakkale Geçilmez diye haykıran Türk Milleti, bu haykırışın devamı olarak Mondros ve Sevr'i yırtma gücünü kendisinde bulmuş ve sonuçta bütün saldırgan güçleri Lozan'da masaya oturtmuş ve her şeye rağmen masada da onları yenmiştir.

Bir dipnot olarak şunu da eklemeliyim: 18 mart Çanakkale Geçilmez veciz ve tarihî sözün kahramanı olan Nusrat Mayın Gemisi'nin aslı Tarsus'tadır ve Çanakkale Müzesi ile birlikte insanlarımızın ziyaretini beklemektedir. Gemimiz Adana-Mersin yolu üzerindedir.

Böyle bir günde elbette Çanakkale yazılacaktır. Ancak Mart ayı tarihimizde önemli günlere sahne olan bir aydır. Gerek önemli güncel konuları gerekse tarihe ait konuları gelecek yazılarımıza bırakıyoruz.