Reklamı Kapat

Osmanlı’nın En ‘Gavat’ Sadrazamı!-1

 

 

Osmanlı Devleti denilince akla hep güçlü bir devlet, kuvvetli bir ordu ve Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, IV. Murad gibi dirayetli padişahlar gelir. Fakat Sultan I. İbrahim Dönemi için maalesef ki bu tarz şeyler söylemek pek de mümkün değil. Osmanlı’nın 600 yıllık tarihinde olmayan gariplikler, hep bu 8 yıllık dönemde yaşandı.

 

İşte o ilginç olaylardan sadece biri…

 

Padişah I. İbrahim’in İbşir Paşa’nın nikâhlı eşine göz koyması ve sonrasında çıkan Varvar Ali Paşa İsyanı…

Bu tarihsel olayda 4 kişi başrol oynamıştı. Padişah I. İbrahim, Varvar Ali Paşa, İbşir Mustafa Paşa ve İbşir Mustafa Paşa’nın karısı Perihan Hatun.

Padişah I. İbrahim, herkesin az çok bildiği üzere akli dengesinin zayıf, kadınlara olan ilgisinin de fazla olduğu iddia edilen dönemin Osmanlı Padişahıydı. Varvar Ali Paşa, daha küçücük bir çocukken Bosna’nın Varvar Köyü’nden devşirilmiş ve Osmanlı eğitiminden geçerek, I. Ahmet, Genç Osman, IV. Murad gibi önemli padişahlara yönetici olarak hizmet etmiş bir devlet adamı ve komutandı.

Sultan II. Osman’la Hotin Seferi’nde, Padişah IV. Murad’la da Bağdat Seferi’nde beraber kılıç sallamıştı. İbşir Paşa ise, ünlü Abaza Mehmet Paşa’nın yeğeniydi. Uzunca bir süre onun himayesinde kaldıktan sonra Osmanlı Sarayı’na at bakıcısı olarak girmeyi başardı. Daha sonra yükselerek farklı şehirlerde valilikler yaptı. Perihan Hatun, o devirde güzelliği dilden dile anlatılan İbşir Paşa’nın nikâhlı eşiydi.

 

***

Her şey 1647 yılının Ramazan Ayı’nda başladı…

O sırada Varvar Ali Paşa, Sivas’a vali olarak tayin edilmişti. İstanbul’da saray ve harem giderleri oldukça artmış, bunları karşılamak içinse halkın sırtına ağır vergiler yüklenmişti. Bunun için Sivas’a gelen bir saray memuru Padişah I. İbrahim’in emriyle geldiğini söyleyerek, padişahın ramazan harçlığı olarak Sivas’tan 30 bin akçe istediğini söyledi. Anadolu coğrafyası zaten o sıralarda Celali İsyanları ile kavrulmakta ve ahali perişan durumdaydı. Varvar Ali Paşa gelen memuru, “Sivas’ın tek kuruşu yok! Bu parayı nerden vereyim? Yol keserek halkın malını mı soyayım?” diyerek İstanbul’a geri gönderdi.

 

Sultan İbrahim bu olaya sinirlense de, herhangi bir harekette bulunmadı. İbşir Mustafa Paşa’ysa o yıllarda Anadolu’da ordu komutanı olarak Celali İsyancılarıyla mücadele etmekteydi. Eşi Perihan Hatun’uysa güvenli bir yer olarak Sivas’a bırakmıştı. Fakat Perihan Hatun’un dillere destan güzelliği padişaha kadar ulaşmış ve Sultan I. İbrahim’in merakını cezvetmişti. Aradan çok az bir zaman geçmişti ki, Sivas’a elinde padişah fermanıyla başka bir saray memuru geldi. Fermandaysa, ‘İbşir Mustafa Paşa’nın avradı tez bana gönderilsin’ yazmaktaydı. Zaten Sultan İbrahim’den pek haz etmeyen Ali Paşa duruma o kadar sinirlenmişti ki, “Bre ben P… miyim? Bir Müslüman Ademinin nikâhlı avradını elinden alıp, padişah bile olsa bir başka herife nasıl veririm?” diye sert bir cevap yolladı ve Perihan Hatun’u İstanbul’a götürmeyi ret etti.

 

Sinirden küplere binen Sultan İbrahim, Varvar Ali Paşa’yı öldürtmek için üç kez farklı aralıklarla cellâtlarını gönderdi. Fakat Sivas halkı tarafından sevilen ve desteklenen Ali Paşa’ya cellâtlar dokunmadı. Sultan I. İbrahim’in saçma yönetiminden bıkan halk, git gide Ali Paşa’nın etrafında toplanmaya başlamıştı. Böylelikle Varvar Ali Paşa İsyanı başlamış oldu. (Devam Edecek…)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Toytekin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 5 Ocak Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 5 Ocak Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 5 Ocak Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 5 Ocak Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Yüreğir Belediye Başkanı Olarak Kimi Görmek İstersiniz?
Tüm anketler