EMPERYALİZMİ NE YIKAR

Emperyalizmin nasıl yıkılacağını, ne yıkacağını anlatmaya geçmeden önce emperyalizmin ne olduğunu anlatmak gerektir.

Emperyalizm, bir ülkenin, bir milletin, bir grubun kendi çıkarları için başka ülkeler, başka milletler üzerinde baskı yapması ve hatta zulüm yapması veya en azından bu baskı ve zulümü yapma isteğidir, düşüncesidir ve de anlayışıdır.

Emperyalizmi böyle kısa ve genel olarak tarif ettikten sonra başlıktaki sorunun cevabını araştırmaya sıra gelmektedir.

Gerçekten bu baskıcı ve zalim anlayışa direnmek ve hatta onu ortadan kaldırmak, yenmek mümkün müdür?

Evet mümkündür!

Biz Türkler, bu konuda dünyaya örnek olmuş bir Milletiz.

Bu nedenle emperyalizmin yenilebileceğini, ona direnilebileceğini gösteren bir millet olarak bunun nasıl olduğunu anlatmak da bize düşer demek çok da yanlış olmaz.

Emperyalizmi yıkmanın, onu yenmenin en genel ve özet anlatımı şudur:

Milli Duruş!

Neden böyledir?

Çünkü emperyalizm bir süreden beri ortaya konan tarifi ile küresellik ister. Yani, millilik, yerellik, kendine özgülük emperyalist anlayışın hiçbir dönemde razı olduğu konular değildir.

Emperyalistler kendi dillerini, kültürlerini, ekonomik arzularını egemen oldukları yerlerde kabul ettirmek isterler. Hatta gerekirse bu kabulü zor kullanarak yaparlar. Dolayısıyla egemen oldukları yerlerin kendine özgülüklerinin, yerel özelliklerinin yaşaması çok da arzu ettikleri bir durum değildir.

Yerelliğin, kendine özgülüğün daha genel bir adı vardır. Nedir o? Millilik!

Bu anlatmaya çalıştıklarımız bugüne kadar yeryüzünde yaşadıklarımızın çok genel bir tanımı ve anlatımı olduğuna göre artık şu tespiti yeniden yapmak doğru olmaktadır.

Emperyalizmi Milli Duruş yıkar.

Durum böyle olunca emperyal arzuları olmayan ülkelerin, milletlerin milli duruş konusunda çok duyarlı olmaları gerekmektedir.

Milli Duruş demek kendi milli haklarını korumak, kendi olmak demektir. Aksi takdirde küresel boyunduruk altında kalmak ve kendi olmaktan çıkmak gibi tehlike her zaman vardır ve var olmaya devam edecektir.

Kendi olmaktan çıkmak ne demektir?

Kendine aitliği, tarihten gelen gelenek ve göreneklerini, kendi dilini, kendi toplumsal yapısını vesaire gibi özgün değerlerini emperyalist güçlerin isteği doğrultusunda yaşamak demektir. Daha da kötüsü kendi egemenliğini emperyalistlerin arzularına bırakmak demektir. Bundan daha ağırı da tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabe’sinde yazdığı gibi Emperyalistlerin arzuları ile devleti yönetenlerin arzularının Millet aleyhine birleşmesi gibi bir durum ile karşılaşmaktır. Böyle bir durumu tarihsel yeri olan hangi millet ister acaba?

Nitekim, tarihe mührünü basmış olan Türk Milleti, emperyalizmin boyunduruğu altına girdiğini gördüğü andan itibaren bu emperyalist güçlere direnmiş ve onların yüz elli yıldan beri (1774 Küçük Kaynarca Anlaşması) başımıza ördükleri çorapları yırtıp atmıştır. Bu yüz elli yılda adeta oya gibi işleyerek oluşturdukları emperyalist anlayışın son noktası olan Sevr’i yırtarak Lozan Anlaşmasını imzalamalarını sağlamışlardır.

Türk Milletinin dünyaya örnek olan bu İngiliz Emperyalizmi ve onların yardakçılarını yıkma başarısı nasıl sağlanmıştır?

Milli Duruş ile!

Ülkemizde emperyalist boyunduruğu kırmak için yola çıkan kadrolar bütün dünyaca Milliyetçi kadrolar olarak ilan edilmişlerdir. Zaten resmi adları da Kuvayı Milliyedir. Yani Milli Kuvvetler demektir. Yola çıktıkları andan itibaren yaptıkları her iş milli ölçülerle ve adlarla yapılmıştır. Çünkü o yiğit kadrolar o dönemin emperyalist güçlerini yaşayarak çok iyi biliyorlar ve tanıyorlardı. Bu nedenle çözümün de Milli Duruş ile olacağını anlamışlardı.

Emperyalizmi yıkmanın Milli Duruş ile olacağı anlayışı bugün de geçerlidir ve hatta her zamankinden daha çok geçerlidir.

Bu nedenle Milli Duruşumuzu artırmak ve bu Duruşta birleşmek zorundayız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Altıparmak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.