Pozantı Kongresi

5 Ağustos 1920.

Birinci Pozantı Kongresi'nin 103'cü yıldönümü.

Mustafa Kemal'in, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin meclis başkanı sıfatı ile  katıldığı ilk ve tek kongre bu kongredir.

Pozantı Kongresi.

Gazi Mustafa Kemal, Mondros Mütarekesi'nden sonra Adana'ya gelip üç gün kaldığında; Güney Cephesi'ni oluşturmak amacı ile bazı subayları Adana'ya bıraktığı gibi, Kuva-i Milliye'nin merkezi olarak Pozantı'yı seçmiş, en kısa sürede kongre yapılması talimatını vermişti.

Bu kongrede Mustafa Kemal'in teklifi ile, Adana'nın vilayet merkezinin Pozantı'ya alınması oy birliği ile kabul edilmiştir.

Gene Mustafa Kemal'in teklifi ile mülki amirlerinin de Adanalılar'dan seçilerek oluşturulmasına karar verilmiştir.

Bu kongrede, Karaisalı'da bulunan "Müdafa-i Hukuk Cemiyeti"nin merkezi de Pozantı'ya alınmış ve bu durum,  buranın yerel halkını çok kızdırmış.

Yeni Adana Gazetesi kurucusu Ahmet Remzi Yüreğir, Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nin Başkanlığına seçilmiştir.

Adana Valiliğine de İsmail Safa Özler getirilmiş; ileriki günlerde merkezi hükümet tarafından görevlendirilecek vali gelinceye kadar İsmail Safa bey vekalet edecek olup, tüm mülki amirleri seçerek, Adana Vilayet Merkezi'ni oluşturmuştur.

Mustafa Kemal’in Erzurum ve Sivas Kongrelerini hepimiz biliriz. Fakat Pozantı Kongresi ve Nutku bilinmez. Pozantı Kongresini bilmemek, Erzurum ve Sivas Kongrelerini dilsiz, zayıf bırakmaktır. Görülüyor ki, Pozantı Kongresini tarihe tescil edemeyenlerin omuzlarına çöken Milli vebal, affedilmeyecek derecede ağırdır.

 Unutmamak lazım ki; Mustafa Kemal’in Birinci Kongresi Erzurum, İkinci Kongresi Sivas, Üçüncü Kongresi de Pozantı Kongresidir.

 POZANTI KONGRESİ

Pozantı Kongresi ne kimler katıldı?

İlk Pozantı Kongresi, bu gelişmelerden sonra Mustafa Kemal'in Pozantı'ya gelmesi ile Pozantı'da ve diğer yerlerde mülki idarenin kurulmasını gerçekleştirmek için yapılmıştır. TBMM Başkanı Mustafa Kemal Kongre'ye, Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve Adana, Mersin, Kozan, Osmaniye'nin 15 milletvekili ile katılır.

Pozantı Kongresi hangi cemiyet düzenledi?

Kilikyalılar Cemiyeti, 21 Aralık 1918 tarihinde, Adana ve çevresini kapsayan Kilikya'nın Fransızlar'a verileceği haberleri üzerine kuruldu. Amacı, Kilikya bölgesinin Fransızlar ve Ermeniler tarafından işgal edilmesine karşı mücadele göstermekti.

Milli Mücadele Hangi illerde yapmıştır?

Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlayıp, Amasya'ya, Erzurum'a, Sivas'a yönelen, daha sonra Ankara'ya, ve 9 Eylül 1922'de İzmir'e ulaşan yolculuğundan Millî Mücadele tarihimiz oluşmuştur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ünsal Özdiker - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.