VAHDETTİN KALSIN MI?

Yüz yıldan beri çözemediğimiz bazı konular var. Böyle bazı konular yaklaşık bir asırdır zamanımızı çalıyor ve gücümüzü harcıyor, emiyor. Bu da yetmiyor, birbirini anlamayan, birbirini duymayan kutuplaşmaların oluşmasına neden oluyor.

Bu sözünü ettiğim konulardan birisi de Vahdettin konusudur.

Nedir Vahdettin konusu?

Bir kere Vahdettin hain midir, değil midir meselesi. Bu konuyu daha önceleri çok yazdığım için üzerinde durmayacağım. Nasıl olsa bir gün yine gerekir ve yine yazarız.

Bir de Saltanatın kaldırılışı konusu var Vahdettin ile ilgili. Bu konuyu da zaman zaman yazıyor ve anlatıyorum. Kısaca tekrar aktaralım. Milli Mücadele başarıyla tamamlandıktan sonra İngilizler İstanbul Hükümetine bir davetiye gönderiyor ve Lozan'da barış görüşmelerine onları davet ediyor. Davetiyede bir de lütfediyorlar ve Ankara'dan da temsilci getirmelerini istiyorlar. İstanbul Hükümeti de Ankara'ya haber gönderiyor ve gelin diyorlar beraber gidelim ve  yendiğimiz şu karşı güçlere bir ders verelim gibi gülünç bir istekte bulunuyorlar. Ankara elbette bu gülünç duruma kesin bir çözüm üretiyor ve 1 Kasım 1922 tarihinde TBMM'de Saltanatın kaldırılmasına karar veriliyor. Bu arada zaman ve zemin gereği Saltanat yani idari yönetim ile Halifelik Makamı birbirinden ayrılıyor ve Halifelik kısa bir süre sonra Vahdettin'in kardeşi Abdülmecit'e veriliyor. Bu olaylardan sonra Vahdettin 17 Kasım 1922 tarihinde önceden İngilizlerle yaptığı gizli görüşmelere dayanarak onların Malaya gemisiyle ülkeden kaçıyor.

İşte önemli düğüm noktalarından birisi budur. Bir kere ülkeden kaçmak ne demek? Sonuç ne olursa olsun ne demek kaçmak?

Birilerinin bilerek, çarpıtarak yüz yıldan beri aktardıkları abartılar, art niyetli bilgiler, ön yargılar gibi doğru olmayan tavır içerisinde olmaları yukarıda da belirttiğim gibi enerjimizi boşuna harcamamıza neden oluyor.

Çünkü, ibrikçibaşısı dahil kırktan fazla kişiyle yurt dışına çıkan bir insanın ekonomik durumu kötü olabilir mi? Bu kadar kişiye yapılan harcamalara para dayanır mı? Bu kadar kişi nasıl bir evde, ortamda beraber yaşıyor olabilir? Enerjimizi doğru olmayan bilgilerle yüz yıldan beri harcayanlar bu soruları neden kendilerine sormazlar, neden bu konularda açıklamalar yapmazlar acaba?

Uzun zamandan beri bu tür tartışmaları sonlandırmayanların hep iddiaları bugüne kadar şudur:  Vahdettin parasız kaldı ve ülkenin yöneticileri yardım etmedi. Peki yukarıda da belirttiğim gibi böyle bir yaşantıya hangi para yeter? Bir bu. Bir de Vahdettin'in Kahire'de  Elehram gazetesinde çıkan ve Türk Milletine hakaret dolu yazısını neden ortaya koymazlar?

Bu bilgileri dediğim gibi zaman zaman aktarıyorum. Bir kere daha yazarak hatırlatmak istedim. Ama esas olarak Vahdettin Kalsın mı başlığımın alt yapısı olsun istedim.

Vahdettin Kalsın mı?

Bu soruya cevap vermek için 1. Dünya Savaşı'nda beraber yenildiğimiz devletlerde mağlubiyet sonrası neler olduğunu düşündük ve araştırdık mı?

Beraber yenildiğimiz ülkelerde neler oldu kısaca bakalım.

1- Almanya'da İmparator 2. Kayzer Wilhelm 9 Kasım 1922'de tahttan ayrıldı ve Almanya'da Cumhuriyet ilan edildi.

2- Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağıldı ve Kral Karl tahttan ayrıldı, oğlunun tahta çıkması için uğraştı ve sonunda başardı, ama bu da yürümedi.

3- Bulgaristan Kralı Ferdinand 4 Ekim 1918'de tahttan ayrılmak zorunda kaldı.

Beraber ağır bir yenilgiye uğradığımız bu ortaklarımızın mağlubiyet sonrası bunları yaşamaları ortada iken Vahdettin kalsın mı? Peki neden kalsın?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Altıparmak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.