10. PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI

26/03/2022 01:57 1033

 

İnternet sayfalarında yazdığı gibi www.nisandaadanada.com

Adana nisan ayının en güzel olduğu şehirlerden biridir.Tüm sokakları mis gibi portakal çiçeği kokar.Büyülüdür portakal çiçeği kokusu.Ruhunuz yıkanır,Gençleşirsiniz,Arınırsınız.Mesela, en küskün olduğu eski dostu affettirebilir insana ve tehlikelidir de biraz; insanı, yolda gördüğü ilk kişiye aşık edebilir.

En güzel mevsimdir, Adana’da Nisan. Portakal Çiçeği mevsimi. Müthiş güzel bir iklime dönüşür. Ne soğuk, ne de sıcak…Hava, adeta “limonata” gibi olur.

Kısa kollularınızı giyip çıkarsınız sokağa. Adana’nın sıcak, samimi insanlarıyla aynı sokaklarda yürürken, rüzgarın ara ara taşıyıp getirdiği o muhteşem portakal çiçeği kokusu, günün 24 saati bırakmaz peşinizi. Baygın bırakır insanı…

Türkiye'nin ya da dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, portakal çiçeği mevsiminde mutlaka Adana’ya gelir Adanalılar.

Elbette 10. seneye kolay gelinmedi. Projenin baş mimarı Sevgili Ali Haydar Bozkurt şehrimize efsane bir kalıcı eser bıraktı. Elbette bu süreçte takım halinde  projenin yaşaması için çalışan her bireye sonsuz teşekkürler. Gerçekten büyük emek verdiler ve vermeye devam ediyorlar.

Karnavalda Adana ekonomisi inanılmaz canlanıyor. Otel, lokanta, taxi,çaycı,davulcu,zurnacı hemen hemen her Adana lı esnaf bundan pay alıyor. El emeklerini tanıtma ve satma fırsatı bulan kişilerde cabası. Onlarca tur firması bu tarihte Adana ya program yapıyorlar.

 2013 yılında 15.000 kişinin katıldığı yürüyüş kortejinden her yıl artarak bugünlere gelindi.

Burada en önemli konu Adana nın dünyaya sesini duyurması. Bu karnavala gelenlerin buralardan güzel anılar biriktirerek ayrılmaları çok önemli.

Elbette burada tüm esnaf ve işletmelere de bazı sorumluluklar düşüyor. Yüksek fiyat anlayışı ile gelen konukları küstürmemek gerek. Zabıtaların ses kirliliği yaratanlara engel olması gerekiyor. Bu karnaval dünya var oldukça yaşamalı, yaşatılmalı.

Her yıl 3-4 karnaval yapıp  ekonomilerini düzelten ülkeler var, sizlere onlarca örnek verebilirim. Almanya,Tayland,İspanya,Brezilya sadece 3-4 tanesi.Bunun önemini iyi kavramamız gerekiyor.

Karnavalımızın süratle gelişen dünyamızda kendini de geliştirmesi,daha çok markalaşması gerekiyor inancındayım. Karnaval sürecinde trafik sorunu yaşayan, davul,zurna sesinin her köşe başında olduğu bir süreçte Adana lı mutlu olmaz.Bu ve buna benzer konularda çok ama çok hasas olmak gerekiyor. Aksi durum geçmiş senelerde olduğu gibi ciddi tepkilere neden olur.

Karnavalımıza sahip çıkalım, hoşgörülü ve üretken olalım, tüm Adanalı ve Adana yı sevenler olarak doya,doya keyfini yaşayalım. Unutmayalım başka 01 yok.