Göçebe Bir Halk: Çingeneler

İlgi çekici kültürleri, rengârenk yaşam tarzlarıyla hemen her yerde gördüğümüz çingenelerin, aslında nereden geldiklerini daha önce hiç düşündünüz mü? Bazıları tarafından Roman olarak bilindikleri için, Romanya'dan geldikleri düşünülen bu halkın, aslında düşünüldüğünün aksine Asya bölgesinden geldiğini biliyor muydunuz?

Hadi bugün hep birlikte bu halkın kökenlerini öğrenelim...

Asya kökenli olan çingeneler, göçebe hayat sitilleriyle bilinen ve dünyada pek çok farklı yere yayılmış olan bir halktır. Oxford sözlüğüne göre çingeneler (Romanlar), geleneksel olarak göçebe bir yaşam tarzına sahip olan Güney Asya kökenli bir halktır. Genel olarak Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika'ya dağılmış olan çingeneler, kökenlerinde Hindu dil ailesine ait olan bir dili konuşurlar.

***

Çingeneler, uzun bir süre yaşadıkları yerlere uyum sağlamakta zorluklar çekmişlerdir. Yaklaşık 1000 yıl önce, çingeneler Hindistan'dan kaçmaya başlamışlardır. Bunun sebebinin ise, muhtemelen 11. yüzyılın başındaki Afgan General Mahmud'un işgalinden kaçmak olduğu düşünülmektedir. Güçlü bir yazılı veya sözlü tarihleri olmadığı için, tarihçiler göç yollarını dillerini inceleyerek ortaya çıkarmaya çalışmışlardır.

Çingeneler, yolculukları boyunca karşılaştıkları halklardan dillerine yeni kelimeler eklemişlerdir. İran üzerinde iki tarafa bölünen halk, bir grup olarak Suriye üzerinden güneye, diğer grup olarak ise Ermenistan üzerinden Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan 'a doğru ilerlemişlerdir. Tarihçiler, Yunanistan'da 1100 yılı civarından kalan bir keşişin yazılarında buldukları raporlarda, çingenelerin Avrupa'da ilk bu zamanlarda bulunduğunu düşünmektedir. Tarihsel olarak, Avrupa'da çingeneler hırsız, yalancı ve dışlanmış olarak etiketlenerek önyargı ve zulme maruz kaldılar.

Çingeneler, uzun bir süre zulme maruz kaldılar. Bu süreç içinde göçebe yaşam tarzlarının yasaklanmasından, dillerinin yasaklanmasına ve zorla isim değiştirmelere kadar birçok zorlanma ve dayatmayla karşılaştılar. Avrupa ülkeleri tarafından marjinalleştirilmeye ve ortadan kaldırılmaya çalışıldılar. Başlangıçta Avrupa'da sıcak karşılanan çingeneler, zamanla bulundukları yerel kültürlere uyum sağladılar.

Fakat bu bölgelere entegrasyonu tam olarak başaramayan çingenelere, Avrupalılar ters tepkiler gösterdi. Bu topluluklara çeşitli sosyal sorunlar atletindi ve birçoğu Orta Çağ'dan itibaren köleleştirildi. 1445'te Vlad Drakula'nın Romanya'da Bulgar çingeneleri kaçırması buna bir örnektir.

Günümüzde, Antarktika hariç, her kıtada 12 ila 15 milyon çingene yaşadığı tahmin ediliyor. Bunların bazıları göçebe, bazıları ise sabit hayatlar sürdürürken, Güney Doğu Avrupa ve Rusya en çok Roman nüfusuna ev sahipliği yapan bölgelerdendir.

***

Çingenelerin binlerce yıl boyunca hor görülmelerinin sebebi sorulduğunda, çoğu araştırmacı aynı sebebi gösterir. Birçok kültürel yeniliğe ve dinlere açık olan bu halka karşı olan negatif düşüncelerin temelinde, eskiden gelmekte olan kıskançlık olduğu düşünülüyor. Belli bir yere bağlı olamadan yaşayan bu halk daha özgür ve mutludur.

İlgi çekici kültürleri ve yaşam tarzlarıyla hemen her yerde gördüğümüz çingenelerin, nerden ve nasıl bugünlere kadar geldiğini sizlerle paylaştım. Bazı Türk dizi ve filmlerinde izlediğimiz çingenelerin, aslında izleyicilere yansıtıldığı gibi bir hayat tarzı olmadığını da böylece anlamış olduk.

Sağlıcakla kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Toytekin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.